آیا کم شدن خونریزی قاعدگی نگران کننده است؟

درک میزان نرمال پریود به شما کمک می کند تا زمانی را که خون ریزی کمی دارید به راحتی تشخیص دهید. در این مقاله به بررسی کم شدن خونریزی قاعدگی میپردازیم.

پریود زمانی آغاز می شود که دیواره رحم شما شروع به ریزش کند و از طریق دهانه ی رحم و واژن، خون بیرون ریخته شود. پریود معمولا در حجم و تعداد روزهای ثابتی ایجاد می شود و به طور معمول یکبار در ماه رخ میدهد. زنان به طور معمول هر 21 تا 35 روز یک بار، پریود می شوند.

دوره قاعدگی می تواند بین دو تا 7 روز به طول انجامد. با این حال، پریود شما در طول زمان و بسته به موقعیت های مختلف، دستخوش تغییر خواهد شد. برای مثال، در دوران بارداری، به علت عدم تخریب دیواره رحم، پریود را تجربه نخواهید کرد.

علائم کم شدن خونریزی قاعدگی

ممکن است شما در صورت مشاهده علائم زیر نسبت به وقوع پریود سبک نگران شوید:

 • خون ریزی کمتر از دو روز
 • خون ریزی بسیار کم، شبیه به لکه های خونی
 • عدم خون ریزی در یک یا دو ماه
 • تجربه پریودهای سبک مکرر در خارج از 21 یا 35 روز معمول

به خاطر داشته باشید که ممکن است گاهی پریودی غیر معمول را بدون هیچ دلیل مشخصی تجربه کنید اما باز هم در این شرایط می بایست نزد پزشک بروید. پزشک می تواند تعیین کند چه عاملی بر روی چرخه عادت ماهیانه و خون ریزی از واژن تاثیر گذاشته است.

دلایل کم شدن خونریزی قاعدگی

خون ریزی کم می تواند نتیجه علائم گوناگونی باشد، این علائم عبارتند از:

سن و تاثیر آن بر روی کم شدن خونریزی قاعدگی

افراد یائسه ممکن است پریود سبک و با خونریزی کم را تجربه کنند که این رخداد نتیجه ی عدم تعادل هورمونی می باشد.

وزن و رژیم غذایی

وزن بدن و درصد چربی بدن می تواند بر روی پریود شما تاثیر بگذارد. .چاقی بسیار زیاد می تواند منجر به بی نظمی پریود شما شده، زیرا هورمون ها به طور نرمال کار نمی کنند. علاوه بر این، از دست دادن وزن و یا ازدیاد شدید وزن، می توانند باعث بی نظمی در پریود شما شوند.

بارداری و تاثیر آن بر روی کم شدن خونریزی قاعدگی

در دوران بارداری، احتمال پریود شدن بسیار کم است. ممکن است لکه هایی را مشاهده کرده و آن را پریود محسوب کنید اما این لکه ها به طور قطع خون ریزی لانه گزینی است. این اتفاق زمانی رخ می دهد که تخم بارور شده به دیواره رحم می چسبد. خون ریزی لانه گزینی دو روز یا کمتر طول می کشد.

قرص ضدبارداری
روش های پیشگیری از بارداری

روش های پیشگیری ممکن است منجر به خون ریزی سبک شوند. برخی روشهای پیشگیری، از تولید تخمک در بدن شما جلوگیری می کنند. این روشها متفاوت هستند و عبارتند از:

قرص

حلقه(Ring)

شات(Shot)

پچ(Patch)

هنگامی که بدن تخمک آزاد نکند، رحم نمیتواند دیواره qخیم ایجاد کند. این اتفاق منجر به ایجاد پریود سبک و خون ریزی کم و یا عدم پریود در چند ماه می شود. همچنین اگر اخیرا فعالیت های ضد بارداری را متوقف کرده اید، ممکن است پریود نامنظم را تجربه کنید.

شیردهی و تاثیر آن بر روی کم شدن خونریزی قاعدگی

در دوران شیردهی، پریود شما ممکن است به طور ناگهانی بعد از زایمان باز گردد. هورمون تولید شیر از تخمک گذاری جلوگیری کرده و بنابراین در بازگشت پریود شما تاخیر ایجاد میشود.

در دوره شیردهی هنوز توانایی باردار شدن دارید حتی اگر پریود شما هنوز بازنگشته باشد. دلیل این امر آن است که شما دو هفته قبل از اولین پریود پس از تولد، تخمک گذاری کرده اید.

اگر آمیزش محافظت نشده در طول شیردهی داشته اید و لکه بینی تجربه کرده اید، بهتر است که تست بارداری را برای اطمینان از اینکه لکه ها ناشی از لانه گزینی نبوده است، انجام دهید.

استرس

اگر تحت استرس باشید، مغز شما می تواند هورمونهای یائسگی را تولید کند. بنابراین ممکن است شرایطی را تجربه کنید که در طی آن پریود نشوید و یا خونریزی کمی داشته باشید.

ورزش
ورزش شدید و تاثیر آن بر روی کم شدن خونریزی قاعدگی

در دوران شیردهی، پریود شما ممکن است به طور ناگهانی بعد از زایمان باز گردد. هورمون تولید شیر از تخمک گذاری جلوگیری کرده و بنابراین در بازگشت پریود شما تاخیر ایجاد میشود.

در دوره شیردهی هنوز توانایی باردار شدن دارید حتی اگر پریود شما هنوز بازنگشته باشد. دلیل این امر آن است که شما دو هفته قبل از اولین پریود پس از تولد، تخمک گذاری کرده اید.

اگر آمیزش محافظت نشده در طول شیردهی داشته اید و لکه بینی تجربه کرده اید، بهتر است که تست بارداری را برای اطمینان از اینکه لکه ها ناشی از لانه گزینی نبوده است، انجام دهید.

زمانی که به طور مرتب ورزش شدید دارید، ممکن است تغییراتی را در پریود خود تجربه کنند. ورزشکاران می توانند تحت استرس قرار گیرند، وزن بدن کم داشته باشند و از انرژی زیادی استفاده کنند. اینها میتوانند منجر به کم شدن خونریزی قاعدگی شوند.

اختلالات تغذیه ای

آنورکسی عصبی یا بولیمیا، دو نوع از اختلالات تغذیه ای هستند که می توانند منجر به تغییر در نظم پریود شوند. اختلالات تغذیه ای می توانند منجر به کاهش وزن شوند و در نهایت سطح هورمونهای تنظیم کننده پریود را تغییر دهند.

تخمدان پلی کیستیک
سندروم تخمدان پلی کیستیک (PCOS)

اگر پریود نامنظم را تجربه می کنید یا عادت ماهیانه تان متوقف شده است، دلیل آن می تواند به واسطه ایجاد PCOS در بدنتان باشد. این رخ داد تغییرات هورمونی در بدن شما ایجاد می کند و در نهایت باعث توقف تخمک گذاری میشوند. این تغییرات هورمونی شامل:

 • تغییر در وزن بدن
 • آکنه
 • رشد موهای زائد در صورت
 • ناباروری

پزشک شما می تواند وقوع PCOS را با استفاده از آلتراسوند تشخیص دهد. زیرا PCOS منجر به ایجاد کیست های زیادی در تخمدان شما می شود. اگر PCOS داشته باشید، پزشک شما احتمالا به شما پیشنهاد می دهد که وزن خود را کاهش داده و قرص های ضد بارداری مصرف کنید که به برگشت پریود شما به حالت نرمال کمک می کند.

پزشک شما همچنین ممکن است متفورمین (گلومتزا، ریومت، گلوکوفاژ) را تجویز کند. این دارو معمولا برای افرادی که دیابت نوع 2 دارند، تجویز میشود اما گاهی به صورت off-lable برای بیماران PCOS نیز به مصرف می رسد. این دارو به کنترل سطح انسولین کمک کرده و ممکن است تخمک گذاری را که باعث تنظیم چرخه قاعدگی می شود، بهبود بخشد.

مصرف دارو off-lable چیست؟

مصرف دارو off-lable به این معنی است که، دارویی که توسط FDA برای یک هدف خاص تایید شده است برای هدف دیگری که مورد تایید نیست، مورد استفاده قرار گیرد.

شرایط وخیم پزشکی

پریودهای غیر معمول و یا نامنظم می توانند علامت شرایط وخیم سلامتی باشند. پریود منظم نشان دهنده این است که بدن در شرایط نرمال و مناسبی قرار دارد. پریود سبک می تواند نشانه مشکلاتی در سطوح هورمونها یا سایر شرایط پزشکی باشد.

علائم مطرح شده برای پزشک می تواند دلیل خون ریزی سبک تر از حد نرمال را مشخص کند.

پریود

فاکتورهای خطر

زنان در هر سنی می توانند در معرض خطر کم شدن خونریزی قاعدگی و پریود سبک باشند. پریود یبک می تواند نشانه ای باشد مبنی بر اینکه بدن شما به خوبی کار نمی کند. شما می بایست با پزشک خود صحبت کرده و و دلایل ایجاد این مشکل را بیابید. زنانی که سه ماه یا بیشتر چرخه عادت ماهیانه شان قطع شده است ممکن است دچار بیماری آمنوره (قطع غیر نرمال پریود) شده باشند.

چه زمان می بایست به پزشک مراجعه کنید؟

پریود شما ممکن است بدون هیچ دلیلی سبک تر از حد معمول باشد ولی درصورت مشاهده علائم زیر حتما میبایست به پزشک مراجعه کنید.

 • سه ماه به طور مداوم پریود شما قطع شده و باردار نیستید.
 • احتمال بارداری می دهید.
 • پریودهای نامنظم دارید.
 • خون ریزی ما بین زمانهای پریود دارید.
 • در طی دو دوره احساس درد دارید.

علاوه بر این، اگر سایر علائم نگران کننده را نیز مشاهده کردید حتما به پزشک مراجعه کنید.

مراجعه به دکتر

درمان کم شدن خونریزی قاعدگی

پریود سبک ممکن است توسط فاکتورهای بسیاری، ایجاد شده باشد. این رخ داد می تواند تنها برای یک بار ایجاد شده باشد. اگر پریود سبک شما مکرر بوده و یا هر علامت مشکل آفرین دیگری را تجربه می کنید، ممکن است به درمان های بیشتری نیاز داشته باشید.

پزشک شما دلایل محتمل برای این اتفاق را مد نظر قرار داده و آزمایشات گوناگونی را انجام می دهد تا در نهایت بتواند دلیل قطعی را بیابد. پریودهای مکرر و مشکل زا ممکن است با تغییراتی در سبک زندگی و دارو درمانی رفع شوند. گاهی استفاده از هورمون های جلوگیری از بارداری، می تواند به منظم کردن پریود شما کمک کند. اگر پریود سبک شما نشانه شرایط جدی تری باشد، درمان ممکن است شامل استفاده از دارو و یا سایر مداخلات درمانی باشد.

کلام آخر

پریودهای سبک ممکن است موضوع جدی و نگران کننده ای نباشد، حتی پریودی که دو یا سه روز به طول انجامد نیز نرمال است. اگر یک دوره از عادت ماهیانه شما انجام نشده و یا لکه بینی داشته و احتمال بارداری می دهید، تست بارداری را انجام دهید. به خاطر داشته باشید که پریودهای سبک خود را ثبت کرده و با پزشک خود مشورت کنید.

 

دکتر اعظم عرفانی فر متخصص داخلی ، فوق تخصص غدد و دیابت در تهران

برای پرسش از دکتر روی لینک مشاوره پزشکی کلیک کنید.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
پرسش از دکتر