چطور قند خون را از بین ببریم؟!

دیابت یک بیماری مرتبط با افزایش سطح قند خون است. در این مقاله برنامه ای 5 مرحله ای برای پیشگیرى از دیابت و کاهش و درمان قند خون بالا آمده است.


# مرحله 1: این غذاها را حذف کنید.

برخی از غذاها بر میزان قند خون شما تاثیر می گذارند و باعث التهاب و واکنش های ایمنی می شوند. برای پیشگیری از دیابت به طور طبیعی، اولین گام این است که این غذاها را از رژیم خود حذف کنید. این غذاها عبارتند از:

شکر

✅ شکر تصفیه شده

شکر تصفیه شده به سرعت گلوکز خون را افزایش می دهد.  نوشابه های گازدار، آب میوه و سایر نوشیدنی های شیرین، بدترین مجرمان هستند. این اشکال شکر، به سرعت وارد جریان خون می شوند و می توانند باعث افزایش شدید گلوکز خون شوند.

اگرچه شیرین کننده های طبیعی مثل شربت عسل و شیره ى افراى خام گزینه های بهترى هستند، اما باز هم می توانند سطح قند خون را تحت تأثیر قرار دهند، بنابراین فاز این غذاها فقط در موارد خاص استفاده می شود. بهترین گزینه  استویا، یک شیرین کننده طبیعی که تاثیر زیادی بر قند خون ندارد، مى باشد.

غلات

✅ غلات

غلات، به خصوص غلات حاوى گلوتن، مانند گندم حاوی مقادیر زیادی کربوهیدرات مى باشند که فقط در عرض چند دقیقه پس از مصرف به قند تبدیل مى شوند. گلوتن می تواند باعث التهاب روده شود که بر هورمون هایی مانند کورتیزول و لپتین اثر می گذارد و می تواند منجر به افزایش قند خون شود.

ما توصیه می کنیم به مدت نود روز، تمام غلات را از رژیم غذایی خود حذف کنید تا بدنتان به این روند بهبودى عادت کند. سپس می توانید جوانه غلات را به میزان کمی به رژیم غذایی خود بازگردانید.

شیر

✅ شیر گاو صنعتى

شیر گاو صنعتى و محصولات لبنی باید حذف شوند، مخصوصا برای افراد مبتلا به دیابت نوع یک. اگر از شیر بز، گوسفند یا گاو استفاده شود، لبنیات می تواند یک غذای فوق العاده برای متعادل کردن قند خون باشد. اما از تمام انواع دیگر لبنیات باید دوری کرد، زیرا کازئین تولید شده توسط گاوهای صنعتى به بدن آسیب می رساند و باعث پاسخ ایمنی مشابه گلوتن می شود. هنگام خرید لبنیات، فقط محصولات خام و ارگانیک را خریداری کنید.

✅الکل

الکل می تواند به طور خطرناک باعث افزایش قند خون و سمیت کبدی شود. مشروبات الکلی حاوى کربوهیدرات زیادى هستند و باید از آن ها اجتناب شود.

روغن

✅روغن های هیدروژنه

روغن های هیدروژنه را از رژیم غذایی خود حذف کنید، از جمله روغن های گیاهی، روغن سویا، روغن پنبه دانه و روغن کانولا. از آنجا که این روغن ها پردازش می شوند، در دمای بسیار بالا و با مواد سفید کننده و رنگ های مصنوعی ترکیب می شوند، مصرف آن ها با بسیاری از بیمارى ها، از جمله دیابت ارتباط دارد.

# مرحله 2: این غذاها را مصرف کنید.

برای پیشگیری از دیابت نوع 2، مواد غذایی زیر را در رژیم غذایی خود اضافه کنید:

فیبر

✅ مواد غذایی با فیبر بالا برای درمان قند خون

 مواد غذایی با فیبر بالا کمک می کنند تا جذب گلوکز کاهش یابد، میزان قند خون را تنظیم کرده و سم زدایی را پشتیبانی می کنند. هدف، خوردن حداقل 30 گرم فیبر در روز است که می توان از سبزیجات (مانند جوانه های بروکسل و نخود فرنگی)،  آوکادو، انواع توت ها، آجیل و دانه ها به ویژه دانه های چیا و دانه های کتان استفاده کرد.

✅ غذاهایی با کروم بالا برای درمان قند خون

کروم یک ماده مغذی است که در متابولیسم طبیعی کربوهیدرات و چربی دخیل است. غذاها با کروم بالا می توانند عامل تحمل گلوکز در بدن را بهبود بخشند و به طور طبیعی باعث تعادل قند خون شوند.

این مواد بر روى مسیرهای انسولین نقش ایفا می کنند و باعث می شوند که گلوکز به سلول های بدن منتقل شود تا از آنها برای تامین انرژی استفاده کنند. بروکلی دارای بالاترین مقدار کروم است، اما می توانید آن را در پنیر خام، لوبیا سبز و گوشت گاو نیز پیدا کنید.

منیزیم

✅ غذاهای غنی از منیزیم برای درمان قند خون

منیزیم می تواند به تنظیم قند خون کمک کند، زیرا در متابولیسم گلوکز نقش دارد. تحقیقات نشان می دهد که دیابت اغلب با کمبود منیزیم همراه است. خوردن غذاهای غنی از منیزیم مانند اسفناج، تخم مرغ، دانه کدو تنبل، بادام، ماست و لوبیا سیاه می تواند علائم دیابت نوع 2 را بهبود بخشد.

✅ چربی های سالم برای درمان قند خون

اسیدهای چرب متوسط ​​زنجیر که در روغن نارگیل و روغن پالم یافت می شوند، می توانند به کاهش سطح قند خون کمک کنند و به عنوان منبع ترجیحی سوخت برای بدن به جای شکر استفاده شوند. با استفاده از شیر نارگیل نیز می توانید سطح قند خون خود را متعادل کنید، بنابراین این غذاها را به وعده های غذایی خود اضافه کنید.

✅ غذاهایی با بار گلیسمی پایین برای درمان قند خون

شاخص گلیسمی مواد غذایی به شما در مورد افزایش پتانسیل گلوکز خون غذا اطلاع مى دهد. غذاهایی که شاخص گلیسمی بالا دارند پس از خوردن سریعتر از غذاهای کم گلیسمی، به قند تبدیل می شوند.

اگر شما با دیابت مبارزه می کنید، غذاهای کم گلیسمی مانند سبزیجات غیر نشاسته ای، میوه ها و انواع توت ها، آجیل، دانه ها، آووکادو، نارگیل، گوشت ارگانیک، تخم مرغ، ماهی، شیر و لبنیات خام پاستوریزه مصرف کنید.

پروتئین

✅ پروتئین خالص برای درمان قند خون

خوردن غذاهای پروتئینی اثر کمى بر روی میزان قند خون دارند و می توانند جذب قند را کاهش دهند. برخی از بهترین منابع پروتئین خالص شامل ماهی، گوشت گاو علفی، مرغ ارگانیک، عدس، تخم مرغ و استخوان مى باشند.

# مرحله 3: این مکمل ها را برای دیابت مصرف کنید.

✅ پیکولینات کروم و درمان قند خون

مصرف 200 میکروگرم پیکولینات کروم سه بار در روز با وعده های غذایی می تواند به بهبود حساسیت به انسولین کمک کند.  13 مطالعه در مورد آن انجام شده که نشان میدهد بیمارانی که از مکمل پیکولینات کروم استفاده می کردند در کنترل قند خون بهبودی قابل توجهی داشتند. دیگر پیامدهای مثبت مکمل پیکولینات کروم شامل کاهش کلسترول و تری گلیسیرید مى باشد.

دارچین

✅ دارچین و درمان قند خون

دارچین دارای توانایی کاهش سطح قند خون و افزایش حساسیت به انسولین است. یک مطالعه نشان داده است که مصرف دارچین با کاهش آماری قابل توجه در میزان گلوکز پلاسما، میزان کلسترول LDL و تری گلیسرید ارتباط دارد. مصرف دارچین همچنین باعث افزایش سطح کلسترول HDL مى شود.

برای استفاده از مزایای فراوان دارچین، یک قاشق چای خوری به غذا، اسموتى ها یا چای اضافه کنید. همچنین می توانید یک یا دو قطره روغن دارچین را به غذا یا چای اضافه کنید، یا سه قطره روغن دارچین با نصف قاشق چای خوری روغن نارگیل را ترکیب کرده و مچ دست و شکم خود را ماساژ دهید.

روغن ماهی

✅ روغن ماهی و درمان قند خون

 مطالعات نشان می دهند که اسید های چرب امگا 3 موجود در روغن ماهی برای عملکرد مناسب انسولین ضروری هستند و مانع از عدم تحمل انسولین و کاهش التهاب می شوند. برای استفاده از روغن ماهی به عنوان یک درمان طبیعی برای دیابت، هر روز 1000 میلی گرم از آن را مصرف کنید.

✅ آلفا لیپوئیک اسید و درمان قند خون

آلفا لیپوئیک اسید یک آنتی اکسیدان است که کمک می کند گلوکز به سوخت بدن تبدیل شود. این ماده به طور موثری حساسیت انسولین را بهبود می بخشد و علائم نوروپاتی دیابتی را کاهش می دهد، مانند ضعف، درد و بی حسی که ناشی از آسیب عصبی است.  می توان آن را در بعضی از مواد غذایی مانند بروکلی، اسفناج و گوجه فرنگی پیدا کرد. مصرف مکمل آن نیز باعث افزایش مقدار آن در بدن می شود.

خربزه تلخ

✅ عصاره خربزه تلخ و درمان قند خون

خربزه تلخ کمک می کند تا سطح قند خون پایین بیاید و میزان استفاده از انسولین بدن را تنظیم می کند. مطالعات نشان می دهد که عصاره خربزه تلخ می تواند به کاهش و مدیریت علائم دیابت، از جمله مقاومت به انسولین، عوارض قلبی، آسیب کلیه، اختلالات خونى، اختلالات چشم و بی نظمی هورمون کمک کند.

# مرحله 4: این برنامه ى غذایى را برای پیشگیرى از دیابت دنبال کنید.

اگر می خواهید قند خون خود را متعادل کنید و سریعا نتایج را مشاهده کنید، این برنامه غذایی را دنبال کنید. بر روى مصرف مقدار زیادی پروتئین خالص، چربی های سالم و فیبر در هر وعده غذایی، که می تواند به پیشگیرى و بهبود دیابت کمک کنند، تمرکز کنید.

با این برنامه ى سه روزه شروع کنید و سپس از ترکیبی از این غذاها استفاده کنید. فهرستی از غذاهایی را که باید مصرف کنید از مرحله 2 مرور کنید و آن ها را به رژیم غذایی خود اضافه کنید. در ابتدا ممکن است به نظر شما یک تغییر عمده در رژیم غذایی باشد، اما بعد از مدتی متوجه اثرات مثبت این غذاها در بدن خود خواهید شد.

روز اول

صبحانه : شیر نارگیل

نهار : سالاد اسفناج و مرغ

میان وعده :  1/4 فنجان بادام خام

شام : برگر سبزیجات

روز دوم

صبحانه : املت سبزیجات

نهار : مرغ به همراه سبزیجات

میان وعده : پنیر خام

شام : ماهی

روز سوم

صبحانه : شیک پروبیوتیک هلو

نهار : برگر بوقلمون

میان وعده : سبزیجات خام

شام : مرغ به همراه سبزیجات

# مرحله 5: ورزش کنید تا قند خونتان به تعادل برسد.

ورزش باعث کاهش ابتلا به بیماری هاى مزمن می شود و می تواند به طور طبیعی از دیابت پیشگیرى کند. مطالعات نشان می دهد که ورزش کنترل قند خون را بهبود می بخشد و می تواند از دیابت نوع 2 جلوگیری کند و همچنین فشار خون، سلامت قلب، میزان کلسترول و کیفیت زندگی را تحت تاثیر قرار مى دهد.

دویدن

ورزش به طور طبیعی متابولیسم را با سوزاندن چربی و ایجاد عضله پشتیبانی می کند. برای پیشگیرى و بهبود دیابت، ورزش را بخشی از کار هاى روزانه خود قرار دهید. این امر به این معنی نیست که مجبور به صرف وقت در باشگاه هستید. فعالیت های ساده بدنی، مانند خروج از خانه و قدم زدن  20 تا 30 دقیقه روزانه، به ویژه پس از صرف غذا می توانند بسیار مفید باشند. تمرین یوگا یا کشش در خانه نیز یکی دیگر از گزینه های عالی است.

علاوه بر پیاده روی و کشش، سعی کنید تمرینات کاردیو را دراز مدت انجام دهید. تمرینات پشت سر هم می توانند به شما کمک کنند سه برابر چربی بدن را نسبت به تمرینات عادى بسوزانید و به طور طبیعی حساسیت انسولین را افزایش میدهند.

تمرینات قدرتى با استفاده از وزنه و دستگاه نیز توصیه می شوند، زیرا به شما کمک می کنند تا عضلات خود را بسازید و شکل دهید، که این کار متابولیسم متعادل قند را تامین می کند.

 

دکتر اعظم عرفانی فر متخصص داخلی ، فوق تخصص غدد و دیابت در تهران

برای پرسش از دکتر روی لینک مشاوره پزشکی کلیک کنید.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
پرسش از دکتر