بیماری دیابت چیست؟

در افراد مبتلا به بیماری دیابت یا انسولین، سلول های بدن نسبت به انسولین مقاوم هستند. نتیجه چنین چیزی بالا رفتن قند خون است.

 بیماری دیابت شماری از چند بیماری است که مربوط به اشکال در هورمون انسولین مى باشد. به طور معمول، پانکراس (یک عضو در پشت معده)، انسولین را برای کمک به ذخیره و استفاده از قند و چربی مواد غذایی که می خورید آزاد می کند.

بیماری دیابت چه زمانی  رخ می دهد؟ 

– هنگامی که پانکراس هیچ انسولینى تولید نمى کند.
– هنگامى که پانکراس انسولین بسیار کم تولید می کند.
– هنگامی که بدن به طور مناسب به انسولین پاسخ نمی دهد، وضعیتی به نام “مقاومت به انسولین” ایجاد مى شود.
 دیابت نوع دو
دیابت یک بیماری مادام العمر است. تقریبا 18.2 میلیون آمریکایی این بیماری را دارند و تقریبا یک سوم آن ها (یا حدود 5.2 میلیون نفر) از وجود آن آگاه نیستند . 41 میلیون نفر دیگر مبتلا به پیش دیابت هستند. هنوز هیچ درمان قطعی براى آن وجود ندارد. افراد مبتلا به بیماری دیابت نیاز به کنترل بیماری خود دارند تا سالم بمانند.مقاله روش های کنترل قند خون رابخوانید.

نقش انسولین در بیماری دیابت

برای درک اینکه چرا انسولین در بیماری دیابت مهم است، بهتر است چگونگى استفاده ى بدن از مواد غذایی برای تولید انرژی را بدانید. بدن شما از میلیون ها سلول تشکیل شده است. برای ایجاد انرژی، این سلول ها به یک فرم بسیار ساده ى غذا نیاز دارند. وقتی غذا می خورید یا مى نوشید، مقدار زیادی از مواد غذایی به یک قند ساده به نام “گلوکز” شکسته می شوند. سپس، گلوکز از طریق جریان خون به سلول های بدن منتقل مى شود که در آن جا میزانى از انرژی بدن شما را تامین مى کند.

مقدار گلوکز موجود در جریان خون به شدت توسط هورمون انسولین تنظیم می شود. انسولین همیشه در مقادیر کم توسط پانکراس آزاد می شود. هنگامی که مقدار گلوکز خون به سطح معینی افزایش می یابد، پانکراس انسولین بیشتری را برای تولید گلوکز بیشتر به سلول ها آزاد می کند. این باعث کاهش سطح گلوکز خون شما می شود.

 نقش انسولین در بیماری دیابت

برای جلوگیری از کاهش میزان قند خون ، بدن شما سیگنال هایى را مى فرستد تا شما را به خوردن و آزاد کردن گلوکز ذخیره شده در کبد وادار کند .

افراد مبتلا به بیماری دیابت یا انسولین را ایجاد نمی کنند و یا سلول های بدن آنها به انسولین مقاوم هستند که منجر به سطح بالایی از قند خون می شود.

بر اساس تعریف، بیماری دیابت داشتن سطح قند خون 126 میلی گرم در دسی لیتر (mg / dL) یا بیشتر بعد از یک شب بدون خوردن چیزى است.

انواع بیماری دیابت

الف- دیابت نوع 1

دیابت نوع 1 زمانى اتفاق مى افتد که سلول های تولید کننده ى انسولین پانکراس (به نام سلول های بتا) توسط سیستم ایمنی بدن از بین می روند. افراد مبتلا به دیابت نوع 1 هیچ انسولینى تولید نمی کنند و باید تزریق انسولین را برای کنترل قند خون خود انجام دهند.
دیابت نوع 1 اغلب در افراد زیر سن 20 سال شروع می شود، اما ممکن است در هر سنی رخ دهد.می توانید مقاله درمان دیابت نوع یک را بخوانید.

ب- دیابت نوع 2

بر خلاف افراد مبتلا به بیماری دیابت نوع 1، افراد مبتلا به بیماری دیابت نوع 2، انسولین تولید می کنند. با این حال، انسولین تولید شده از پانکراس آن ها کافی نیست یا بدن به انسولین مقاوم است. هنگامی که انسولین کافی نیست یا انسولین مورد استفاده قرار نمی گیرد، گلوکز نمی تواند وارد سلول های بدن شود.

بیماری دیابت نوع 2 شایع ترین نوع دیابت است که تقریبا 18 میلیون آمریکایی را تحت تاثیر قرار می دهد. در حالی که بسیاری از این موارد را می توان پیشگیری کرد، برای بزرگسالان عامل اصلی عوارض ناشی از دیابت همچون نابینایی، قطع عضو غیرمتعارف و نارسایی مزمن کلیه که نیاز به دیالیز دارد، باقی مانده است(برای آشنایی بیشتر با عوارض دیابت این مقاله را مطالعه کنید). دیابت نوع 2 معمولا در افراد بیش از 40 سال سن که دارای اضافه وزن هستند رخ مى دهد، اما در افرادی که اضافه وزن ندارند نیز رخ می دهد.

دیابت نوع دو
 برخی افراد می توانند دیابت نوع 2 خود را با کنترل وزن خود، رژیم غذایی خود و ورزش منظم کنترل کنند. برخى دیگر ممکن است نیاز به قرص داشته باشند که به بدن کمک می کند از انسولین بهتر استفاده کند یا تزریق انسولین را انجام دهند.
اغلب پزشکان قادر به تشخیص احتمال ابتلا به دیابت نوع 2 قبل از اینکه بیماری در واقع رخ دهد هستند. این حالت معمولا به عنوان پیش دیابت شناخته می شود و زمانی اتفاق می افتد که میزان قند خون افراد بالاتر از حد طبیعی باشد اما برای تشخیص دیابت نوع 2 به اندازه کافی بالا نیست.

بیماری دیابت باردارى

دیابت بارداری ناشی از بارداری است. تغییر هورمون در دوران بارداری می تواند بر روى توانایی انسولین تأثیر بگذارد. این بیماری در
حدود 4٪ از همه ى حاملگی ها رخ می دهد.
زنان باردارى که خطر ابتلا به بیماری دیابت بارداری در آن ها زیاد است ، کسانی هستند که بیش از 25 سال سن دارند، قبل از بارداری بیش از وزن طبیعی خود هستند، سابقه خانوادگی بیماری دیابت دارند یا اسپانیایی، سیاه پوست ، بومى آمریکا یا آسیایى هستند .
دیابت بارداری چیست؟
غربالگری برای دیابت حاملگی در طول بارداری انجام می شود. اگر دیابت بارداری بدون درمان بماند ، خطر ابتلا به عوارض مادران و نوزادان را افزایش می دهد.
معمولا، در شش هفته پس از زایمان، سطح قند خون به حالت طبیعی باز می گردد. با این حال، زنان مبتلا به دیابت بارداری در معرض خطر ابتلا به دیابت نوع 2 قرار دارند.می توانید مقاله درمان دیابت حاملگی را مطالعه کنید.

علائم بیماری دیابت چه هستند؟

علائم دیابت نوع 1 اغلب ناگهان اتفاق می افتد و می تواند شدید باشد.
آنها عبارتند از:
# افزایش تشنگی
# افزایش گرسنگی (به ویژه پس از خوردن غذا)
# دهان خشک
# ادرار مکرر
# کاهش وزن غیر قابل توضیح (حتی اگر شما غذا مى خورید و احساس گرسنگی مى کنید )
#خستگی (احساس ضعف و خستگی)علائم بیماری دیابت نوع 2 ممکن است مشابه موارد ذکر شده در بالا باشد.

زخم دیابتی

اغلب موارد علائم بالا و یا تدریجی علائم بالا وجود ندارد. سایر علائم ممکن است عبارتند از:

1- زخم هایى که دیر خوب مى شوند.

2- خارش پوستی (معمولا در ناحیه واژن یا کشاله ران)

3- عفونت های مخمری

4- افزایش وزن اخیر

5- سوزن شدن دست ها و پاها

6- ناتوانی جنسی و یا اختلال در نعوظ

چگونه بیماری دیابت کنترل می شود؟

در حال حاضر بیماری دیابت نمی تواند درمان شود، اما می توان آن را مدیریت و کنترل کرد.
اهداف مدیریت بیماری دیابت عبارتند از:- حفظ میزان قند خون خود نزدیک به محدوده ى طبیعى با رژیم غذایى و دارو و فعالیت بدنى.- حفظ سطح کلسترول خون و تری گلیسیرید (چربی) خود نزدیک به محدوده ى طبیعی که با اجتناب از قند اضافه شده و نشاسته- فرآوری شده و کاهش چربی اشباع و کلسترول به دست مى آید.- فشار خون خود را کنترل کنید. فشار خون شما نباید بیش از 130/80 باشد.
دکتر اعظم عرفانی فر متخصص داخلی ، فوق تخصص غدد و دیابت در تهران

برای پرسش از دکتر روی لینک مشاوره پزشکی کلیک کنید.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
پرسش از دکتر