چه زمانى باید به یک متخصص دیابت مراجعه کنيد؟

بعضی از افراد مبتلا به دیابت، براى کنترل قند خون خود از يک پزشک عمومى یا پرستار کمک مى گيرند. بسیاری از افراد، ترجیح داده تا به یک متخصص دیابت مراجعه کنند. در این مقاله به شما میگوییم که چگونه باید دیابت خود را مدیریت کنيد؟

به عنوان مثال، افراد مبتلا به دیابت نوع ۲ بدون عارضه، ممکن است هرگز نیاز پیدا نکنند تا به پزشک متخصص مراجعه کنند، زیرا آن ها می توانند به راحتی با کمک پزشک عمومى ديابت خود را کنترل کنند. با این حال، ممکن است برخى مراجعه به یک متخصص را انتخاب کنند.

۱۰ دلیل برای مراجعه به متخصص ديابت

در اینجا ده دلیل برای مراجعه ى شما به یک متخصص غدد درون ریز و یا گروه مراقبت از دیابت آورده شده است:

۱- اگر پزشک شما توصیه کند که به يک متخصص دیابت مراجعه کنید.

پس از این که دیابت شما تشخيص داده شد، پزشک ممکن است به شما توصیه کند به يک متخصص برای تأیید تشخیص مراجعه کنيد و مطمئن شوید که گزینه هایتان برای مدیریت بیماری را می دانید.

مراجعه به متخصص غدد
۲- اگر پزشک عمومى، بیماران دیابتى زيادى را درمان نکرده باشد.

اگر پزشک شما بیماران مبتلا به دیابت بسيارى را درمان نکرده و یا شما در مورد درمان آن ها مطمئن نیستید، می توانید به يک متخصص دیابت مراجعه کنيد.

۳- اگر در برقراری ارتباط با پزشک خود دچار مشکل هستید.

اگر احساس می کنید که پزشک شما به شما گوش نمی دهد و یا علائم شما را درک نمی کند، می توانید به يک متخصص دیابت مراجعه کنيد که به طور عمده در مورد دیابت تخصص دارد.

۴- اگر نمی توانید موارد آموزشی مناسب برای کمک به خودتان را پیدا کنید.

درمان دیابت با یادگیری برای مدیریت دیابت آغاز می شود. اگر نمی توانید اطلاعات مناسب را برای کمک به مدیریت دیابت خود پیدا کنید، ممکن است بخواهید به يک تیم مراقبت از دیابت برای آموزش صحيح مراجعه کنيد.

۵- اگر دچار عوارض یا مشکل در مدیریت دیابت شده ايد.

اگر عوارض دیابت در شما ایجاد شده است، باید فورا به يک متخصص دیابت مراجعه کنيد. دیابت به طور معمول سبب مشکلاتى در چشم، کلیه و اعصاب می شود. علاوه بر این، می تواند باعث تغییر شکل و زخم های باز روی پا شود.
عوارض دیابت با گذشت زمان بدتر مى شود و می تواند موجب از بين رفتن کیفیت زندگی شود. علاوه بر این، اگر قندخون هاى پايين متناوب (هیپوگلیسمی) یا کتواسیدوز دیابتی دارید، باید به یک متخصص مراجعه کنيد.

۶- اگر درمان معمول براى شما کارساز نبوده است.

ممکن است پزشک عمومى شما بهترین کارها را انجام دهد، اما گزینه های درمان استاندارد همیشه برای همه کارساز نيستند. متخصص هاى غدد درون ریز و تيم مراقبت از دیابت از طیف گسترده ای از درمان ها، برای کمک به شما در کنترل دیابت استفاده می کنند.

علل دیابت
۷- اگر می خواهید در مورد جديدترين تحقيقات و گزینه های درمان اطلاع پيدا کنيد.

متخصصین غدد درون ریز و مراکز تخصصی، مانند مرکز دیابت و غدد درون ريز، مراجع اصلى تحقیقات هستند. یک متخصص بايد از جديدترين تحقيقات و گزینه های درمان مطلع باشد.

٨. اگر می خواهید در پژوهش و تحقيق شرکت کنید.

اگر علاقه مند به همکارى در تحقیق در زمینه ى دیابت هستید، می توانید با متخصص مربوطه تماس بگیرید تا اطلاعات بیشتری در مورد مطالعات تحقیقاتی به دست بياوريد.

٩. اگر روزانه سه بار یا بیشتر از سرنگ انسولین استفاده می کنید.

هر چه درمان ديابت پیچیده تر شود، کنترل و مديريت ديابت سخت تر مى شود. مراجعه به یک متخصص دیابت  به شما اطمینان مى دهد که بهترین توصیه ها برای مدیریت درمان خود را دریافت کرده و میکنید.

کنترل دیابت
١٠. اگر نیاز به یک تیم مراقبت دارید.

 اغلب فقط تشخیص و یادگیری در مورد دیابت به اندازه ى کافی به مدیریت بیماری شما کمک نمى کند. اگر به یک متخصص مراجعه کنيد، او شما را به تیم مراقبت از دیابت ارجاع می دهد که اعضای آن شامل پرستار، متخصص تغذیه، داروساز، مربی ورزشى، و فیزیوتراپيست است. آن ها از تخصص های منحصر به فرد خود برای کمک به مديريت ديابت استفاده مى کنند.

در حالی که پزشکان عمومى مراقبت های خوبی برای افراد مبتلا به دیابت ارائه می دهند، اما اگر مدیریت بیماری شما پیچیده و غیر قابل کنترل باشد، ممکن است بخواهید به یک متخصص مراجعه کنيد.

متخصصین غدد درون ریز و گروه مراقبت از دیابت می توانند از تخصص، ابزار و منابع خاص خود برای تشخيص علائم و کمک به وضعیت فردی شما استفاده کنند. آنها با بررسی تمامی جوانب، بهترين گزينه ها را براى مديريت ديابت و به دست آوردن بالاترین کیفیت زندگی به شما ارائه مى دهند.

متخصص دیابت چه کسى است؟

 متخصص دیابت با عنوان متخصص غدد درون ریز شناخته میشود. پانکراس غده ى درگیر در دیابت است. پانکراس انسولین تولید می کند، و مشکلات با انسولین، اصل کنترل قند خون شما است.

غالبا متخصصين غدد درون ريز به عنوان یک تیم با سایر متخصصین دیابت، پرستاران، متخصصين تغذیه، داروسازان، مربیان ورزشى و فیزیوتراپيست ها کار می کنند، که به بررسى هر جنبه ای از دیابت می پردازند و می توانند یک مشکل بسیار پیچیده را مدیریت کنند. بررسی تمام گزینه ها به شما کمک خواهد کرد که بهترین طرح مدیریت را پيدا کنید و بالاترین کیفیت زندگی را بدست آورید.

 

دکتر اعظم عرفانی فر متخصص داخلی ، فوق تخصص غدد و دیابت در تهران

برای پرسش از دکتر روی لینک مشاوره پزشکی کلیک کنید.


سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
  • تصویر کاربر Hassan پنجشنبه ۱۲ بهمن ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
    سلام / جهت کنترل فشارخون 25میلی گرم قرص هیدروکلروتیازید،75میلی گرم لوزارتان،25میلی گرم متورال مصرف میکنم می خواستم ببینم این قرص ها باعث افزایش قند خون میشوند یا نه؟ضمنا بطورمیانگین روزانه45 دقیقه پیاده روی دارم لطفا راهنمایی بفرمائید.سپاسگزارم
    1. تصویر کاربر پنجشنبه ۱۲ بهمن ۹۶( 1 سال پیش)
      با سلام اگر زمينه ديابت نداشته باشد اين داروها باعث ايجاد ديابت نمي شوند،ولي ممكنه باعث تغيير ناچيز در قند شوند ولي اونقدر مهم نيست كه ما رو مجبور به تغيير داروها بكند.
درحال دریافت اطلاعات

ممکن است شما دوست داشته باشید بیشتر از نویسنده

پرسش از دکتر