چطور قند خون را از بین ببریم؟!

دیابت یک بیماری مرتبط با افزایش سطح قند خون است. در این مقاله برنامه ای ۵ مرحله ای برای پيشگيرى از دیابت و کاهش و درمان قند خون بالا آمده است.


# مرحله ۱: این غذاها را حذف کنید.

برخی از غذاها بر میزان قند خون شما تاثیر می گذارند و باعث التهاب و واکنش های ایمنی می شوند. برای پيشگیری از دیابت به طور طبیعی، اولین گام این است که این غذاها را از رژیم خود حذف کنید. این غذاها عبارتند از:

شکر

✅ شکر تصفیه شده

شکر تصفیه شده به سرعت گلوکز خون را افزایش می دهد.  نوشابه های گازدار، آب میوه و سایر نوشیدنی های شیرین، بدترین مجرمان هستند. این اشكال شكر، به سرعت وارد جریان خون می شوند و می توانند باعث افزایش شدید گلوکز خون شوند.

اگرچه شیرین کننده های طبیعی مثل شربت عسل و شيره ى افراى خام گزینه های بهترى هستند، اما باز هم می توانند سطح قند خون را تحت تأثیر قرار دهند، بنابراین فاز این غذاها فقط در موارد خاص استفاده می شود. بهترین گزینه  استويا، یک شیرین کننده طبیعی که تاثیر زیادی بر قند خون ندارد، مى باشد.

غلات

✅ غلات

غلات، به خصوص غلات حاوى گلوتن، مانند گندم حاوی مقادیر زیادی کربوهیدرات مى باشند که فقط در عرض چند دقیقه پس از مصرف به قند تبديل مى شوند. گلوتن می تواند باعث التهاب روده شود که بر هورمون هایی مانند کورتیزول و لپتین اثر می گذارد و می تواند منجر به افزایش قند خون شود.

ما توصیه می کنيم به مدت نود روز، تمام غلات را از رژیم غذایی خود حذف كنيد تا بدنتان به اين روند بهبودى عادت كند. سپس می توانید جوانه غلات را به میزان کمی به رژیم غذایی خود بازگردانید.

شیر

✅ شیر گاو صنعتى

شیر گاو صنعتى و محصولات لبنی باید حذف شوند، مخصوصا برای افراد مبتلا به دیابت نوع يک. اگر از شير بز، گوسفند یا گاو استفاده شود، لبنیات می تواند یک غذای فوق العاده برای متعادل کردن قند خون باشد. اما از تمام انواع دیگر لبنیات باید دوری کرد، زیرا کازئین تولید شده توسط گاوهای صنعتى به بدن آسیب می رساند و باعث پاسخ ایمنی مشابه گلوتن می شود. هنگام خرید لبنیات، فقط محصولات خام و ارگانيک را خریداری کنید.

✅الکل

الکل می تواند به طور خطرناک باعث افزایش قند خون و سمیت کبدی شود. مشروبات الکلی حاوى کربوهیدرات زیادى هستند و باید از آن ها اجتناب شود.

روغن

✅روغن های هیدروژنه

روغن های هیدروژنه را از رژیم غذایی خود حذف کنید، از جمله روغن های گیاهی، روغن سویا، روغن پنبه دانه و روغن کانولا. از آنجا که این روغن ها پردازش می شوند، در دمای بسیار بالا و با مواد سفید کننده و رنگ های مصنوعی ترکیب می شوند، مصرف آن ها با بسیاری از بيمارى ها، از جمله دیابت ارتباط دارد.

# مرحله ۲: این غذاها را مصرف کنید.

برای پيشگیری از دیابت نوع ۲، مواد غذایی زیر را در رژیم غذایی خود اضافه کنید:

فیبر

✅ مواد غذایی با فیبر بالا برای درمان قند خون

 مواد غذايی با فیبر بالا کمک می کنند تا جذب گلوکز کاهش يابد، میزان قند خون را تنظیم کرده و سم زدایی را پشتیبانی می کنند. هدف، خوردن حداقل ۳۰ گرم فیبر در روز است که می توان از سبزیجات (مانند جوانه های بروکسل و نخود فرنگی)،  آوکادو، انواع توت ها، آجیل و دانه ها به ویژه دانه های چیا و دانه های کتان استفاده کرد.

✅ غذاهایی با کروم بالا برای درمان قند خون

کروم یک ماده مغذی است که در متابولیسم طبیعی کربوهیدرات و چربی دخیل است. غذاها با کروم بالا می توانند عامل تحمل گلوکز در بدن را بهبود بخشند و به طور طبیعی باعث تعادل قند خون شوند.

اين مواد بر روى مسیرهای انسولین نقش ایفا می کنند و باعث می شوند که گلوکز به سلول های بدن منتقل شود تا از آنها برای تامین انرژی استفاده کنند. بروکلی دارای بالاترین مقدار کروم است، اما می توانید آن را در پنیر خام، لوبیا سبز و گوشت گاو نیز پيدا کنید.

منیزیم

✅ غذاهای غنی از منیزیم برای درمان قند خون

منیزیم می تواند به تنظیم قند خون کمک کند، زیرا در متابولیسم گلوکز نقش دارد. تحقیقات نشان می دهد که دیابت اغلب با کمبود منیزیم همراه است. خوردن غذاهای غنی از منیزیم مانند اسفناج، تخم مرغ، دانه کدو تنبل، بادام، ماست و لوبیا سیاه می تواند علائم دیابت نوع ۲ را بهبود بخشد.

✅ چربی های سالم برای درمان قند خون

اسیدهای چرب متوسط ​​زنجير که در روغن نارگیل و روغن پالم یافت می شوند، می توانند به کاهش سطح قند خون کمک کنند و به عنوان منبع ترجیحی سوخت برای بدن به جای شکر استفاده شوند. با استفاده از شیر نارگیل نیز می توانید سطح قند خون خود را متعادل کنید، بنابراین این غذاها را به وعده های غذایی خود اضافه کنید.

✅ غذاهایی با بار گلیسمی پایین برای درمان قند خون

شاخص گلیسمی مواد غذایی به شما در مورد افزایش پتانسیل گلوکز خون غذا اطلاع مى دهد. غذاهایی که شاخص گلیسمی بالا دارند پس از خوردن سریعتر از غذاهای کم گلیسمی، به قند تبدیل می شوند.

اگر شما با دیابت مبارزه می کنید، غذاهای کم گلیسمی مانند سبزیجات غیر نشاسته ای، میوه ها و انواع توت ها، آجیل، دانه ها، آووکادو، نارگیل، گوشت ارگانيک، تخم مرغ، ماهی، شیر و لبنیات خام پاستوريزه مصرف کنید.

پروتئین

✅ پروتئین خالص برای درمان قند خون

خوردن غذاهای پروتئینی اثر كمى بر روی میزان قند خون دارند و می توانند جذب قند را کاهش دهند. برخی از بهترین منابع پروتئین خالص شامل ماهی، گوشت گاو علفی، مرغ ارگانيک، عدس، تخم مرغ و استخوان مى باشند.

# مرحله ۳: این مکمل ها را برای دیابت مصرف کنید.

✅ پیکولینات كروم و درمان قند خون

مصرف ۲۰۰ میکروگرم پیکولینات كروم سه بار در روز با وعده های غذایی می تواند به بهبود حساسیت به انسولین کمک کند.  ۱۳ مطالعه در مورد آن انجام شده که نشان میدهد بیمارانی که از مکمل پیكولینات كروم استفاده می كردند در کنترل قند خون بهبودی قابل توجهی داشتند. دیگر پیامدهای مثبت مکمل پیکولینات کروم شامل کاهش کلسترول و تری گلیسیرید مى باشد.

دارچین

✅ دارچین و درمان قند خون

دارچین دارای توانایی کاهش سطح قند خون و افزایش حساسیت به انسولین است. یک مطالعه نشان داده است كه مصرف دارچین با کاهش آماری قابل توجه در میزان گلوکز پلاسما، میزان کلسترول LDL و تری گلیسرید ارتباط دارد. مصرف دارچین همچنین باعث افزایش سطح کلسترول HDL مى شود.

برای استفاده از مزایای فراوان دارچین، یک قاشق چای خوری به غذا، اسموتى ها یا چای اضافه کنید. همچنین می توانید یک یا دو قطره روغن دارچین را به غذا یا چای اضافه كنيد، یا سه قطره روغن دارچین با نصف قاشق چای خوری روغن نارگیل را تركيب كرده و مچ دست و شکم خود را ماساژ دهيد.

روغن ماهی

✅ روغن ماهی و درمان قند خون

 مطالعات نشان می دهند که اسید های چرب امگا ۳ موجود در روغن ماهی برای عملکرد مناسب انسولین ضروری هستند و مانع از عدم تحمل انسولین و کاهش التهاب می شوند. برای استفاده از روغن ماهی به عنوان یک درمان طبیعی برای دیابت، هر روز ۱۰۰۰ میلی گرم از آن را مصرف کنید.

✅ آلفا لیپوئیک اسید و درمان قند خون

آلفا لیپوئیک اسيد یک آنتی اکسیدان است که کمک می کند گلوکز به سوخت بدن تبدیل شود. این ماده به طور موثری حساسیت انسولین را بهبود می بخشد و علائم نوروپاتی دیابتی را کاهش می دهد، مانند ضعف، درد و بی حسی که ناشی از آسیب عصبی است.  می توان آن را در بعضی از مواد غذایی مانند بروکلی، اسفناج و گوجه فرنگی پیدا کرد. مصرف مکمل آن نيز باعث افزایش مقدار آن در بدن می شود.

خربزه تلخ

✅ عصاره خربزه تلخ و درمان قند خون

خربزه تلخ کمک می کند تا سطح قند خون پایین بیاید و میزان استفاده از انسولین بدن را تنظیم می کند. مطالعات نشان می دهد که عصاره خربزه تلخ می تواند به کاهش و مدیریت علائم دیابت، از جمله مقاومت به انسولین، عوارض قلبی، آسیب کلیه، اختلالات خونى، اختلالات چشم و بی نظمی هورمون کمک کند.

# مرحله ۴: این برنامه ى غذايى را برای پيشگيرى از دیابت دنبال کنید.

اگر می خواهید قند خون خود را متعادل كنيد و سریعا نتایج را مشاهده کنید، این برنامه غذایی را دنبال کنید. بر روى مصرف مقدار زیادی پروتئین خالص، چربی های سالم و فیبر در هر وعده غذایی، که می تواند به پيشگيرى و بهبود دیابت کمک کنند، تمركز كنيد.

با اين برنامه ى سه روزه شروع کنید و سپس از ترکیبی از این غذاها استفاده کنید. فهرستی از غذاهایی را که باید مصرف كنيد از مرحله ۲ مرور کنید و آن ها را به رژیم غذایی خود اضافه کنید. در ابتدا ممکن است به نظر شما یک تغییر عمده در رژیم غذایی باشد، اما بعد از مدتی متوجه اثرات مثبت این غذاها در بدن خود خواهید شد.

روز اول

صبحانه : شیر نارگیل

نهار : سالاد اسفناج و مرغ

ميان وعده :  ۱/۴ فنجان بادام خام

شام : برگر سبزيجات

روز دوم

صبحانه : املت سبزيجات

نهار : مرغ به همراه سبزيجات

ميان وعده : پنير خام

شام : ماهی

روز سوم

صبحانه : شيک پروبيوتيک هلو

نهار : برگر بوقلمون

ميان وعده : سبزيجات خام

شام : مرغ به همراه سبزيجات

# مرحله ۵: ورزش كنيد تا قند خونتان به تعادل برسد.

ورزش باعث کاهش ابتلا به بیماری هاى مزمن می شود و می تواند به طور طبیعی از دیابت پيشگيرى کند. مطالعات نشان می دهد که ورزش کنترل قند خون را بهبود می بخشد و می تواند از دیابت نوع ۲ جلوگیری كند و همچنین فشار خون، سلامت قلب، میزان کلسترول و کیفیت زندگی را تحت تاثير قرار مى دهد.

دویدن

ورزش به طور طبیعی متابولیسم را با سوزاندن چربی و ایجاد عضله پشتیبانی می کند. برای پيشگيرى و بهبود دیابت، ورزش را بخشی از كار هاى روزانه خود قرار دهید. این امر به این معنی نيست که مجبور به صرف وقت در باشگاه هستید. فعالیت های ساده بدنی، مانند خروج از خانه و قدم زدن  ۲۰ تا ۳۰ دقیقه روزانه، به ویژه پس از صرف غذا می توانند بسیار مفید باشند. تمرین یوگا یا کشش در خانه نيز یکی دیگر از گزینه های عالی است.

علاوه بر پیاده روی و کشش، سعی کنید تمرینات كارديو را دراز مدت انجام دهيد. تمرينات پشت سر هم می توانند به شما کمک کنند سه برابر چربی بدن را نسبت به تمرينات عادى بسوزانید و به طور طبیعی حساسیت انسولین را افزایش میدهند.

تمرينات قدرتى با استفاده از وزنه و دستگاه نیز توصیه می شوند، زیرا به شما کمک می کنند تا عضلات خود را بسازید و شكل دهيد، که اين کار متابولیسم متعادل قند را تامین می کند.

 

دکتر اعظم عرفانی فر متخصص داخلی ، فوق تخصص غدد و دیابت در تهران

برای پرسش از دکتر روی لینک مشاوره پزشکی کلیک کنید.


سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر محمدی سه شنبه ۱۹ تیر ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشین
  مادر من یه چند ماهی هست قند خونش نرمال نیست . ناشتا صد و خرده ای میاد و غیر ناشتا گاهی صد و خرده ای و گاهی ۷۰ یا ۴۰ و... که از طریق پزشک عمومی قرص مصرف میکند .
  میخواستم بدونم رژیم خاصی یا داروی خاصی هست که بشه به حد نرمال برگرده یا باید قرصاشو دائم بخوره؟
  ممنون میشم کمکم کنین.
  1. تصویر کاربر سه شنبه ۱۹ تیر ۹۷( 1 سال پیش)
 • تصویر کاربر عرب سه شنبه ۱۹ تیر ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام پاي مامانم دو ماهه زخم شده انايبيوتيك سپيرو فلاكسسين ٥٠٠ مصرف ميكنه زخم هنوز باقي و درد داره ولي قرمزي كم شده بهتر شده ولي خوب نشده چه كار كنم اول تاول بود كه زخم شد
  1. تصویر کاربر سه شنبه ۱۹ تیر ۹۷( 1 سال پیش)
 • تصویر کاربر Unknown سه شنبه ۱۹ تیر ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید
  ببخشید من 6ماهی میشه که پریودم مثل سابق نیست قبلا 5روز کاملا خونریزی داشتم و 2روز آخر لک میدیدم
  اما الان به موقع پریودم رو میشم و 1روز و نیم خونریزی تقریبا کمی دارم و بعدش فقط لک میبینم تا روز 5
  از طرفی تیرویید پر کار داشتم و 4ماهه دارو مصرف میکنم و از حالت پر کاری دراومده ولی پریودم تغییری نکرده آزمایش پرولاکتین و سونوگرافی رحم و تخمدان هم دادم و هیچ مشکلی نداشتم
  لازمه اینو بگم که از وقتی عقد کردم پریودم اینطور شد لطفا کمکم کنید
  1. تصویر کاربر سه شنبه ۱۹ تیر ۹۷( 1 سال پیش)
 • تصویر کاربر وهاب یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  درمان تکرر ادرار در بیمار دیابتی چگونه هست
  1. تصویر کاربر یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۹۷( 1 سال پیش)
   با سلام ابتدا بايد علت تكرر مشخص شود و سپس با توجه به علت زمينه اي درمان خاص خود صورت گيرد.چون تكرر در بيمار ديابتي مي تواند علل متعددي داشته باشد.
 • تصویر کاربر وهاب یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  آیا قارچ کامبوجا برای درمان دیابت تاثیری دارد
  1. تصویر کاربر یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۹۷( 1 سال پیش)
   با سلام درمانهاي گياهي بسياري ممكنه براي ديابت توصيه شود ولي هيچ كدام از اينها بر مبناي مطالعات مبتني بر شواهد نيست و توصيه نمي شود شايد مثل قرص هاي سينامون پلاس كه تركيب كروم و دارچين هست به عنوان مكمل در كنار داروهاي ديابت داده شود ولي جزء درمان هاي توصيه شده در گايد لاينهاي جهاني نيست.
 • تصویر کاربر سجاد یکشنبه ۲۳ اردیبهشت ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید خدمت شما. سجاد هستم 18 سال سن دارم و میشه گفت تقریبا چهار الی پنج ساله که مشکل بزرگی سینه رو دارم. پیش دو تا متخصص هم رفتم ایشون نظرشون این بود که با دارو قابل درمان نیست و حتما باید جراحی شه و ایناها... خواستم بپرسم کدوم روش از دو روش ذاکر بهتره و جراحیش کار جراح عمومیه یا نه جراح خاص خودشو داره؟؟!!
  با تشکر
  1. تصویر کاربر یکشنبه ۲۳ اردیبهشت ۹۷( 1 سال پیش)
   با سلام ژنيكو ماستي معمولا در اقايان مي تونه در سن بلوغ ايجاد شود و برطرف مي شود واي اگه پايدار ماند و بافت فيبروزه تشكيل داد ديكه به درمان دارويي پاسخ نمي دهد بهتره از همكاران غدد مشورت بخواهيد اگه معتقد بودند كه قابل درمان دارويي نيست جهت جراحي به جراح برست يا پلاستيك مراجعه كنيد.
 • تصویر کاربر نسيم یکشنبه ۲۳ اردیبهشت ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام و وقت بخير حضور شما.سرال من در خصوص سرطان تيروئيد هرتل سل هست.اينكه خطرناك هست؟مشخصات فرد مبتلا:آقايي در سال ٨٨ با ٢٣ سال سن مبتلا شدند.كل تيروئيد جراحي شد و بعدشم يد درماني شدند.سال ٩٢ مجدد جراحي شدند و يه سري توده ها تو گلو روئت شده بود.لطفا كمكم كنيد.واقعا با جست و جوي اينترنتي به جواب قطعي نرسيدم.طول عمر اين بيماران چطور هست؟جايي خوندم كه صرف نظر از نوع آناپلاستيك اين سرطان مشكلي براي بيمار ايجاد نميكنه و طول عمر طبيعي داره.البته ايشون مادرشون هم سال ٩٣ به دليل كانسر پاپيلري جراحي شدند.ممنون بابت وقتي كه صرف ميكنيد
  1. تصویر کاربر یکشنبه ۲۳ اردیبهشت ۹۷( 1 سال پیش)
   با سلام خوشبختانه سرطان هاي پاپيلري تيروييد جزء كانسرهاي خوب هستند و پاسخ خوبي به درمان مي دهند طول عمرشان هم معمولا شبيه افراد نرمال هست ولي بدون داشتن دقيق اطلاعات و جواب پاتولوژي و ماركرهاي ازمايشگاهي در مورد اين فرد خاص و طول عمر نمي تونم اظهار نظر كنم از پزشكشان كه تو جريان بيماري هستند سوال بفرماييد.
 • تصویر کاربر مژگان جمعه ۱۴ اردیبهشت ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام خدمت شما من زني ٣٧ ساله هستم يك فرزند دارم مدتي است حالم خوش نيست و حس ميكنم تعادل ندارم حدود ٢.٥ ماه هم پريود نشدم ازمايش دادم fsh من ٧٦ بود عكس از ازمايش ميفرستم و انتي بادي هم حدود ١٧٩ به دكتر زنان مراجعه كردم گفت احتمال يائسگي زودرس وجود دارد دو تا پروزسترون زدم بعد ٩ روز پريود شدم اما خيلي كم و سبك به طوري كه فقط در حد لكه بود اما درد در كمر و دلم دارم دكتر جان توروخدا كمكم كنيد من چه مشكلي دارم ما از نظر ارثي هم در خانواده مان مشكل يائسگي زودرس نداشتيم ممكنه بخاطر مشكل غدد باشه ؟ اگر ممكنه بيام منو ويزيت كنين ممنونم
  1. تصویر کاربر جمعه ۱۴ اردیبهشت ۹۷( 1 سال پیش)
   با سلام باتوجه به ازمايشات و شرح حال احتمال يايسگي زودرس مي تونه مطرح باشه ولي بايد مجدد ازمايش بديد و معاينه شويد تا تاييد نهايي شود و بعد از اون حتما بايد براتون درمان شروع شود.بهتره توسط يكي از همكاران غدد ويزيت شويد.در يك معتبر مجددا FSH چك شود.
 • تصویر کاربر بختیاری سه شنبه ۴ اردیبهشت ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  مادرم 58 سالشه حدود یکماهه متوجه شدیم دیابت داره - قندش رو 750 بود که بیمارستان با انسولین قندش رو پایین آوردن الان قند ناشتاش رو 100 الی 130 هستش بعد از غذا هم تا حدود 170 الی 180 - اما عصرها قندش به حدود 200 الی 300 میرسه - با اینکه هم تحرک داره هم پرهیز غذایی علتش چی میتونه باشه ؟؟؟؟؟ روزی دوبار تزریق انسولین داره صبح 8 واحد رگولار 16 واحد انسولین شیری - عصر هم 6 واحد رگولار و 12 واحد شیری - لطفا راهنماییم کنید
  1. تصویر کاربر سه شنبه ۴ اردیبهشت ۹۷( 1 سال پیش)
   با سلام قطعا براي اين مشكل تحت نظر پزشك هستند بايد حتما يك چارت قند ٤تا٥نوبته به مدت چند روز چك كنيد و به رويت پزشك برسانيد احتمال زياد مادر شما به انسولين ظهر هم نياز دارند.كاش با توجه به اينكه تازه تشخيص داده شده است همكار محترم از قلم هاي انسولين تجويز مي كردند.
 • تصویر کاربر ز سه شنبه ۴ اردیبهشت ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  روی سینه من جوشهایی وجود دارن که وقتی میخارونم خونی میشه ایا مربوط به سرطان سینه میشه
  1. تصویر کاربر سه شنبه ۴ اردیبهشت ۹۷( 1 سال پیش)
   با سلام اينها ربطي به سرطان ندارد ولي با توجه به سن(كه سن شما رو نمي دونم)فرد بايد به طور دوره اي حود را معاينه كند و اگه در حال حاضر نگران هستيد بايد توسط يك پزشك معاينه شويد تا نظر قطعي رو خدمتتون بگه.
درحال دریافت اطلاعات

ممکن است شما دوست داشته باشید بیشتر از نویسنده

پرسش از دکتر