آیا کم شدن خونریزی قاعدگی نگران کننده است؟

درک میزان نرمال پریود به شما کمک می کند تا زمانی را که خون ریزی کمی دارید به راحتی تشخیص دهید. در این مقاله به بررسی کم شدن خونریزی قاعدگی میپردازیم.

پریود زمانی آغاز می شود که دیواره رحم شما شروع به ریزش کند و از طریق دهانه ی رحم و واژن، خون بیرون ریخته شود. پریود معمولا در حجم و تعداد روزهای ثابتی ایجاد می شود و به طور معمول یکبار در ماه رخ میدهد. زنان به طور معمول هر ۲۱ تا ۳۵ روز یک بار، پریود می شوند.

دوره قاعدگی می تواند بین دو تا ۷ روز به طول انجامد. با این حال، پریود شما در طول زمان و بسته به موقعیت های مختلف، دستخوش تغییر خواهد شد. برای مثال، در دوران بارداری، به علت عدم تخریب دیواره رحم، پریود را تجربه نخواهید کرد.

علائم کم شدن خونریزی قاعدگی

ممکن است شما در صورت مشاهده علائم زیر نسبت به وقوع پریود سبک نگران شوید:

 • خون ریزی کمتر از دو روز
 • خون ریزی بسیار کم، شبیه به لکه های خونی
 • عدم خون ریزی در یک یا دو ماه
 • تجربه پریودهای سبک مکرر در خارج از ۲۱ یا ۳۵ روز معمول

به خاطر داشته باشید که ممکن است گاهی پریودی غیر معمول را بدون هیچ دلیل مشخصی تجربه کنید اما باز هم در این شرایط می بایست نزد پزشک بروید. پزشک می تواند تعیین کند چه عاملی بر روی چرخه عادت ماهیانه و خون ریزی از واژن تاثیر گذاشته است.

دلایل کم شدن خونریزی قاعدگی

خون ریزی کم می تواند نتیجه علائم گوناگونی باشد، این علائم عبارتند از:

سن و تاثیر آن بر روی کم شدن خونریزی قاعدگی

افراد یائسه ممکن است پریود سبک و با خونریزی کم را تجربه کنند که این رخداد نتیجه ی عدم تعادل هورمونی می باشد.

وزن و رژیم غذایی

وزن بدن و درصد چربی بدن می تواند بر روی پریود شما تاثیر بگذارد. .چاقی بسیار زیاد می تواند منجر به بی نظمی پریود شما شده، زیرا هورمون ها به طور نرمال کار نمی کنند. علاوه بر این، از دست دادن وزن و یا ازدیاد شدید وزن، می توانند باعث بی نظمی در پریود شما شوند.

بارداری و تاثیر آن بر روی کم شدن خونریزی قاعدگی

در دوران بارداری، احتمال پریود شدن بسیار کم است. ممکن است لکه هایی را مشاهده کرده و آن را پریود محسوب کنید اما این لکه ها به طور قطع خون ریزی لانه گزینی است. این اتفاق زمانی رخ می دهد که تخم بارور شده به دیواره رحم می چسبد. خون ریزی لانه گزینی دو روز یا کمتر طول می کشد.

قرص ضدبارداری
روش های پیشگیری از بارداری

روش های پیشگیری ممکن است منجر به خون ریزی سبک شوند. برخی روشهای پیشگیری، از تولید تخمک در بدن شما جلوگیری می کنند. این روشها متفاوت هستند و عبارتند از:

قرص

حلقه(Ring)

شات(Shot)

پچ(Patch)

هنگامی که بدن تخمک آزاد نکند، رحم نمیتواند دیواره qخیم ایجاد کند. این اتفاق منجر به ایجاد پریود سبک و خون ریزی کم و یا عدم پریود در چند ماه می شود. همچنین اگر اخیرا فعالیت های ضد بارداری را متوقف کرده اید، ممکن است پریود نامنظم را تجربه کنید.

شیردهی و تاثیر آن بر روی کم شدن خونریزی قاعدگی

در دوران شیردهی، پریود شما ممکن است به طور ناگهانی بعد از زایمان باز گردد. هورمون تولید شیر از تخمک گذاری جلوگیری کرده و بنابراین در بازگشت پریود شما تاخیر ایجاد میشود.

در دوره شیردهی هنوز توانایی باردار شدن دارید حتی اگر پریود شما هنوز بازنگشته باشد. دلیل این امر آن است که شما دو هفته قبل از اولین پریود پس از تولد، تخمک گذاری کرده اید.

اگر آمیزش محافظت نشده در طول شیردهی داشته اید و لکه بینی تجربه کرده اید، بهتر است که تست بارداری را برای اطمینان از اینکه لکه ها ناشی از لانه گزینی نبوده است، انجام دهید.

استرس

اگر تحت استرس باشید، مغز شما می تواند هورمونهای یائسگی را تولید کند. بنابراین ممکن است شرایطی را تجربه کنید که در طی آن پریود نشوید و یا خونریزی کمی داشته باشید.

ورزش
ورزش شدید و تاثیر آن بر روی کم شدن خونریزی قاعدگی

در دوران شیردهی، پریود شما ممکن است به طور ناگهانی بعد از زایمان باز گردد. هورمون تولید شیر از تخمک گذاری جلوگیری کرده و بنابراین در بازگشت پریود شما تاخیر ایجاد میشود.

در دوره شیردهی هنوز توانایی باردار شدن دارید حتی اگر پریود شما هنوز بازنگشته باشد. دلیل این امر آن است که شما دو هفته قبل از اولین پریود پس از تولد، تخمک گذاری کرده اید.

اگر آمیزش محافظت نشده در طول شیردهی داشته اید و لکه بینی تجربه کرده اید، بهتر است که تست بارداری را برای اطمینان از اینکه لکه ها ناشی از لانه گزینی نبوده است، انجام دهید.

زمانی که به طور مرتب ورزش شدید دارید، ممکن است تغییراتی را در پریود خود تجربه کنند. ورزشکاران می توانند تحت استرس قرار گیرند، وزن بدن کم داشته باشند و از انرژی زیادی استفاده کنند. اینها میتوانند منجر به کم شدن خونریزی قاعدگی شوند.

اختلالات تغذیه ای

آنورکسی عصبی یا بولیمیا، دو نوع از اختلالات تغذیه ای هستند که می توانند منجر به تغییر در نظم پریود شوند. اختلالات تغذیه ای می توانند منجر به کاهش وزن شوند و در نهایت سطح هورمونهای تنظیم کننده پریود را تغییر دهند.

تخمدان پلی کیستیک
سندروم تخمدان پلی کیستیک (PCOS)

اگر پریود نامنظم را تجربه می کنید یا عادت ماهیانه تان متوقف شده است، دلیل آن می تواند به واسطه ایجاد PCOS در بدنتان باشد. این رخ داد تغییرات هورمونی در بدن شما ایجاد می کند و در نهایت باعث توقف تخمک گذاری میشوند. این تغییرات هورمونی شامل:

 • تغییر در وزن بدن
 • آکنه
 • رشد موهای زائد در صورت
 • ناباروری

پزشک شما می تواند وقوع PCOS را با استفاده از آلتراسوند تشخیص دهد. زیرا PCOS منجر به ایجاد کیست های زیادی در تخمدان شما می شود. اگر PCOS داشته باشید، پزشک شما احتمالا به شما پیشنهاد می دهد که وزن خود را کاهش داده و قرص های ضد بارداری مصرف کنید که به برگشت پریود شما به حالت نرمال کمک می کند.

پزشک شما همچنین ممکن است متفورمین (گلومتزا، ریومت، گلوکوفاژ) را تجویز کند. این دارو معمولا برای افرادی که دیابت نوع ۲ دارند، تجویز میشود اما گاهی به صورت off-lable برای بیماران PCOS نیز به مصرف می رسد. این دارو به کنترل سطح انسولین کمک کرده و ممکن است تخمک گذاری را که باعث تنظیم چرخه قاعدگی می شود، بهبود بخشد.

مصرف دارو off-lable چیست؟

مصرف دارو off-lable به این معنی است که، دارویی که توسط FDA برای یک هدف خاص تایید شده است برای هدف دیگری که مورد تایید نیست، مورد استفاده قرار گیرد.

شرایط وخیم پزشکی

پریودهای غیر معمول و یا نامنظم می توانند علامت شرایط وخیم سلامتی باشند. پریود منظم نشان دهنده این است که بدن در شرایط نرمال و مناسبی قرار دارد. پریود سبک می تواند نشانه مشکلاتی در سطوح هورمونها یا سایر شرایط پزشکی باشد.

علائم مطرح شده برای پزشک می تواند دلیل خون ریزی سبک تر از حد نرمال را مشخص کند.

پریود

فاکتورهای خطر

زنان در هر سنی می توانند در معرض خطر کم شدن خونریزی قاعدگی و پریود سبک باشند. پریود یبک می تواند نشانه ای باشد مبنی بر اینکه بدن شما به خوبی کار نمی کند. شما می بایست با پزشک خود صحبت کرده و و دلایل ایجاد این مشکل را بیابید. زنانی که سه ماه یا بیشتر چرخه عادت ماهیانه شان قطع شده است ممکن است دچار بیماری آمنوره (قطع غیر نرمال پریود) شده باشند.

چه زمان می بایست به پزشک مراجعه کنید؟

پریود شما ممکن است بدون هیچ دلیلی سبک تر از حد معمول باشد ولی درصورت مشاهده علائم زیر حتما میبایست به پزشک مراجعه کنید.

 • سه ماه به طور مداوم پریود شما قطع شده و باردار نیستید.
 • احتمال بارداری می دهید.
 • پریودهای نامنظم دارید.
 • خون ریزی ما بین زمانهای پریود دارید.
 • در طی دو دوره احساس درد دارید.

علاوه بر این، اگر سایر علائم نگران کننده را نیز مشاهده کردید حتما به پزشک مراجعه کنید.

مراجعه به دکتر

درمان کم شدن خونریزی قاعدگی

پریود سبک ممکن است توسط فاکتورهای بسیاری، ایجاد شده باشد. این رخ داد می تواند تنها برای یک بار ایجاد شده باشد. اگر پریود سبک شما مکرر بوده و یا هر علامت مشکل آفرین دیگری را تجربه می کنید، ممکن است به درمان های بیشتری نیاز داشته باشید.

پزشک شما دلایل محتمل برای این اتفاق را مد نظر قرار داده و آزمایشات گوناگونی را انجام می دهد تا در نهایت بتواند دلیل قطعی را بیابد. پریودهای مکرر و مشکل زا ممکن است با تغییراتی در سبک زندگی و دارو درمانی رفع شوند. گاهی استفاده از هورمون های جلوگیری از بارداری، می تواند به منظم کردن پریود شما کمک کند. اگر پریود سبک شما نشانه شرایط جدی تری باشد، درمان ممکن است شامل استفاده از دارو و یا سایر مداخلات درمانی باشد.

کلام آخر

پریودهای سبک ممکن است موضوع جدی و نگران کننده ای نباشد، حتی پریودی که دو یا سه روز به طول انجامد نیز نرمال است. اگر یک دوره از عادت ماهیانه شما انجام نشده و یا لکه بینی داشته و احتمال بارداری می دهید، تست بارداری را انجام دهید. به خاطر داشته باشید که پریودهای سبک خود را ثبت کرده و با پزشک خود مشورت کنید.

 

دکتر اعظم عرفانی فر متخصص داخلی ، فوق تخصص غدد و دیابت در تهران

برای پرسش از دکتر روی لینک مشاوره پزشکی کلیک کنید.


سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر محمدی سه شنبه ۱۹ تیر ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشین
  مادر من یه چند ماهی هست قند خونش نرمال نیست . ناشتا صد و خرده ای میاد و غیر ناشتا گاهی صد و خرده ای و گاهی ۷۰ یا ۴۰ و... که از طریق پزشک عمومی قرص مصرف میکند .
  میخواستم بدونم رژیم خاصی یا داروی خاصی هست که بشه به حد نرمال برگرده یا باید قرصاشو دائم بخوره؟
  ممنون میشم کمکم کنین.
  1. تصویر کاربر سه شنبه ۱۹ تیر ۹۷( 1 سال پیش)
 • تصویر کاربر عرب سه شنبه ۱۹ تیر ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام پاي مامانم دو ماهه زخم شده انايبيوتيك سپيرو فلاكسسين ٥٠٠ مصرف ميكنه زخم هنوز باقي و درد داره ولي قرمزي كم شده بهتر شده ولي خوب نشده چه كار كنم اول تاول بود كه زخم شد
  1. تصویر کاربر سه شنبه ۱۹ تیر ۹۷( 1 سال پیش)
 • تصویر کاربر Unknown سه شنبه ۱۹ تیر ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید
  ببخشید من 6ماهی میشه که پریودم مثل سابق نیست قبلا 5روز کاملا خونریزی داشتم و 2روز آخر لک میدیدم
  اما الان به موقع پریودم رو میشم و 1روز و نیم خونریزی تقریبا کمی دارم و بعدش فقط لک میبینم تا روز 5
  از طرفی تیرویید پر کار داشتم و 4ماهه دارو مصرف میکنم و از حالت پر کاری دراومده ولی پریودم تغییری نکرده آزمایش پرولاکتین و سونوگرافی رحم و تخمدان هم دادم و هیچ مشکلی نداشتم
  لازمه اینو بگم که از وقتی عقد کردم پریودم اینطور شد لطفا کمکم کنید
  1. تصویر کاربر سه شنبه ۱۹ تیر ۹۷( 1 سال پیش)
 • تصویر کاربر وهاب یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  درمان تکرر ادرار در بیمار دیابتی چگونه هست
  1. تصویر کاربر یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۹۷( 1 سال پیش)
   با سلام ابتدا بايد علت تكرر مشخص شود و سپس با توجه به علت زمينه اي درمان خاص خود صورت گيرد.چون تكرر در بيمار ديابتي مي تواند علل متعددي داشته باشد.
 • تصویر کاربر وهاب یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  آیا قارچ کامبوجا برای درمان دیابت تاثیری دارد
  1. تصویر کاربر یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۹۷( 1 سال پیش)
   با سلام درمانهاي گياهي بسياري ممكنه براي ديابت توصيه شود ولي هيچ كدام از اينها بر مبناي مطالعات مبتني بر شواهد نيست و توصيه نمي شود شايد مثل قرص هاي سينامون پلاس كه تركيب كروم و دارچين هست به عنوان مكمل در كنار داروهاي ديابت داده شود ولي جزء درمان هاي توصيه شده در گايد لاينهاي جهاني نيست.
 • تصویر کاربر سجاد یکشنبه ۲۳ اردیبهشت ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید خدمت شما. سجاد هستم 18 سال سن دارم و میشه گفت تقریبا چهار الی پنج ساله که مشکل بزرگی سینه رو دارم. پیش دو تا متخصص هم رفتم ایشون نظرشون این بود که با دارو قابل درمان نیست و حتما باید جراحی شه و ایناها... خواستم بپرسم کدوم روش از دو روش ذاکر بهتره و جراحیش کار جراح عمومیه یا نه جراح خاص خودشو داره؟؟!!
  با تشکر
  1. تصویر کاربر یکشنبه ۲۳ اردیبهشت ۹۷( 1 سال پیش)
   با سلام ژنيكو ماستي معمولا در اقايان مي تونه در سن بلوغ ايجاد شود و برطرف مي شود واي اگه پايدار ماند و بافت فيبروزه تشكيل داد ديكه به درمان دارويي پاسخ نمي دهد بهتره از همكاران غدد مشورت بخواهيد اگه معتقد بودند كه قابل درمان دارويي نيست جهت جراحي به جراح برست يا پلاستيك مراجعه كنيد.
 • تصویر کاربر نسيم یکشنبه ۲۳ اردیبهشت ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام و وقت بخير حضور شما.سرال من در خصوص سرطان تيروئيد هرتل سل هست.اينكه خطرناك هست؟مشخصات فرد مبتلا:آقايي در سال ٨٨ با ٢٣ سال سن مبتلا شدند.كل تيروئيد جراحي شد و بعدشم يد درماني شدند.سال ٩٢ مجدد جراحي شدند و يه سري توده ها تو گلو روئت شده بود.لطفا كمكم كنيد.واقعا با جست و جوي اينترنتي به جواب قطعي نرسيدم.طول عمر اين بيماران چطور هست؟جايي خوندم كه صرف نظر از نوع آناپلاستيك اين سرطان مشكلي براي بيمار ايجاد نميكنه و طول عمر طبيعي داره.البته ايشون مادرشون هم سال ٩٣ به دليل كانسر پاپيلري جراحي شدند.ممنون بابت وقتي كه صرف ميكنيد
  1. تصویر کاربر یکشنبه ۲۳ اردیبهشت ۹۷( 1 سال پیش)
   با سلام خوشبختانه سرطان هاي پاپيلري تيروييد جزء كانسرهاي خوب هستند و پاسخ خوبي به درمان مي دهند طول عمرشان هم معمولا شبيه افراد نرمال هست ولي بدون داشتن دقيق اطلاعات و جواب پاتولوژي و ماركرهاي ازمايشگاهي در مورد اين فرد خاص و طول عمر نمي تونم اظهار نظر كنم از پزشكشان كه تو جريان بيماري هستند سوال بفرماييد.
 • تصویر کاربر مژگان جمعه ۱۴ اردیبهشت ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام خدمت شما من زني ٣٧ ساله هستم يك فرزند دارم مدتي است حالم خوش نيست و حس ميكنم تعادل ندارم حدود ٢.٥ ماه هم پريود نشدم ازمايش دادم fsh من ٧٦ بود عكس از ازمايش ميفرستم و انتي بادي هم حدود ١٧٩ به دكتر زنان مراجعه كردم گفت احتمال يائسگي زودرس وجود دارد دو تا پروزسترون زدم بعد ٩ روز پريود شدم اما خيلي كم و سبك به طوري كه فقط در حد لكه بود اما درد در كمر و دلم دارم دكتر جان توروخدا كمكم كنيد من چه مشكلي دارم ما از نظر ارثي هم در خانواده مان مشكل يائسگي زودرس نداشتيم ممكنه بخاطر مشكل غدد باشه ؟ اگر ممكنه بيام منو ويزيت كنين ممنونم
  1. تصویر کاربر جمعه ۱۴ اردیبهشت ۹۷( 1 سال پیش)
   با سلام باتوجه به ازمايشات و شرح حال احتمال يايسگي زودرس مي تونه مطرح باشه ولي بايد مجدد ازمايش بديد و معاينه شويد تا تاييد نهايي شود و بعد از اون حتما بايد براتون درمان شروع شود.بهتره توسط يكي از همكاران غدد ويزيت شويد.در يك معتبر مجددا FSH چك شود.
 • تصویر کاربر بختیاری سه شنبه ۴ اردیبهشت ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  مادرم 58 سالشه حدود یکماهه متوجه شدیم دیابت داره - قندش رو 750 بود که بیمارستان با انسولین قندش رو پایین آوردن الان قند ناشتاش رو 100 الی 130 هستش بعد از غذا هم تا حدود 170 الی 180 - اما عصرها قندش به حدود 200 الی 300 میرسه - با اینکه هم تحرک داره هم پرهیز غذایی علتش چی میتونه باشه ؟؟؟؟؟ روزی دوبار تزریق انسولین داره صبح 8 واحد رگولار 16 واحد انسولین شیری - عصر هم 6 واحد رگولار و 12 واحد شیری - لطفا راهنماییم کنید
  1. تصویر کاربر سه شنبه ۴ اردیبهشت ۹۷( 1 سال پیش)
   با سلام قطعا براي اين مشكل تحت نظر پزشك هستند بايد حتما يك چارت قند ٤تا٥نوبته به مدت چند روز چك كنيد و به رويت پزشك برسانيد احتمال زياد مادر شما به انسولين ظهر هم نياز دارند.كاش با توجه به اينكه تازه تشخيص داده شده است همكار محترم از قلم هاي انسولين تجويز مي كردند.
 • تصویر کاربر ز سه شنبه ۴ اردیبهشت ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  روی سینه من جوشهایی وجود دارن که وقتی میخارونم خونی میشه ایا مربوط به سرطان سینه میشه
  1. تصویر کاربر سه شنبه ۴ اردیبهشت ۹۷( 1 سال پیش)
   با سلام اينها ربطي به سرطان ندارد ولي با توجه به سن(كه سن شما رو نمي دونم)فرد بايد به طور دوره اي حود را معاينه كند و اگه در حال حاضر نگران هستيد بايد توسط يك پزشك معاينه شويد تا نظر قطعي رو خدمتتون بگه.
درحال دریافت اطلاعات

ممکن است شما دوست داشته باشید بیشتر از نویسنده

پرسش از دکتر