چطور قند خون را از بین ببریم؟!

دیابت یک بیماری مرتبط با افزایش سطح قند خون است. در این مقاله برنامه ای ۵ مرحله ای برای پيشگيرى از دیابت و کاهش و درمان قند خون بالا آمده است.


# مرحله ۱: این غذاها را حذف کنید.

برخی از غذاها بر میزان قند خون شما تاثیر می گذارند و باعث التهاب و واکنش های ایمنی می شوند. برای پيشگیری از دیابت به طور طبیعی، اولین گام این است که این غذاها را از رژیم خود حذف کنید. این غذاها عبارتند از:

شکر

✅ شکر تصفیه شده

شکر تصفیه شده به سرعت گلوکز خون را افزایش می دهد.  نوشابه های گازدار، آب میوه و سایر نوشیدنی های شیرین، بدترین مجرمان هستند. این اشكال شكر، به سرعت وارد جریان خون می شوند و می توانند باعث افزایش شدید گلوکز خون شوند.

اگرچه شیرین کننده های طبیعی مثل شربت عسل و شيره ى افراى خام گزینه های بهترى هستند، اما باز هم می توانند سطح قند خون را تحت تأثیر قرار دهند، بنابراین فاز این غذاها فقط در موارد خاص استفاده می شود. بهترین گزینه  استويا، یک شیرین کننده طبیعی که تاثیر زیادی بر قند خون ندارد، مى باشد.

غلات

✅ غلات

غلات، به خصوص غلات حاوى گلوتن، مانند گندم حاوی مقادیر زیادی کربوهیدرات مى باشند که فقط در عرض چند دقیقه پس از مصرف به قند تبديل مى شوند. گلوتن می تواند باعث التهاب روده شود که بر هورمون هایی مانند کورتیزول و لپتین اثر می گذارد و می تواند منجر به افزایش قند خون شود.

ما توصیه می کنيم به مدت نود روز، تمام غلات را از رژیم غذایی خود حذف كنيد تا بدنتان به اين روند بهبودى عادت كند. سپس می توانید جوانه غلات را به میزان کمی به رژیم غذایی خود بازگردانید.

شیر

✅ شیر گاو صنعتى

شیر گاو صنعتى و محصولات لبنی باید حذف شوند، مخصوصا برای افراد مبتلا به دیابت نوع يک. اگر از شير بز، گوسفند یا گاو استفاده شود، لبنیات می تواند یک غذای فوق العاده برای متعادل کردن قند خون باشد. اما از تمام انواع دیگر لبنیات باید دوری کرد، زیرا کازئین تولید شده توسط گاوهای صنعتى به بدن آسیب می رساند و باعث پاسخ ایمنی مشابه گلوتن می شود. هنگام خرید لبنیات، فقط محصولات خام و ارگانيک را خریداری کنید.

✅الکل

الکل می تواند به طور خطرناک باعث افزایش قند خون و سمیت کبدی شود. مشروبات الکلی حاوى کربوهیدرات زیادى هستند و باید از آن ها اجتناب شود.

روغن

✅روغن های هیدروژنه

روغن های هیدروژنه را از رژیم غذایی خود حذف کنید، از جمله روغن های گیاهی، روغن سویا، روغن پنبه دانه و روغن کانولا. از آنجا که این روغن ها پردازش می شوند، در دمای بسیار بالا و با مواد سفید کننده و رنگ های مصنوعی ترکیب می شوند، مصرف آن ها با بسیاری از بيمارى ها، از جمله دیابت ارتباط دارد.

# مرحله ۲: این غذاها را مصرف کنید.

برای پيشگیری از دیابت نوع ۲، مواد غذایی زیر را در رژیم غذایی خود اضافه کنید:

فیبر

✅ مواد غذایی با فیبر بالا برای درمان قند خون

 مواد غذايی با فیبر بالا کمک می کنند تا جذب گلوکز کاهش يابد، میزان قند خون را تنظیم کرده و سم زدایی را پشتیبانی می کنند. هدف، خوردن حداقل ۳۰ گرم فیبر در روز است که می توان از سبزیجات (مانند جوانه های بروکسل و نخود فرنگی)،  آوکادو، انواع توت ها، آجیل و دانه ها به ویژه دانه های چیا و دانه های کتان استفاده کرد.

✅ غذاهایی با کروم بالا برای درمان قند خون

کروم یک ماده مغذی است که در متابولیسم طبیعی کربوهیدرات و چربی دخیل است. غذاها با کروم بالا می توانند عامل تحمل گلوکز در بدن را بهبود بخشند و به طور طبیعی باعث تعادل قند خون شوند.

اين مواد بر روى مسیرهای انسولین نقش ایفا می کنند و باعث می شوند که گلوکز به سلول های بدن منتقل شود تا از آنها برای تامین انرژی استفاده کنند. بروکلی دارای بالاترین مقدار کروم است، اما می توانید آن را در پنیر خام، لوبیا سبز و گوشت گاو نیز پيدا کنید.

منیزیم

✅ غذاهای غنی از منیزیم برای درمان قند خون

منیزیم می تواند به تنظیم قند خون کمک کند، زیرا در متابولیسم گلوکز نقش دارد. تحقیقات نشان می دهد که دیابت اغلب با کمبود منیزیم همراه است. خوردن غذاهای غنی از منیزیم مانند اسفناج، تخم مرغ، دانه کدو تنبل، بادام، ماست و لوبیا سیاه می تواند علائم دیابت نوع ۲ را بهبود بخشد.

✅ چربی های سالم برای درمان قند خون

اسیدهای چرب متوسط ​​زنجير که در روغن نارگیل و روغن پالم یافت می شوند، می توانند به کاهش سطح قند خون کمک کنند و به عنوان منبع ترجیحی سوخت برای بدن به جای شکر استفاده شوند. با استفاده از شیر نارگیل نیز می توانید سطح قند خون خود را متعادل کنید، بنابراین این غذاها را به وعده های غذایی خود اضافه کنید.

✅ غذاهایی با بار گلیسمی پایین برای درمان قند خون

شاخص گلیسمی مواد غذایی به شما در مورد افزایش پتانسیل گلوکز خون غذا اطلاع مى دهد. غذاهایی که شاخص گلیسمی بالا دارند پس از خوردن سریعتر از غذاهای کم گلیسمی، به قند تبدیل می شوند.

اگر شما با دیابت مبارزه می کنید، غذاهای کم گلیسمی مانند سبزیجات غیر نشاسته ای، میوه ها و انواع توت ها، آجیل، دانه ها، آووکادو، نارگیل، گوشت ارگانيک، تخم مرغ، ماهی، شیر و لبنیات خام پاستوريزه مصرف کنید.

پروتئین

✅ پروتئین خالص برای درمان قند خون

خوردن غذاهای پروتئینی اثر كمى بر روی میزان قند خون دارند و می توانند جذب قند را کاهش دهند. برخی از بهترین منابع پروتئین خالص شامل ماهی، گوشت گاو علفی، مرغ ارگانيک، عدس، تخم مرغ و استخوان مى باشند.

# مرحله ۳: این مکمل ها را برای دیابت مصرف کنید.

✅ پیکولینات كروم و درمان قند خون

مصرف ۲۰۰ میکروگرم پیکولینات كروم سه بار در روز با وعده های غذایی می تواند به بهبود حساسیت به انسولین کمک کند.  ۱۳ مطالعه در مورد آن انجام شده که نشان میدهد بیمارانی که از مکمل پیكولینات كروم استفاده می كردند در کنترل قند خون بهبودی قابل توجهی داشتند. دیگر پیامدهای مثبت مکمل پیکولینات کروم شامل کاهش کلسترول و تری گلیسیرید مى باشد.

دارچین

✅ دارچین و درمان قند خون

دارچین دارای توانایی کاهش سطح قند خون و افزایش حساسیت به انسولین است. یک مطالعه نشان داده است كه مصرف دارچین با کاهش آماری قابل توجه در میزان گلوکز پلاسما، میزان کلسترول LDL و تری گلیسرید ارتباط دارد. مصرف دارچین همچنین باعث افزایش سطح کلسترول HDL مى شود.

برای استفاده از مزایای فراوان دارچین، یک قاشق چای خوری به غذا، اسموتى ها یا چای اضافه کنید. همچنین می توانید یک یا دو قطره روغن دارچین را به غذا یا چای اضافه كنيد، یا سه قطره روغن دارچین با نصف قاشق چای خوری روغن نارگیل را تركيب كرده و مچ دست و شکم خود را ماساژ دهيد.

روغن ماهی

✅ روغن ماهی و درمان قند خون

 مطالعات نشان می دهند که اسید های چرب امگا ۳ موجود در روغن ماهی برای عملکرد مناسب انسولین ضروری هستند و مانع از عدم تحمل انسولین و کاهش التهاب می شوند. برای استفاده از روغن ماهی به عنوان یک درمان طبیعی برای دیابت، هر روز ۱۰۰۰ میلی گرم از آن را مصرف کنید.

✅ آلفا لیپوئیک اسید و درمان قند خون

آلفا لیپوئیک اسيد یک آنتی اکسیدان است که کمک می کند گلوکز به سوخت بدن تبدیل شود. این ماده به طور موثری حساسیت انسولین را بهبود می بخشد و علائم نوروپاتی دیابتی را کاهش می دهد، مانند ضعف، درد و بی حسی که ناشی از آسیب عصبی است.  می توان آن را در بعضی از مواد غذایی مانند بروکلی، اسفناج و گوجه فرنگی پیدا کرد. مصرف مکمل آن نيز باعث افزایش مقدار آن در بدن می شود.

خربزه تلخ

✅ عصاره خربزه تلخ و درمان قند خون

خربزه تلخ کمک می کند تا سطح قند خون پایین بیاید و میزان استفاده از انسولین بدن را تنظیم می کند. مطالعات نشان می دهد که عصاره خربزه تلخ می تواند به کاهش و مدیریت علائم دیابت، از جمله مقاومت به انسولین، عوارض قلبی، آسیب کلیه، اختلالات خونى، اختلالات چشم و بی نظمی هورمون کمک کند.

# مرحله ۴: این برنامه ى غذايى را برای پيشگيرى از دیابت دنبال کنید.

اگر می خواهید قند خون خود را متعادل كنيد و سریعا نتایج را مشاهده کنید، این برنامه غذایی را دنبال کنید. بر روى مصرف مقدار زیادی پروتئین خالص، چربی های سالم و فیبر در هر وعده غذایی، که می تواند به پيشگيرى و بهبود دیابت کمک کنند، تمركز كنيد.

با اين برنامه ى سه روزه شروع کنید و سپس از ترکیبی از این غذاها استفاده کنید. فهرستی از غذاهایی را که باید مصرف كنيد از مرحله ۲ مرور کنید و آن ها را به رژیم غذایی خود اضافه کنید. در ابتدا ممکن است به نظر شما یک تغییر عمده در رژیم غذایی باشد، اما بعد از مدتی متوجه اثرات مثبت این غذاها در بدن خود خواهید شد.

روز اول

صبحانه : شیر نارگیل

نهار : سالاد اسفناج و مرغ

ميان وعده :  ۱/۴ فنجان بادام خام

شام : برگر سبزيجات

روز دوم

صبحانه : املت سبزيجات

نهار : مرغ به همراه سبزيجات

ميان وعده : پنير خام

شام : ماهی

روز سوم

صبحانه : شيک پروبيوتيک هلو

نهار : برگر بوقلمون

ميان وعده : سبزيجات خام

شام : مرغ به همراه سبزيجات

# مرحله ۵: ورزش كنيد تا قند خونتان به تعادل برسد.

ورزش باعث کاهش ابتلا به بیماری هاى مزمن می شود و می تواند به طور طبیعی از دیابت پيشگيرى کند. مطالعات نشان می دهد که ورزش کنترل قند خون را بهبود می بخشد و می تواند از دیابت نوع ۲ جلوگیری كند و همچنین فشار خون، سلامت قلب، میزان کلسترول و کیفیت زندگی را تحت تاثير قرار مى دهد.

دویدن

ورزش به طور طبیعی متابولیسم را با سوزاندن چربی و ایجاد عضله پشتیبانی می کند. برای پيشگيرى و بهبود دیابت، ورزش را بخشی از كار هاى روزانه خود قرار دهید. این امر به این معنی نيست که مجبور به صرف وقت در باشگاه هستید. فعالیت های ساده بدنی، مانند خروج از خانه و قدم زدن  ۲۰ تا ۳۰ دقیقه روزانه، به ویژه پس از صرف غذا می توانند بسیار مفید باشند. تمرین یوگا یا کشش در خانه نيز یکی دیگر از گزینه های عالی است.

علاوه بر پیاده روی و کشش، سعی کنید تمرینات كارديو را دراز مدت انجام دهيد. تمرينات پشت سر هم می توانند به شما کمک کنند سه برابر چربی بدن را نسبت به تمرينات عادى بسوزانید و به طور طبیعی حساسیت انسولین را افزایش میدهند.

تمرينات قدرتى با استفاده از وزنه و دستگاه نیز توصیه می شوند، زیرا به شما کمک می کنند تا عضلات خود را بسازید و شكل دهيد، که اين کار متابولیسم متعادل قند را تامین می کند.

 

دکتر اعظم عرفانی فر متخصص داخلی ، فوق تخصص غدد و دیابت در تهران

برای پرسش از دکتر روی لینک مشاوره پزشکی کلیک کنید.


سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر سامان جمعه ۲۷ بهمن ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام و عرض ادب خانم دكتر
  احترما
  من از بابلسر پيغام ميدم چون پرشك متخصص نداريم حال مادرم خيلي بده چند ماهي هست ميگه يك سمت بدنم درد ميكنه رفتيم ازمايش داديم گفتن قندش ٣٠٠ هست خانم دكتر دارو دادن ولي به داروهاي ايراني بسنده نكرديم و رفتيم داروي خارجي گرفتيم حالا پاس خيلي ورم كرده نميتونه راه بره تورو خدا بفرما چيكار كنيم ماهم بادرد تين داريم عذاب ميكشيم
  1. تصویر کاربر جمعه ۲۷ بهمن ۹۶( 1 سال پیش)
  2. تصویر کاربر جمعه ۲۷ بهمن ۹۶( 1 سال پیش)
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر زهرا جمعه ۲۷ بهمن ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام عرض ادب ...من23سال دارم ی مدتی هست با انسولین میمونم کمترین قند خونم 400هست ایا من باردار نمیشم
  1. تصویر کاربر جمعه ۲۷ بهمن ۹۶( 1 سال پیش)
  2. تصویر کاربر جمعه ۲۷ بهمن ۹۶( 1 سال پیش)
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر فرامرزی پنجشنبه ۱۲ بهمن ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  پدرم 49سالشه و دیابتداره پاش به جایی خورده و زخم شده الانم روش کاملا بسته و سفت شذه اما سفید هست و پاش کاملا قرمز و متورمه
  1. تصویر کاربر پنجشنبه ۱۲ بهمن ۹۶( 1 سال پیش)
   با سلام پدرتان حتما توسط يه همكار فوق غدد و عفوني ويزيت شد ،احتمال عفونت مطرحه كه در يك مريض ديابتي فوق العاده و مهمه.
 • تصویر کاربر حانیه پنجشنبه ۱۲ بهمن ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  توی خانواده ما همه دیابت دارند و من مدتی است در انگشتان پاهایم احساس سوزش و بی حسی میکنم حالا میخواهم بدانم از چه راهی میشه فهمید که دیابت دارم؟ آیا تنها راه فهمیدن، آزمایش خون است؟
  1. تصویر کاربر پنجشنبه ۱۲ بهمن ۹۶( 1 سال پیش)
   با سلام،افراد با سابقه خانوادگي ديابت حتما يك نوبت با مراجعه به غدد معاينه شوند و ازمايش خون بدن و طبق نتيجه ازمايش مراحل بعدي مشخص خواهدشد.
 • تصویر کاربر مهدیه پنجشنبه ۱۲ بهمن ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  با عرض سلام و ادب خدمت شما دکتر عزیز. من 12 سال است که با بیماری دیابت درگیر هستم و وقتی به پزشک تغذیه مراجعه کردم متوجه شدم 35 کیلو اضافه وزن دارم. حال سوال من این است که آیا دیابت موجب اچاقی میشود؟
  1. تصویر کاربر پنجشنبه ۱۲ بهمن ۹۶( 1 سال پیش)
   با سلام ،چاقي و ديابت يك ارتباط دو طرفه دارند ،يعني چاقي باعث ديابت و تشديد ان مي شود و داروهاي مصرفي در ديابت هم ممكنه باعث افزايش اشتها و چاقي شوند.
 • تصویر کاربر اردلان پنجشنبه ۱۲ بهمن ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  شوهر من 3 ساله که دیابت داره. مدتی است که صبح ها وقتی از خواب بیدار میشه، بالشتش پر از موست. آیا دیابت باعث ریزش مو میشه؟ تو رو خدا بگید برای من ظاهر شوهرم خیلی مهمه.
  1. تصویر کاربر پنجشنبه ۱۲ بهمن ۹۶( 1 سال پیش)
   با سلام ،اقايان با توجه به سابقه خانوادگي و ژنتيك مستعد ريزش مو هستند ولي ديابت هم مي تونه باعث ريزش يا تشديد ريزش مو شود،با مراجعه به فوق غدد و معاينه مي تونن علت و درصورت دخالت داشتن ديابت درمان لازم رو دريافت كنند.
 • تصویر کاربر maryam پنجشنبه ۱۲ بهمن ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام ، آقای دکتر من در ماه 5 بارداری هستم و تست غربالگری انجام داده ام و به من گفتند جنین هیچ مشکلی ندارد ولی در سونوگرافی که اخیرا انجام دادم دکتر من به چیزی مشکوک شد که از من خواست دو هفته دیگر مجدد به پیش او بروم تا دوباره سونو شوم. من دیابت بارداری دارم و میخواهم بدانم دیابت بارداری میتواند روی جنین تاثیر بگذارد یا نه و تا چه میزان خطرناک است؟
  1. تصویر کاربر پنجشنبه ۱۲ بهمن ۹۶( 1 سال پیش)
   با سلام ،ديابت بارداري اگر كنترل نباشد و قندا بالا باشد مي تواند باعث عوارض در جنين باشد،در زمان بارداري به خاطر ديابت حتما تحت نظر فوق غدد باشيد.
 • تصویر کاربر حاجیلی پنجشنبه ۱۲ بهمن ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  با عرض سلام و خسته نباشید. پدر و مادر من دیابتی هستند و پدرم مدت هاست که انسولین تزریق میکند. 2 تا از خواهران من هم به این بیماری دچار شده اند. خواستم بدانم آیا امکان دارد من هم به دیابت مبتلا شوم.
  1. تصویر کاربر پنجشنبه ۱۲ بهمن ۹۶( 1 سال پیش)
   با سلام ،ديابت تيپ دو از طريق خانوادگي مي تونه به ارث برسد ولي با مراجعه به موقع به فوق غدد و ازمايشات و دريافت توصيه هاي لازم مي شه روند رو به تعويق انداخت يا پيشگيري كرد.
 • تصویر کاربر ساره پنجشنبه ۱۲ بهمن ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام. پسر من 15 سال دارد و 3 سال است که متوجه شدیم دیابت دارد. میخواهم بدانم دیابت درمان قطعی دارد؟ با توجه به سن کم پسرم میخواهم بدانم تا آخر عمر مجبوره با این بیماری سر کنه یا نه؟
  1. تصویر کاربر پنجشنبه ۱۲ بهمن ۹۶( 1 سال پیش)
   با سلام در مورد فرزند شما قطعا ديابت تيپ يك دارد و اين ديابت فعلا درمان قطعي ندارد و كنترل ان با انسولين مي باشد،البته يه سري تحقيقات روي پيوند پانكراس انجام شده ولي هنوز نتيجه قطعي گرفته نشده است،ولي جاي اميدواري هست.
 • تصویر کاربر نورپاش پنجشنبه ۱۲ بهمن ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام خانم دکتر
  دخترم حدود ۲و نیم ساله که دیابت نوع یک داره مباحث زیادی تو اینترنت برای درمان قطعی وجود دارد که دستمون از همه کوتاه هست تو رو خدا اگه راه حل قطعی داره کمکمون کنید متشکرم
  1. تصویر کاربر پنجشنبه ۱۲ بهمن ۹۶( 1 سال پیش)
   با سلام اين ديابت فعلا درمان قطعي ندارد و كنترل ان با انسولين مي باشد،البته يه سري تحقيقات روي پيوند پانكراس انجام شده ولي هنوز نتيجه قطعي گرفته نشده است،ولي جاي اميدواري هست.
درحال دریافت اطلاعات

ممکن است شما دوست داشته باشید بیشتر از نویسنده

پرسش از دکتر