چطور قند خون را از بین ببریم؟!

دیابت یک بیماری مرتبط با افزایش سطح قند خون است. در این مقاله برنامه ای ۵ مرحله ای برای پيشگيرى از دیابت و کاهش و درمان قند خون بالا آمده است.


# مرحله ۱: این غذاها را حذف کنید.

برخی از غذاها بر میزان قند خون شما تاثیر می گذارند و باعث التهاب و واکنش های ایمنی می شوند. برای پيشگیری از دیابت به طور طبیعی، اولین گام این است که این غذاها را از رژیم خود حذف کنید. این غذاها عبارتند از:

شکر

✅ شکر تصفیه شده

شکر تصفیه شده به سرعت گلوکز خون را افزایش می دهد.  نوشابه های گازدار، آب میوه و سایر نوشیدنی های شیرین، بدترین مجرمان هستند. این اشكال شكر، به سرعت وارد جریان خون می شوند و می توانند باعث افزایش شدید گلوکز خون شوند.

اگرچه شیرین کننده های طبیعی مثل شربت عسل و شيره ى افراى خام گزینه های بهترى هستند، اما باز هم می توانند سطح قند خون را تحت تأثیر قرار دهند، بنابراین فاز این غذاها فقط در موارد خاص استفاده می شود. بهترین گزینه  استويا، یک شیرین کننده طبیعی که تاثیر زیادی بر قند خون ندارد، مى باشد.

غلات

✅ غلات

غلات، به خصوص غلات حاوى گلوتن، مانند گندم حاوی مقادیر زیادی کربوهیدرات مى باشند که فقط در عرض چند دقیقه پس از مصرف به قند تبديل مى شوند. گلوتن می تواند باعث التهاب روده شود که بر هورمون هایی مانند کورتیزول و لپتین اثر می گذارد و می تواند منجر به افزایش قند خون شود.

ما توصیه می کنيم به مدت نود روز، تمام غلات را از رژیم غذایی خود حذف كنيد تا بدنتان به اين روند بهبودى عادت كند. سپس می توانید جوانه غلات را به میزان کمی به رژیم غذایی خود بازگردانید.

شیر

✅ شیر گاو صنعتى

شیر گاو صنعتى و محصولات لبنی باید حذف شوند، مخصوصا برای افراد مبتلا به دیابت نوع يک. اگر از شير بز، گوسفند یا گاو استفاده شود، لبنیات می تواند یک غذای فوق العاده برای متعادل کردن قند خون باشد. اما از تمام انواع دیگر لبنیات باید دوری کرد، زیرا کازئین تولید شده توسط گاوهای صنعتى به بدن آسیب می رساند و باعث پاسخ ایمنی مشابه گلوتن می شود. هنگام خرید لبنیات، فقط محصولات خام و ارگانيک را خریداری کنید.

✅الکل

الکل می تواند به طور خطرناک باعث افزایش قند خون و سمیت کبدی شود. مشروبات الکلی حاوى کربوهیدرات زیادى هستند و باید از آن ها اجتناب شود.

روغن

✅روغن های هیدروژنه

روغن های هیدروژنه را از رژیم غذایی خود حذف کنید، از جمله روغن های گیاهی، روغن سویا، روغن پنبه دانه و روغن کانولا. از آنجا که این روغن ها پردازش می شوند، در دمای بسیار بالا و با مواد سفید کننده و رنگ های مصنوعی ترکیب می شوند، مصرف آن ها با بسیاری از بيمارى ها، از جمله دیابت ارتباط دارد.

# مرحله ۲: این غذاها را مصرف کنید.

برای پيشگیری از دیابت نوع ۲، مواد غذایی زیر را در رژیم غذایی خود اضافه کنید:

فیبر

✅ مواد غذایی با فیبر بالا برای درمان قند خون

 مواد غذايی با فیبر بالا کمک می کنند تا جذب گلوکز کاهش يابد، میزان قند خون را تنظیم کرده و سم زدایی را پشتیبانی می کنند. هدف، خوردن حداقل ۳۰ گرم فیبر در روز است که می توان از سبزیجات (مانند جوانه های بروکسل و نخود فرنگی)،  آوکادو، انواع توت ها، آجیل و دانه ها به ویژه دانه های چیا و دانه های کتان استفاده کرد.

✅ غذاهایی با کروم بالا برای درمان قند خون

کروم یک ماده مغذی است که در متابولیسم طبیعی کربوهیدرات و چربی دخیل است. غذاها با کروم بالا می توانند عامل تحمل گلوکز در بدن را بهبود بخشند و به طور طبیعی باعث تعادل قند خون شوند.

اين مواد بر روى مسیرهای انسولین نقش ایفا می کنند و باعث می شوند که گلوکز به سلول های بدن منتقل شود تا از آنها برای تامین انرژی استفاده کنند. بروکلی دارای بالاترین مقدار کروم است، اما می توانید آن را در پنیر خام، لوبیا سبز و گوشت گاو نیز پيدا کنید.

منیزیم

✅ غذاهای غنی از منیزیم برای درمان قند خون

منیزیم می تواند به تنظیم قند خون کمک کند، زیرا در متابولیسم گلوکز نقش دارد. تحقیقات نشان می دهد که دیابت اغلب با کمبود منیزیم همراه است. خوردن غذاهای غنی از منیزیم مانند اسفناج، تخم مرغ، دانه کدو تنبل، بادام، ماست و لوبیا سیاه می تواند علائم دیابت نوع ۲ را بهبود بخشد.

✅ چربی های سالم برای درمان قند خون

اسیدهای چرب متوسط ​​زنجير که در روغن نارگیل و روغن پالم یافت می شوند، می توانند به کاهش سطح قند خون کمک کنند و به عنوان منبع ترجیحی سوخت برای بدن به جای شکر استفاده شوند. با استفاده از شیر نارگیل نیز می توانید سطح قند خون خود را متعادل کنید، بنابراین این غذاها را به وعده های غذایی خود اضافه کنید.

✅ غذاهایی با بار گلیسمی پایین برای درمان قند خون

شاخص گلیسمی مواد غذایی به شما در مورد افزایش پتانسیل گلوکز خون غذا اطلاع مى دهد. غذاهایی که شاخص گلیسمی بالا دارند پس از خوردن سریعتر از غذاهای کم گلیسمی، به قند تبدیل می شوند.

اگر شما با دیابت مبارزه می کنید، غذاهای کم گلیسمی مانند سبزیجات غیر نشاسته ای، میوه ها و انواع توت ها، آجیل، دانه ها، آووکادو، نارگیل، گوشت ارگانيک، تخم مرغ، ماهی، شیر و لبنیات خام پاستوريزه مصرف کنید.

پروتئین

✅ پروتئین خالص برای درمان قند خون

خوردن غذاهای پروتئینی اثر كمى بر روی میزان قند خون دارند و می توانند جذب قند را کاهش دهند. برخی از بهترین منابع پروتئین خالص شامل ماهی، گوشت گاو علفی، مرغ ارگانيک، عدس، تخم مرغ و استخوان مى باشند.

# مرحله ۳: این مکمل ها را برای دیابت مصرف کنید.

✅ پیکولینات كروم و درمان قند خون

مصرف ۲۰۰ میکروگرم پیکولینات كروم سه بار در روز با وعده های غذایی می تواند به بهبود حساسیت به انسولین کمک کند.  ۱۳ مطالعه در مورد آن انجام شده که نشان میدهد بیمارانی که از مکمل پیكولینات كروم استفاده می كردند در کنترل قند خون بهبودی قابل توجهی داشتند. دیگر پیامدهای مثبت مکمل پیکولینات کروم شامل کاهش کلسترول و تری گلیسیرید مى باشد.

دارچین

✅ دارچین و درمان قند خون

دارچین دارای توانایی کاهش سطح قند خون و افزایش حساسیت به انسولین است. یک مطالعه نشان داده است كه مصرف دارچین با کاهش آماری قابل توجه در میزان گلوکز پلاسما، میزان کلسترول LDL و تری گلیسرید ارتباط دارد. مصرف دارچین همچنین باعث افزایش سطح کلسترول HDL مى شود.

برای استفاده از مزایای فراوان دارچین، یک قاشق چای خوری به غذا، اسموتى ها یا چای اضافه کنید. همچنین می توانید یک یا دو قطره روغن دارچین را به غذا یا چای اضافه كنيد، یا سه قطره روغن دارچین با نصف قاشق چای خوری روغن نارگیل را تركيب كرده و مچ دست و شکم خود را ماساژ دهيد.

روغن ماهی

✅ روغن ماهی و درمان قند خون

 مطالعات نشان می دهند که اسید های چرب امگا ۳ موجود در روغن ماهی برای عملکرد مناسب انسولین ضروری هستند و مانع از عدم تحمل انسولین و کاهش التهاب می شوند. برای استفاده از روغن ماهی به عنوان یک درمان طبیعی برای دیابت، هر روز ۱۰۰۰ میلی گرم از آن را مصرف کنید.

✅ آلفا لیپوئیک اسید و درمان قند خون

آلفا لیپوئیک اسيد یک آنتی اکسیدان است که کمک می کند گلوکز به سوخت بدن تبدیل شود. این ماده به طور موثری حساسیت انسولین را بهبود می بخشد و علائم نوروپاتی دیابتی را کاهش می دهد، مانند ضعف، درد و بی حسی که ناشی از آسیب عصبی است.  می توان آن را در بعضی از مواد غذایی مانند بروکلی، اسفناج و گوجه فرنگی پیدا کرد. مصرف مکمل آن نيز باعث افزایش مقدار آن در بدن می شود.

خربزه تلخ

✅ عصاره خربزه تلخ و درمان قند خون

خربزه تلخ کمک می کند تا سطح قند خون پایین بیاید و میزان استفاده از انسولین بدن را تنظیم می کند. مطالعات نشان می دهد که عصاره خربزه تلخ می تواند به کاهش و مدیریت علائم دیابت، از جمله مقاومت به انسولین، عوارض قلبی، آسیب کلیه، اختلالات خونى، اختلالات چشم و بی نظمی هورمون کمک کند.

# مرحله ۴: این برنامه ى غذايى را برای پيشگيرى از دیابت دنبال کنید.

اگر می خواهید قند خون خود را متعادل كنيد و سریعا نتایج را مشاهده کنید، این برنامه غذایی را دنبال کنید. بر روى مصرف مقدار زیادی پروتئین خالص، چربی های سالم و فیبر در هر وعده غذایی، که می تواند به پيشگيرى و بهبود دیابت کمک کنند، تمركز كنيد.

با اين برنامه ى سه روزه شروع کنید و سپس از ترکیبی از این غذاها استفاده کنید. فهرستی از غذاهایی را که باید مصرف كنيد از مرحله ۲ مرور کنید و آن ها را به رژیم غذایی خود اضافه کنید. در ابتدا ممکن است به نظر شما یک تغییر عمده در رژیم غذایی باشد، اما بعد از مدتی متوجه اثرات مثبت این غذاها در بدن خود خواهید شد.

روز اول

صبحانه : شیر نارگیل

نهار : سالاد اسفناج و مرغ

ميان وعده :  ۱/۴ فنجان بادام خام

شام : برگر سبزيجات

روز دوم

صبحانه : املت سبزيجات

نهار : مرغ به همراه سبزيجات

ميان وعده : پنير خام

شام : ماهی

روز سوم

صبحانه : شيک پروبيوتيک هلو

نهار : برگر بوقلمون

ميان وعده : سبزيجات خام

شام : مرغ به همراه سبزيجات

# مرحله ۵: ورزش كنيد تا قند خونتان به تعادل برسد.

ورزش باعث کاهش ابتلا به بیماری هاى مزمن می شود و می تواند به طور طبیعی از دیابت پيشگيرى کند. مطالعات نشان می دهد که ورزش کنترل قند خون را بهبود می بخشد و می تواند از دیابت نوع ۲ جلوگیری كند و همچنین فشار خون، سلامت قلب، میزان کلسترول و کیفیت زندگی را تحت تاثير قرار مى دهد.

دویدن

ورزش به طور طبیعی متابولیسم را با سوزاندن چربی و ایجاد عضله پشتیبانی می کند. برای پيشگيرى و بهبود دیابت، ورزش را بخشی از كار هاى روزانه خود قرار دهید. این امر به این معنی نيست که مجبور به صرف وقت در باشگاه هستید. فعالیت های ساده بدنی، مانند خروج از خانه و قدم زدن  ۲۰ تا ۳۰ دقیقه روزانه، به ویژه پس از صرف غذا می توانند بسیار مفید باشند. تمرین یوگا یا کشش در خانه نيز یکی دیگر از گزینه های عالی است.

علاوه بر پیاده روی و کشش، سعی کنید تمرینات كارديو را دراز مدت انجام دهيد. تمرينات پشت سر هم می توانند به شما کمک کنند سه برابر چربی بدن را نسبت به تمرينات عادى بسوزانید و به طور طبیعی حساسیت انسولین را افزایش میدهند.

تمرينات قدرتى با استفاده از وزنه و دستگاه نیز توصیه می شوند، زیرا به شما کمک می کنند تا عضلات خود را بسازید و شكل دهيد، که اين کار متابولیسم متعادل قند را تامین می کند.

 

دکتر اعظم عرفانی فر متخصص داخلی ، فوق تخصص غدد و دیابت در تهران

برای پرسش از دکتر روی لینک مشاوره پزشکی کلیک کنید.


سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر پریوش جمعه ۳۱ فروردین ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر خدا قوت
  مادرم 70 سالشونه دیابت دارن و انسولین میزنن الان 2 ماهی هست که درگیر سیاه شدن انگشتهای پاشون و قطع اونا هستن تا حالا 2تا از انگشتهاشون رو برداشتن منتهی امشب دیدیم تا مچ پاشون سیاه شده خیلی دارن عذاب میکشن الان باید چی کار کنیم اگه از مچ قطع کنیم بازم سیاه شه چی واقعا نگرانیم نمی دونیم باید چی کار کنیم ؟ خواهش می کنم راهنماییمون کنید
  1. تصویر کاربر جمعه ۳۱ فروردین ۹۷( 1 سال پیش)
   با سلام ،بايد سونوگرافي كالر داپلر از نظرخونرساني داشته باشند و جتما بايد نزد جراح با تجربه در زمينه پاي ديابتي ببريد و حتما MRI قبل عمل از نظر عفونت داشته باشند ،چون بايد قبل از عمل و در ضمن عمل سطح استخوان عفوني رو به طور كامل برداشت كند و اگر خونرساني مختله شايد لازمه انژيو گرافي شود،هر كدوم از اينا كه كامل نباشد پروسه اين مي شه كه شما الان درگيرين و سطح درگيري افزايش مي يابد ،ضمنا قند بايد كاملا كنترل باشد و انتي بيوتيك مناسب هم دريافت كنند،در واقع درمان پاي ديابتي يك كار تيمي است.
 • تصویر کاربر kia جمعه ۳۱ فروردین ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلامم وخستهنباشید خدمت شما دیابت نوع ۲دارم حشیش وعرق ماریجوانا مصرف میکنم چقدر برام ضرر داره سیگارم میکشم اوونم زیاد .سی سالمه ۱۲۰کیلو وزن قد۱۹۳
  1. تصویر کاربر جمعه ۳۱ فروردین ۹۷( 1 سال پیش)
 • تصویر کاربر نجیبه جمعه ۳۱ فروردین ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  خسته نباشید
  من بی حال وبی حس میشم مور مور شدن کمر ودست وپاها شبا اذیتم میکنه آب قند میخورم خوب میشه کم خونی مینورم
  لطفا راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر جمعه ۳۱ فروردین ۹۷( 1 سال پیش)
 • تصویر کاربر حبیب جمعه ۳۱ فروردین ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  پدر من 89 سال سن دارد، سینه ی راستش متورم شده است، سونوگرافی داده ایم گفتند ضایعه ای دیده نمی شود اما چند روزی است گاهگاهی درد دارد و نوک پستانش سفت شده است لازم است یادآوری کنم داروی پروستات مصرف می کند : امنیک 40 و فیناستراید
  1. تصویر کاربر جمعه ۳۱ فروردین ۹۷( 1 سال پیش)
  2. تصویر کاربر جمعه ۳۱ فروردین ۹۷( 1 سال پیش)
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر محمد جمعه ۳۱ فروردین ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام پدرم حدود 70 سال دارد و دچار دیابت شده انگشتهای پاهاش زخم شدن و پاها دچار ورم شدیدی هستن تا بحال چند نمونه درمانهای شیمیایی و سنتی رو از قبیل عسل درمانی رو امتهان کرده بستری هم شده اما متاسفانه جواب نگرفتیم بعضی شبها بدن درد شدیدی میگیره به حدی که داد و فریاد میزنه و هیچ مسکنی ارومش نمیکنه ایا راه درمانی وجود داره؟ ممنونم از سایت خوبتون
  1. تصویر کاربر جمعه ۳۱ فروردین ۹۷( 1 سال پیش)
   با سلام براي درمان پاي پدرتان حتما بايد به متخصص غدد و اگرلازم شد عفوني و جراح مراجعه كنيد،بايد حتما پايشان از نظر خونرساني و عفونت بررسي و كنترل شودو تحت نظرپزشك باشد نه طب سنتي،ضمنا بايد از نظر قند كاملا كنترل باشد وگرنه درمانها اثر لازم رو ندارند.
 • تصویر کاربر سیامک جمعه ۳۱ فروردین ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سِلام میخواستم بدونم دلیل اینکه بطور ناگهانی قند خون بالای ۱۰۷۵ شده چیست عوارض آن بر بیمار چیست وآیا میتوان دوباره به زندگی عادی برگردد
  1. تصویر کاربر جمعه ۳۱ فروردین ۹۷( 1 سال پیش)
   با سلام علت شايع عدم مصرف دارو و علل تشديد كننده مثل عفونت ،سكته قلبي،و....مي تواند باشد.اگر ضايعه اي در قلب و مغز به جا نگذارد و به درستي درمان شود ،بله مي تواند به زندگي عادي برگردد.
 • تصویر کاربر رضا پنجشنبه ۲ فروردین ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام ،
  اينجانب به تازگي متوجه قند خون 132 ناشتا ام شدم ، a1c خونم هم 7.3 گزارش شده و اين آزمايش براي همين ماه هست حدود دو هفته اي با تغيير رژيم و ورزش سطخح قند خونم حدود 95 تا 100 شده (با دستگاه تست خانگي)آيا احتمال داره بتونم به سلامت قبل ام برگردم ؟ ممنون مي شم راهنماييم كنيد .در خانواده مشكل ديابت داشته ايم و من شديدا نگرانم ممنونم.
  1. تصویر کاربر پنجشنبه ۲ فروردین ۹۷( 1 سال پیش)
  2. تصویر کاربر پنجشنبه ۲ فروردین ۹۷( 1 سال پیش)
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر صادق پنجشنبه ۲ فروردین ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  باسلام.
  پدرم بیماری دیابت داره یک انگشتش رو برداشتن ولی چون از ته برنداشتن الان اون اندازه ای که مونده فاسد شده و عفونت کرده و انگشت بغلی هم کج شده بطرف داخل خواستم بدونم به نظرتون چاره چیه؟
  در ظمن تو شهرستان ما دکتر متخصص نداریم با تشکر
  1. تصویر کاربر پنجشنبه ۲ فروردین ۹۷( 1 سال پیش)
  2. تصویر کاربر پنجشنبه ۲ فروردین ۹۷( 1 سال پیش)
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر جودکی جمعه ۳۱ فروردین ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام و عرض ادب من متاسفانه در سوالات در مورد ديابت نديدم آيا شما پاسخگو هستيد و سوالم اين است كه آيا آزمايش سي پيپتايد مي تواند نمايانگر ميزان انسولين در بدن باشد.
  دخترمن دیابت نوع یک دارد در ابتدا سی پیپتاید آن 0.6 و بعد از آن 1.2 و اکنون 1.7 می باشد اما متاسفانه قند خونش بالاست آیا این هورمون همزمان با هورمون انسولین ترشح نمی شوند و مکمل یکدیکر نیستند و هر آنچه انسولین ترشح گردد این هورمون نیز ترشح میگردد, آیا مقاومت سلول در جذب مقدار اندک انسولین نیز می تواند وجود داشته باشد. ممنون از راهنمایی و پاسختان
  1. تصویر کاربر جمعه ۳۱ فروردین ۹۷( 1 سال پیش)
   با سلام بله سطح سي پپتايد مي تواند به عنوان شاخصي از ترشح انسولين باشد ولي در مورد فرزند شما اين عدد هنوز بازگوكننده ترشح كافي انسولين نيست،و بله مقاومت به انسولين در سطح سلول هم مي تواند وجود داشته باشد.
 • تصویر کاربر elnaz پنجشنبه ۲ فروردین ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام من یه سئوال دارم
  نامزدم از ۴سال قبل دیابت نوع ۱داره خودش خیلی لاغره چن روز قبل ک صحبت میکردیم بهم گفت که دکتر بهم گفته اگ شراب خوب پیدا کنی بخور برات خوبه منم واقعا خوشم نمیاد مشروب بخوره ینی اگ واقعا براش خوب باشه اجازه میدم الان دیگ نمیدونم چیکار کنم لطفا راهنماییم کنین
  1. تصویر کاربر پنجشنبه ۲ فروردین ۹۷( 1 سال پیش)
  2. تصویر کاربر پنجشنبه ۲ فروردین ۹۷( 1 سال پیش)
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
درحال دریافت اطلاعات

ممکن است شما دوست داشته باشید بیشتر از نویسنده

پرسش از دکتر