بيماری دیابت چیست؟

در افراد مبتلا به بيماری دیابت یا انسولین، سلول های بدن نسبت به انسولین مقاوم هستند. نتیجه چنین چیزی بالا رفتن قند خون است.

 بيماری دیابت شماری از چند بیماری است که مربوط به اشكال در هورمون انسولین مى باشد. به طور معمول، پانکراس (یک عضو در پشت معده)، انسولین را برای کمک به ذخیره و استفاده از قند و چربی مواد غذایی که می خورید آزاد می کند.

بيماری دیابت چه زمانی  رخ می دهد؟ 

– هنگامی که پانکراس هيچ انسولینى تولید نمى کند.
– هنگامى که پانکراس انسولین بسیار کم تولید می کند.
– هنگامی که بدن به طور مناسب به انسولین پاسخ نمی دهد، وضعیتی به نام “مقاومت به انسولین” ايجاد مى شود.
 دیابت نوع دو
دیابت یک بیماری مادام العمر است. تقریبا ۱۸٫۲ میلیون آمریکایی این بیماری را دارند و تقریبا یک سوم آن ها (یا حدود ۵٫۲ میلیون نفر) از وجود آن آگاه نیستند . ۴۱ میلیون نفر دیگر مبتلا به پيش دیابت هستند. هنوز هیچ درمان قطعی براى آن وجود ندارد. افراد مبتلا به بيماری دیابت نیاز به کنترل بیماری خود دارند تا سالم بمانند.مقاله روش های کنترل قند خون رابخوانید.

نقش انسولین در بيماری دیابت

برای درک اینکه چرا انسولین در بيماری دیابت مهم است، بهتر است چگونگى استفاده ى بدن از مواد غذایی برای توليد انرژی را بدانيد. بدن شما از میلیون ها سلول تشکیل شده است. برای ایجاد انرژی، این سلول ها به یک فرم بسیار ساده ى غذا نیاز دارند. وقتی غذا می خورید يا مى نوشيد، مقدار زیادی از مواد غذایی به یک قند ساده به نام “گلوکز” شکسته می شوند. سپس، گلوکز از طریق جریان خون به سلول های بدن منتقل مى شود که در آن جا ميزانى از انرژی بدن شما را تامين مى كند.

مقدار گلوکز موجود در جریان خون به شدت توسط هورمون انسولین تنظیم می شود. انسولین همیشه در مقادیر کم توسط پانکراس آزاد می شود. هنگامی که مقدار گلوکز خون به سطح معینی افزایش می یابد، پانکراس انسولین بیشتری را برای تولید گلوکز بیشتر به سلول ها آزاد می کند. این باعث كاهش سطح گلوکز خون شما می شود.

 نقش انسولین در بيماری دیابت

برای جلوگیری از کاهش میزان قند خون ، بدن شما سيگنال هايى را مى فرستد تا شما را به خوردن و آزاد كردن گلوکز ذخیره شده در کبد وادار كند .

افراد مبتلا به بيماری دیابت یا انسولین را ایجاد نمی کنند و یا سلول های بدن آنها به انسولین مقاوم هستند كه منجر به سطح بالایی از قند خون می شود.

بر اساس تعریف، بيماری دیابت داشتن سطح قند خون ۱۲۶ میلی گرم در دسی لیتر (mg / dL) یا بیشتر بعد از یک شب بدون خوردن چيزى است.

انواع بيماری دیابت

الف- دیابت نوع ۱

دیابت نوع ۱ زمانى اتفاق مى افتد كه سلول های تولید کننده ى انسولین پانکراس (به نام سلول های بتا) توسط سیستم ایمنی بدن از بین می روند. افراد مبتلا به دیابت نوع ۱ هیچ انسولینى تولید نمی کنند و باید تزریق انسولین را برای کنترل قند خون خود انجام دهند.
دیابت نوع ۱ اغلب در افراد زیر سن ۲۰ سال شروع می شود، اما ممکن است در هر سنی رخ دهد.می توانید مقاله درمان دیابت نوع یک را بخوانید.

ب- دیابت نوع ۲

بر خلاف افراد مبتلا به بيماری دیابت نوع ۱، افراد مبتلا به بيماری دیابت نوع ۲، انسولین تولید می کنند. با این حال، انسولین توليد شده از پانکراس آن ها کافی نیست یا بدن به انسولین مقاوم است. هنگامی که انسولین کافی نیست یا انسولین مورد استفاده قرار نمی گیرد، گلوکز نمی تواند وارد سلول های بدن شود.

بيماری دیابت نوع ۲ شایع ترین نوع دیابت است که تقریبا ۱۸ میلیون آمریکایی را تحت تاثیر قرار می دهد. در حالی که بسیاری از این موارد را می توان پیشگیری کرد، برای بزرگسالان عامل اصلی عوارض ناشی از دیابت همچون نابینایی، قطع عضو غیرمتعارف و نارسایی مزمن کلیه که نیاز به دیالیز دارد، باقی مانده است(برای آشنایی بیشتر با عوارض دیابت این مقاله را مطالعه کنید). دیابت نوع ۲ معمولا در افراد بیش از ۴۰ سال سن كه دارای اضافه وزن هستند رخ مى دهد، اما در افرادی که اضافه وزن ندارند نيز رخ می دهد.

دیابت نوع دو
 برخی افراد می توانند دیابت نوع ۲ خود را با کنترل وزن خود، رژیم غذایی خود و ورزش منظم کنترل کنند. برخى دیگر ممکن است نیاز به قرص داشته باشند که به بدن کمک می کند از انسولین بهتر استفاده کند یا تزریق انسولین را انجام دهند.
اغلب پزشکان قادر به تشخیص احتمال ابتلا به دیابت نوع ۲ قبل از اینکه بیماری در واقع رخ دهد هستند. اين حالت معمولا به عنوان پیش دیابت شناخته می شود و زمانی اتفاق می افتد که میزان قند خون افراد بالاتر از حد طبیعی باشد اما برای تشخیص دیابت نوع ۲ به اندازه کافی بالا نیست.

بيماری دیابت باردارى

دیابت بارداری ناشی از بارداری است. تغيير هورمون در دوران بارداري مي تواند بر روى توانايي انسولين تأثير بگذارد. این بیماری در
حدود ۴٪ از همه ى حاملگی ها رخ می دهد.
زنان باردارى که خطر ابتلا به بيماری دیابت بارداری در آن ها زياد است ، کسانی هستند که بیش از ۲۵ سال سن دارند، قبل از بارداری بیش از وزن طبیعی خود هستند، سابقه خانوادگی بيماری دیابت دارند یا اسپانیایی، سیاه پوست ، بومى آمریکا یا آسيايى هستند .
دیابت بارداری چیست؟
غربالگری برای دیابت حاملگی در طول بارداری انجام می شود. اگر دیابت بارداری بدون درمان بماند ، خطر ابتلا به عوارض مادران و نوزادان را افزایش می دهد.
معمولا، در شش هفته پس از زایمان، سطح قند خون به حالت طبیعی باز می گردد. با این حال، زنان مبتلا به دیابت بارداری در معرض خطر ابتلا به دیابت نوع ۲ قرار دارند.می توانید مقاله درمان دیابت حاملگی را مطالعه کنید.

علائم بيماری دیابت چه هستند؟

علائم دیابت نوع ۱ اغلب ناگهان اتفاق می افتد و می تواند شدید باشد.
آنها عبارتند از:
# افزایش تشنگی
# افزایش گرسنگی (به ویژه پس از خوردن غذا)
# دهان خشک
# ادرار مکرر
# کاهش وزن غير قابل توضيح (حتی اگر شما غذا مى خوريد و احساس گرسنگی مى كنيد )
#خستگی (احساس ضعف و خستگی)علائم بيماری دیابت نوع ۲ ممکن است مشابه موارد ذکر شده در بالا باشد.

زخم دیابتی

اغلب موارد علائم بالا و یا تدریجی علائم بالا وجود ندارد. سایر علائم ممکن است عبارتند از:

۱- زخم هایى كه دير خوب مى شوند.

۲- خارش پوستی (معمولا در ناحیه واژن یا کشاله ران)

۳- عفونت های مخمری

۴- افزایش وزن اخیر

۵- سوزن شدن دست ها و پاها

۶- ناتوانی جنسی و یا اختلال در نعوظ

چگونه بيماری دیابت کنترل می شود؟

در حال حاضر بيماری دیابت نمی تواند درمان شود، اما می توان آن را مدیریت و کنترل کرد.
اهداف مدیریت بيماری دیابت عبارتند از:- حفظ میزان قند خون خود نزديك به محدوده ى طبيعى با رژيم غذايى و دارو و فعالیت بدنى.- حفظ سطح کلسترول خون و تری گلیسیرید (چربی) خود نزدیک به محدوده ى طبیعی که با اجتناب از قند اضافه شده و نشاسته- فرآوری شده و کاهش چربی اشباع و کلسترول به دست مى آيد.- فشار خون خود را کنترل کنید. فشار خون شما نباید بیش از ۱۳۰/۸۰ باشد.
دکتر اعظم عرفانی فر متخصص داخلی ، فوق تخصص غدد و دیابت در تهران

برای پرسش از دکتر روی لینک مشاوره پزشکی کلیک کنید.


سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر محمدی سه شنبه ۱۹ تیر ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشین
  مادر من یه چند ماهی هست قند خونش نرمال نیست . ناشتا صد و خرده ای میاد و غیر ناشتا گاهی صد و خرده ای و گاهی ۷۰ یا ۴۰ و... که از طریق پزشک عمومی قرص مصرف میکند .
  میخواستم بدونم رژیم خاصی یا داروی خاصی هست که بشه به حد نرمال برگرده یا باید قرصاشو دائم بخوره؟
  ممنون میشم کمکم کنین.
  1. تصویر کاربر سه شنبه ۱۹ تیر ۹۷( 1 سال پیش)
 • تصویر کاربر عرب سه شنبه ۱۹ تیر ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام پاي مامانم دو ماهه زخم شده انايبيوتيك سپيرو فلاكسسين ٥٠٠ مصرف ميكنه زخم هنوز باقي و درد داره ولي قرمزي كم شده بهتر شده ولي خوب نشده چه كار كنم اول تاول بود كه زخم شد
  1. تصویر کاربر سه شنبه ۱۹ تیر ۹۷( 1 سال پیش)
 • تصویر کاربر Unknown سه شنبه ۱۹ تیر ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید
  ببخشید من 6ماهی میشه که پریودم مثل سابق نیست قبلا 5روز کاملا خونریزی داشتم و 2روز آخر لک میدیدم
  اما الان به موقع پریودم رو میشم و 1روز و نیم خونریزی تقریبا کمی دارم و بعدش فقط لک میبینم تا روز 5
  از طرفی تیرویید پر کار داشتم و 4ماهه دارو مصرف میکنم و از حالت پر کاری دراومده ولی پریودم تغییری نکرده آزمایش پرولاکتین و سونوگرافی رحم و تخمدان هم دادم و هیچ مشکلی نداشتم
  لازمه اینو بگم که از وقتی عقد کردم پریودم اینطور شد لطفا کمکم کنید
  1. تصویر کاربر سه شنبه ۱۹ تیر ۹۷( 1 سال پیش)
 • تصویر کاربر وهاب یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  درمان تکرر ادرار در بیمار دیابتی چگونه هست
  1. تصویر کاربر یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۹۷( 1 سال پیش)
   با سلام ابتدا بايد علت تكرر مشخص شود و سپس با توجه به علت زمينه اي درمان خاص خود صورت گيرد.چون تكرر در بيمار ديابتي مي تواند علل متعددي داشته باشد.
 • تصویر کاربر وهاب یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  آیا قارچ کامبوجا برای درمان دیابت تاثیری دارد
  1. تصویر کاربر یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۹۷( 1 سال پیش)
   با سلام درمانهاي گياهي بسياري ممكنه براي ديابت توصيه شود ولي هيچ كدام از اينها بر مبناي مطالعات مبتني بر شواهد نيست و توصيه نمي شود شايد مثل قرص هاي سينامون پلاس كه تركيب كروم و دارچين هست به عنوان مكمل در كنار داروهاي ديابت داده شود ولي جزء درمان هاي توصيه شده در گايد لاينهاي جهاني نيست.
 • تصویر کاربر سجاد یکشنبه ۲۳ اردیبهشت ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید خدمت شما. سجاد هستم 18 سال سن دارم و میشه گفت تقریبا چهار الی پنج ساله که مشکل بزرگی سینه رو دارم. پیش دو تا متخصص هم رفتم ایشون نظرشون این بود که با دارو قابل درمان نیست و حتما باید جراحی شه و ایناها... خواستم بپرسم کدوم روش از دو روش ذاکر بهتره و جراحیش کار جراح عمومیه یا نه جراح خاص خودشو داره؟؟!!
  با تشکر
  1. تصویر کاربر یکشنبه ۲۳ اردیبهشت ۹۷( 1 سال پیش)
   با سلام ژنيكو ماستي معمولا در اقايان مي تونه در سن بلوغ ايجاد شود و برطرف مي شود واي اگه پايدار ماند و بافت فيبروزه تشكيل داد ديكه به درمان دارويي پاسخ نمي دهد بهتره از همكاران غدد مشورت بخواهيد اگه معتقد بودند كه قابل درمان دارويي نيست جهت جراحي به جراح برست يا پلاستيك مراجعه كنيد.
 • تصویر کاربر نسيم یکشنبه ۲۳ اردیبهشت ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام و وقت بخير حضور شما.سرال من در خصوص سرطان تيروئيد هرتل سل هست.اينكه خطرناك هست؟مشخصات فرد مبتلا:آقايي در سال ٨٨ با ٢٣ سال سن مبتلا شدند.كل تيروئيد جراحي شد و بعدشم يد درماني شدند.سال ٩٢ مجدد جراحي شدند و يه سري توده ها تو گلو روئت شده بود.لطفا كمكم كنيد.واقعا با جست و جوي اينترنتي به جواب قطعي نرسيدم.طول عمر اين بيماران چطور هست؟جايي خوندم كه صرف نظر از نوع آناپلاستيك اين سرطان مشكلي براي بيمار ايجاد نميكنه و طول عمر طبيعي داره.البته ايشون مادرشون هم سال ٩٣ به دليل كانسر پاپيلري جراحي شدند.ممنون بابت وقتي كه صرف ميكنيد
  1. تصویر کاربر یکشنبه ۲۳ اردیبهشت ۹۷( 1 سال پیش)
   با سلام خوشبختانه سرطان هاي پاپيلري تيروييد جزء كانسرهاي خوب هستند و پاسخ خوبي به درمان مي دهند طول عمرشان هم معمولا شبيه افراد نرمال هست ولي بدون داشتن دقيق اطلاعات و جواب پاتولوژي و ماركرهاي ازمايشگاهي در مورد اين فرد خاص و طول عمر نمي تونم اظهار نظر كنم از پزشكشان كه تو جريان بيماري هستند سوال بفرماييد.
 • تصویر کاربر مژگان جمعه ۱۴ اردیبهشت ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام خدمت شما من زني ٣٧ ساله هستم يك فرزند دارم مدتي است حالم خوش نيست و حس ميكنم تعادل ندارم حدود ٢.٥ ماه هم پريود نشدم ازمايش دادم fsh من ٧٦ بود عكس از ازمايش ميفرستم و انتي بادي هم حدود ١٧٩ به دكتر زنان مراجعه كردم گفت احتمال يائسگي زودرس وجود دارد دو تا پروزسترون زدم بعد ٩ روز پريود شدم اما خيلي كم و سبك به طوري كه فقط در حد لكه بود اما درد در كمر و دلم دارم دكتر جان توروخدا كمكم كنيد من چه مشكلي دارم ما از نظر ارثي هم در خانواده مان مشكل يائسگي زودرس نداشتيم ممكنه بخاطر مشكل غدد باشه ؟ اگر ممكنه بيام منو ويزيت كنين ممنونم
  1. تصویر کاربر جمعه ۱۴ اردیبهشت ۹۷( 1 سال پیش)
   با سلام باتوجه به ازمايشات و شرح حال احتمال يايسگي زودرس مي تونه مطرح باشه ولي بايد مجدد ازمايش بديد و معاينه شويد تا تاييد نهايي شود و بعد از اون حتما بايد براتون درمان شروع شود.بهتره توسط يكي از همكاران غدد ويزيت شويد.در يك معتبر مجددا FSH چك شود.
 • تصویر کاربر بختیاری سه شنبه ۴ اردیبهشت ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  مادرم 58 سالشه حدود یکماهه متوجه شدیم دیابت داره - قندش رو 750 بود که بیمارستان با انسولین قندش رو پایین آوردن الان قند ناشتاش رو 100 الی 130 هستش بعد از غذا هم تا حدود 170 الی 180 - اما عصرها قندش به حدود 200 الی 300 میرسه - با اینکه هم تحرک داره هم پرهیز غذایی علتش چی میتونه باشه ؟؟؟؟؟ روزی دوبار تزریق انسولین داره صبح 8 واحد رگولار 16 واحد انسولین شیری - عصر هم 6 واحد رگولار و 12 واحد شیری - لطفا راهنماییم کنید
  1. تصویر کاربر سه شنبه ۴ اردیبهشت ۹۷( 1 سال پیش)
   با سلام قطعا براي اين مشكل تحت نظر پزشك هستند بايد حتما يك چارت قند ٤تا٥نوبته به مدت چند روز چك كنيد و به رويت پزشك برسانيد احتمال زياد مادر شما به انسولين ظهر هم نياز دارند.كاش با توجه به اينكه تازه تشخيص داده شده است همكار محترم از قلم هاي انسولين تجويز مي كردند.
 • تصویر کاربر ز سه شنبه ۴ اردیبهشت ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  روی سینه من جوشهایی وجود دارن که وقتی میخارونم خونی میشه ایا مربوط به سرطان سینه میشه
  1. تصویر کاربر سه شنبه ۴ اردیبهشت ۹۷( 1 سال پیش)
   با سلام اينها ربطي به سرطان ندارد ولي با توجه به سن(كه سن شما رو نمي دونم)فرد بايد به طور دوره اي حود را معاينه كند و اگه در حال حاضر نگران هستيد بايد توسط يك پزشك معاينه شويد تا نظر قطعي رو خدمتتون بگه.
درحال دریافت اطلاعات

ممکن است شما دوست داشته باشید بیشتر از نویسنده

پرسش از دکتر