متخصص داخلی کیست؟

متخصص داخلی در پیشگیری، تشخیص و درمان بیماری های بزرگسالان، متخصص است. در اینجا به بررسی برخی از بیمارى هایى که توسط متخصص داخلی تشخیص داده و درمان می شوند، می پردازیم.

برخی از بیماری ها که در زمان بروز آنها می توانید به یک متخصص داخلی مراجعه کرده و درمان را شروع کنید، در ذیل آمده اند. این بیماری ها عبارتند از:

 برونشیت

برونشیت عبارت است از التهاب راه های هوایی که ممکن است حاد (کوتاه مدت) یا مزمن (بلند مدت) باشد. برونشیت حاد معمولا به دنبال عفونت تنفسی ویروسی رخ مى دهد. برونشیت مزمن معمولا به علت سیگار کشیدن ایجاد می شود.

یک متخصص داخلی بسته به نوع و مدت برونشیت، درمان را آغاز می کند. برای برونشیت حاد، اقدامات ساده شامل استراحت، نوشیدن مایعات، مصرف آسپرین یا تیلنول برای کاهش تب و استفاده از یک مرطوب کننده، معمولا تجویز می شوند.

برای درمان برونشیت مزمن، متخصص داخلی ممکن است از داروهای استنشاقى برای باز کردن راه های هوایی و پاک کردن مخاط ها استفاده کند. سایر داروها ممکن است برای درمان عفونت یا کاهش التهاب تجویز شوند.

آسم

✅ آسم

یک بیماری مزمن است که بر راه های هوایی تاثیر می گذارد. در افراد مبتلا به آسم، راه های هوایی، ملتهب و حساس به آلرژن ها هستند. در طول حمله آسم، راه های هوایی باریک تر می شوند و هوا کمتر به ریه ها می رسد، این باعث می شود که علائمى مانند خس خس، سرفه، تنگی قفسه سینه و مشکل تنفسى ظاهر شوند.

✅ عفونت های حاد تنفسی

عفونت هاى دستگاه تنفسی فوقانی (گوش، بینی، گلو و سینوس ها ) یا دستگاه تنفسی تحتانى (تراشه، برونش ها و ریه ها) که معمولا توسط یک ویروس ایجاد می شوند، توسط متخصص داخلی تشخیص داده شده و درمان می شوند. علائم بسته به سیستم هایی که تحت تاثیر قرار مى گیرند، متفاوت هستند. اگر عفونت باکتریایی ثانویه وجود داشته باشد، براى درمان نیاز به آنتى بیوتیک مى باشد.

درد قفسه سینه

✅ درد قفسه سینه

درد شدید و ناگهانی قفسه سینه  به ویژه در بازوى چپ، به همراه تعریق و تهوع و یا تنگی نفس شدید، به مراقبت فوری پزشکی نیاز دارد، زیرا ممکن است نشانه ى حمله قلبی باشد.

علل درد حاد قفسه سینه عبارتند از:

 • پنومونی
 • برونشیت
 • گاستریت
 • آسم

علل درد مزمن قفسه ی سینه عبارتند از:

 • آنژین
 • فتق هیاتال
 • بیماری کیسه صفرا
 • زخم ها
 • برونشیت مزمن

پزشکان داخلی در تعیین منبع درد قفسه سینه مزمن، تجویز درمان برای رفع علت زمینه ای و یا کاهش علائم، مهارت دارند.

علل دیابت

✅دیابت

یک بیماری با سطح قند خون بالا مى باشد. سطح قند خون با یک هورمون به نام انسولین تنظیم می شود. دیابت زمانی اتفاق می افتد که انسولین بیش از حد کم باشد و یا مقاومت در برابر انسولین وجود داشته باشد.

بسته به نوع دیابت، درمان ممکن است شامل تزریق انسولین روزانه یا دارو برای افزایش تولید انسولین در بدن، باشد. تغییرات شیوه زندگی، مانند کاهش وزن، ورزش، و تغییرات غذایی نیز ممکن است در درمان دیابت مهم باشد.

✅ خستگی

کمبود انرژی علامت شایع مربوط به بسیاری از بیماری ها، از جمله کم خونی، اختلالات خواب، غده تیروئید ضعیف و افسردگی است. خستگی ممکن است همراه با بیماری های دیگر، از جمله دیابت و نارسایی احتقانی قلب باشد. متخصص داخلی ممکن است برای تعیین علت خستگی، معاینه فیزیکی، سابقه پزشکی و آزمایش خون را توصیه کند.

تاثیر شراب بر فشار خون

✅ فشار خون بالا

اگر فشار خون سیستولیک (شماره بالا) بیش از ۱۴۰ میلی متر و یا فشار خون دیاستولیک ( شماره پایین) بیش از ۹۰ میلی متر جیوه باشند، فشارخون بالا است.

معمولا فشار خون بالا نشانه ای ندارد. درمان فشار خون بالا بسیار مهم است زیرا خطر ابتلا به حمله قلبی، سکته مغزی، بیماری کلیوی و سایر شرایط جدی را کاهش مى دهد. درمان ممکن است شامل تغذیه، ورزش، کاهش وزن، ترک سیگار و دارو باشد.

✅ کلسترول و تری گلیسیرید بالاى خون

هر دوی این اختلالات لیپیدى هستند که خون بیش از حد چربى حمل می کند. اختلالات لیپیدی خطر ابتلا به حمله قلبی را افزایش می دهند. درمان کلسترول و تری گلیسیرید بالا ممکن است شامل یک رژیم غذایی کم چربی، ورزش و کاهش وزن باشد.

✅کم کاری تیروئید

در این بیمارى غده تیروئید ضعیف است. غده تیروئید انرژی بدن را از طریق هورمون های تیروئید به نام T3 و T4 تنظیم می کند. هنگامی که غده تیروئید به اندازه کافی از این هورمون ها تولید نکند، متابولیسم بدن کاهش می یابد.

علائم کم کاری تیروئید عبارتند از:

 • افزایش وزن
 • خستگی
 • خشکی پوست و مو
 • عدم توانایی برای گرم شدن

هیپوتیروئیدی را می توان با یک آزمایش خون ساده تشخیص داد. درمان این بیمارى با دارو برای بازگرداندن سطح هورمون کافی است.

آنفولانزا

✅ آنفولانزا

یک بیماری تنفسی مسری ناشی از یک ویروس است، که توسط متخصص داخلی درمان می شود. علائم آنفولانزا عبارتند از:

 • تب
 • سردرد
 • سرفه خشک
 • گلودرد
 • آبریزش بینی
 • گرفتگی بینی
 • درد عضلانی
 • خستگی

عوارض آنفلوانزا می تواند بسیار جدی باشد. آنفولانزا می تواند سبب پنومونی، کم آبی و بدتر شدن شرایط بیماری مزمن شود. بهترین روش برای جلوگیری از ابتلا به آنفلوانزا در پاییز، واکسن است.

✅ آرتروز ( استئو آرتریت )

یک بیماری مفصلى است که عمدتا روی غضروف و بافت بین استخوان ها، تاثیر مى گذارد. غضروف سالم مفصل را می پوشاند و باعث می شود که استخوان ها بر روى یکدیگر نلغزند. در افرادی که مبتلا به استئوآرتریت هستند، برخی از غضروف ها شکسته می شوند. نتیجه ى استئوآرتریت درد، تورم و از دست دادن حرکت است. استراتژی برای کم کردن ناراحتی و التهاب، شامل استراحت، ورزش، کاهش وزن و دارو است.

متخصص داخلی

وظایف متخصص داخلی

 

✔ درمان اختلالات داخلی مثل فشار خون بالا، بیماری قلبی، دیابت، مشکلات ریوى،  کلیوی و دستگاه گوارش

✔ کنترل استفاده ى داروهاى غیر وریدى

✔ توضیح روش هاى درمانى و نتایج آزمایش به بیماران

✔ توضیح روش هاى درمانى و نتایج آزمایش به خانواده ى بیماران

✔ مدیریت و درمان مشکلاتی مانند بیماری های عفونی، آنفلوانزا، پنومونی و همچنین بیماری های جدی، مزمن و پیچیده در نوجوانان، بزرگسالان و سالمندان

✔ درمان بیماری های حاد، عفونت ها و یا مصدومیت ها

✔ درمان بیماری ها و اختلالات مزمن

✔ تجزیه و تحلیل سوابق، گزارش ها و نتایج آزمایش ها برای تشخیص بیمارى

✔ تجزیه و تحلیل داده های آزمایشى یا تصویرى، برای تشخیص و درمان

✔ جمع آوری، ثبت و نگهداری اطلاعات بیمار، مانند تاریخچه پزشکی، گزارش ها و نتایج بررسی ها

✔ جمع آوری اطلاعات پزشکی از بیماران، اعضای خانواده یا سایر پزشکان

✔ ثبت سوابق بیماران

✔ مشاوره در مورد رژیم غذایی، فعالیت، بهداشت و پیشگیری از بیماری ها به افراد جامعه

✔ ارائه مشاوره بهداشتى و سلامتی به بیماران و دیگر افراد

✔ تشخیص چند بیمارى هم زمان

✔ نظارت بر وضعیت و پیشرفت بیماری و تجدید نظر در مورد درمان در صورت لزوم

✔ نظارت بر پیشرفت بیماری و میزان پاسخدهی به درمان

✔ ایمن سازی بیماران برای محافظت آن ها از بیماری های قابل پیشگیری

✔ ارجاع بیمار به متخصصان دیگر در صورت لزوم

✔ ارائه خدمات مشاوره ای به سایر پزشکان برای مراقبت بیماران با مشکلات خاص یا دشوار

✔ نظارت بر کار پرسنل مراقبت از بیمار

متخصص داخلی

متخصص غدد درون ریز

متخصصان غدد درون ریز، پزشکانى هستند که در غدد و هورمون هایی که می سازند، تخصص دارند. آن ها با متابولیسم و ​​تمام فرآیندهای بیوشیمیایی بدن، از جمله چگونگی تغذیه بدن با انرژی و نحوه رشد آن، سرو کار دارند. بیماران آن ها ممکن است بزرگسالان یا بچه ها باشند.

این تخصص زمینه های زیادی را پوشش می دهد، از جمله:

☑ آدرنال ها، غددى که در بالای کلیه ها قرار دارند و به کنترل عواملى مانند فشار خون، سوخت و ساز بدن، پاسخ به استرس و هورمون های جنسی کمک می کنند.

☑ متابولیسم استخوان مانند پوکی استخوان

☑ کلسترول

☑ هیپوتالاموس، بخشی از مغز که دمای بدن، گرسنگی و تشنگی را کنترل می کند.

☑ پانکراس، که باعث تولید انسولین و سایر مواد برای هضم می شود.

☑ پاراتیرویدها، غدد کوچکى در گردن که کلسیم را در خون کنترل می کنند.

☑ غدد تولید مثل ( گنادها )،که شامل تخمدان در زنان، بیضه ها در مردان می شود.

☑ تیروئید، غدد پروانه ای شکل در گردن که متابولیسم، انرژی، رشد و تکامل مغز را کنترل می کند.

 

دکتر اعظم عرفانی فر متخصص داخلی ، فوق تخصص غدد و دیابت در تهران

برای پرسش از دکتر روی لینک مشاوره پزشکی کلیک کنید.


سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر پریوش جمعه ۳۱ فروردین ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر خدا قوت
  مادرم 70 سالشونه دیابت دارن و انسولین میزنن الان 2 ماهی هست که درگیر سیاه شدن انگشتهای پاشون و قطع اونا هستن تا حالا 2تا از انگشتهاشون رو برداشتن منتهی امشب دیدیم تا مچ پاشون سیاه شده خیلی دارن عذاب میکشن الان باید چی کار کنیم اگه از مچ قطع کنیم بازم سیاه شه چی واقعا نگرانیم نمی دونیم باید چی کار کنیم ؟ خواهش می کنم راهنماییمون کنید
  1. تصویر کاربر جمعه ۳۱ فروردین ۹۷( 1 سال پیش)
   با سلام ،بايد سونوگرافي كالر داپلر از نظرخونرساني داشته باشند و جتما بايد نزد جراح با تجربه در زمينه پاي ديابتي ببريد و حتما MRI قبل عمل از نظر عفونت داشته باشند ،چون بايد قبل از عمل و در ضمن عمل سطح استخوان عفوني رو به طور كامل برداشت كند و اگر خونرساني مختله شايد لازمه انژيو گرافي شود،هر كدوم از اينا كه كامل نباشد پروسه اين مي شه كه شما الان درگيرين و سطح درگيري افزايش مي يابد ،ضمنا قند بايد كاملا كنترل باشد و انتي بيوتيك مناسب هم دريافت كنند،در واقع درمان پاي ديابتي يك كار تيمي است.
 • تصویر کاربر kia جمعه ۳۱ فروردین ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلامم وخستهنباشید خدمت شما دیابت نوع ۲دارم حشیش وعرق ماریجوانا مصرف میکنم چقدر برام ضرر داره سیگارم میکشم اوونم زیاد .سی سالمه ۱۲۰کیلو وزن قد۱۹۳
  1. تصویر کاربر جمعه ۳۱ فروردین ۹۷( 1 سال پیش)
 • تصویر کاربر نجیبه جمعه ۳۱ فروردین ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  خسته نباشید
  من بی حال وبی حس میشم مور مور شدن کمر ودست وپاها شبا اذیتم میکنه آب قند میخورم خوب میشه کم خونی مینورم
  لطفا راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر جمعه ۳۱ فروردین ۹۷( 1 سال پیش)
 • تصویر کاربر حبیب جمعه ۳۱ فروردین ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  پدر من 89 سال سن دارد، سینه ی راستش متورم شده است، سونوگرافی داده ایم گفتند ضایعه ای دیده نمی شود اما چند روزی است گاهگاهی درد دارد و نوک پستانش سفت شده است لازم است یادآوری کنم داروی پروستات مصرف می کند : امنیک 40 و فیناستراید
  1. تصویر کاربر جمعه ۳۱ فروردین ۹۷( 1 سال پیش)
  2. تصویر کاربر جمعه ۳۱ فروردین ۹۷( 1 سال پیش)
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر محمد جمعه ۳۱ فروردین ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام پدرم حدود 70 سال دارد و دچار دیابت شده انگشتهای پاهاش زخم شدن و پاها دچار ورم شدیدی هستن تا بحال چند نمونه درمانهای شیمیایی و سنتی رو از قبیل عسل درمانی رو امتهان کرده بستری هم شده اما متاسفانه جواب نگرفتیم بعضی شبها بدن درد شدیدی میگیره به حدی که داد و فریاد میزنه و هیچ مسکنی ارومش نمیکنه ایا راه درمانی وجود داره؟ ممنونم از سایت خوبتون
  1. تصویر کاربر جمعه ۳۱ فروردین ۹۷( 1 سال پیش)
   با سلام براي درمان پاي پدرتان حتما بايد به متخصص غدد و اگرلازم شد عفوني و جراح مراجعه كنيد،بايد حتما پايشان از نظر خونرساني و عفونت بررسي و كنترل شودو تحت نظرپزشك باشد نه طب سنتي،ضمنا بايد از نظر قند كاملا كنترل باشد وگرنه درمانها اثر لازم رو ندارند.
 • تصویر کاربر سیامک جمعه ۳۱ فروردین ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سِلام میخواستم بدونم دلیل اینکه بطور ناگهانی قند خون بالای ۱۰۷۵ شده چیست عوارض آن بر بیمار چیست وآیا میتوان دوباره به زندگی عادی برگردد
  1. تصویر کاربر جمعه ۳۱ فروردین ۹۷( 1 سال پیش)
   با سلام علت شايع عدم مصرف دارو و علل تشديد كننده مثل عفونت ،سكته قلبي،و....مي تواند باشد.اگر ضايعه اي در قلب و مغز به جا نگذارد و به درستي درمان شود ،بله مي تواند به زندگي عادي برگردد.
 • تصویر کاربر رضا پنجشنبه ۲ فروردین ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام ،
  اينجانب به تازگي متوجه قند خون 132 ناشتا ام شدم ، a1c خونم هم 7.3 گزارش شده و اين آزمايش براي همين ماه هست حدود دو هفته اي با تغيير رژيم و ورزش سطخح قند خونم حدود 95 تا 100 شده (با دستگاه تست خانگي)آيا احتمال داره بتونم به سلامت قبل ام برگردم ؟ ممنون مي شم راهنماييم كنيد .در خانواده مشكل ديابت داشته ايم و من شديدا نگرانم ممنونم.
  1. تصویر کاربر پنجشنبه ۲ فروردین ۹۷( 1 سال پیش)
  2. تصویر کاربر پنجشنبه ۲ فروردین ۹۷( 1 سال پیش)
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر صادق پنجشنبه ۲ فروردین ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  باسلام.
  پدرم بیماری دیابت داره یک انگشتش رو برداشتن ولی چون از ته برنداشتن الان اون اندازه ای که مونده فاسد شده و عفونت کرده و انگشت بغلی هم کج شده بطرف داخل خواستم بدونم به نظرتون چاره چیه؟
  در ظمن تو شهرستان ما دکتر متخصص نداریم با تشکر
  1. تصویر کاربر پنجشنبه ۲ فروردین ۹۷( 1 سال پیش)
  2. تصویر کاربر پنجشنبه ۲ فروردین ۹۷( 1 سال پیش)
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر جودکی جمعه ۳۱ فروردین ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام و عرض ادب من متاسفانه در سوالات در مورد ديابت نديدم آيا شما پاسخگو هستيد و سوالم اين است كه آيا آزمايش سي پيپتايد مي تواند نمايانگر ميزان انسولين در بدن باشد.
  دخترمن دیابت نوع یک دارد در ابتدا سی پیپتاید آن 0.6 و بعد از آن 1.2 و اکنون 1.7 می باشد اما متاسفانه قند خونش بالاست آیا این هورمون همزمان با هورمون انسولین ترشح نمی شوند و مکمل یکدیکر نیستند و هر آنچه انسولین ترشح گردد این هورمون نیز ترشح میگردد, آیا مقاومت سلول در جذب مقدار اندک انسولین نیز می تواند وجود داشته باشد. ممنون از راهنمایی و پاسختان
  1. تصویر کاربر جمعه ۳۱ فروردین ۹۷( 1 سال پیش)
   با سلام بله سطح سي پپتايد مي تواند به عنوان شاخصي از ترشح انسولين باشد ولي در مورد فرزند شما اين عدد هنوز بازگوكننده ترشح كافي انسولين نيست،و بله مقاومت به انسولين در سطح سلول هم مي تواند وجود داشته باشد.
 • تصویر کاربر elnaz پنجشنبه ۲ فروردین ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام من یه سئوال دارم
  نامزدم از ۴سال قبل دیابت نوع ۱داره خودش خیلی لاغره چن روز قبل ک صحبت میکردیم بهم گفت که دکتر بهم گفته اگ شراب خوب پیدا کنی بخور برات خوبه منم واقعا خوشم نمیاد مشروب بخوره ینی اگ واقعا براش خوب باشه اجازه میدم الان دیگ نمیدونم چیکار کنم لطفا راهنماییم کنین
  1. تصویر کاربر پنجشنبه ۲ فروردین ۹۷( 1 سال پیش)
  2. تصویر کاربر پنجشنبه ۲ فروردین ۹۷( 1 سال پیش)
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
درحال دریافت اطلاعات

ممکن است شما دوست داشته باشید بیشتر از نویسنده

پرسش از دکتر