چه زمانى باید به یک متخصص دیابت مراجعه کنيد؟

بعضی از افراد مبتلا به دیابت، براى کنترل قند خون خود از يک پزشک عمومى یا پرستار کمک مى گيرند. بسیاری از افراد، ترجیح داده تا به یک متخصص دیابت مراجعه کنند. در این مقاله به شما میگوییم که چگونه باید دیابت خود را مدیریت کنيد؟

به عنوان مثال، افراد مبتلا به دیابت نوع ۲ بدون عارضه، ممکن است هرگز نیاز پیدا نکنند تا به پزشک متخصص مراجعه کنند، زیرا آن ها می توانند به راحتی با کمک پزشک عمومى ديابت خود را کنترل کنند. با این حال، ممکن است برخى مراجعه به یک متخصص را انتخاب کنند.

۱۰ دلیل برای مراجعه به متخصص ديابت

در اینجا ده دلیل برای مراجعه ى شما به یک متخصص غدد درون ریز و یا گروه مراقبت از دیابت آورده شده است:

۱- اگر پزشک شما توصیه کند که به يک متخصص دیابت مراجعه کنید.

پس از این که دیابت شما تشخيص داده شد، پزشک ممکن است به شما توصیه کند به يک متخصص برای تأیید تشخیص مراجعه کنيد و مطمئن شوید که گزینه هایتان برای مدیریت بیماری را می دانید.

مراجعه به متخصص غدد
۲- اگر پزشک عمومى، بیماران دیابتى زيادى را درمان نکرده باشد.

اگر پزشک شما بیماران مبتلا به دیابت بسيارى را درمان نکرده و یا شما در مورد درمان آن ها مطمئن نیستید، می توانید به يک متخصص دیابت مراجعه کنيد.

۳- اگر در برقراری ارتباط با پزشک خود دچار مشکل هستید.

اگر احساس می کنید که پزشک شما به شما گوش نمی دهد و یا علائم شما را درک نمی کند، می توانید به يک متخصص دیابت مراجعه کنيد که به طور عمده در مورد دیابت تخصص دارد.

۴- اگر نمی توانید موارد آموزشی مناسب برای کمک به خودتان را پیدا کنید.

درمان دیابت با یادگیری برای مدیریت دیابت آغاز می شود. اگر نمی توانید اطلاعات مناسب را برای کمک به مدیریت دیابت خود پیدا کنید، ممکن است بخواهید به يک تیم مراقبت از دیابت برای آموزش صحيح مراجعه کنيد.

۵- اگر دچار عوارض یا مشکل در مدیریت دیابت شده ايد.

اگر عوارض دیابت در شما ایجاد شده است، باید فورا به يک متخصص دیابت مراجعه کنيد. دیابت به طور معمول سبب مشکلاتى در چشم، کلیه و اعصاب می شود. علاوه بر این، می تواند باعث تغییر شکل و زخم های باز روی پا شود.
عوارض دیابت با گذشت زمان بدتر مى شود و می تواند موجب از بين رفتن کیفیت زندگی شود. علاوه بر این، اگر قندخون هاى پايين متناوب (هیپوگلیسمی) یا کتواسیدوز دیابتی دارید، باید به یک متخصص مراجعه کنيد.

۶- اگر درمان معمول براى شما کارساز نبوده است.

ممکن است پزشک عمومى شما بهترین کارها را انجام دهد، اما گزینه های درمان استاندارد همیشه برای همه کارساز نيستند. متخصص هاى غدد درون ریز و تيم مراقبت از دیابت از طیف گسترده ای از درمان ها، برای کمک به شما در کنترل دیابت استفاده می کنند.

علل دیابت
۷- اگر می خواهید در مورد جديدترين تحقيقات و گزینه های درمان اطلاع پيدا کنيد.

متخصصین غدد درون ریز و مراکز تخصصی، مانند مرکز دیابت و غدد درون ريز، مراجع اصلى تحقیقات هستند. یک متخصص بايد از جديدترين تحقيقات و گزینه های درمان مطلع باشد.

٨. اگر می خواهید در پژوهش و تحقيق شرکت کنید.

اگر علاقه مند به همکارى در تحقیق در زمینه ى دیابت هستید، می توانید با متخصص مربوطه تماس بگیرید تا اطلاعات بیشتری در مورد مطالعات تحقیقاتی به دست بياوريد.

٩. اگر روزانه سه بار یا بیشتر از سرنگ انسولین استفاده می کنید.

هر چه درمان ديابت پیچیده تر شود، کنترل و مديريت ديابت سخت تر مى شود. مراجعه به یک متخصص دیابت  به شما اطمینان مى دهد که بهترین توصیه ها برای مدیریت درمان خود را دریافت کرده و میکنید.

کنترل دیابت
١٠. اگر نیاز به یک تیم مراقبت دارید.

 اغلب فقط تشخیص و یادگیری در مورد دیابت به اندازه ى کافی به مدیریت بیماری شما کمک نمى کند. اگر به یک متخصص مراجعه کنيد، او شما را به تیم مراقبت از دیابت ارجاع می دهد که اعضای آن شامل پرستار، متخصص تغذیه، داروساز، مربی ورزشى، و فیزیوتراپيست است. آن ها از تخصص های منحصر به فرد خود برای کمک به مديريت ديابت استفاده مى کنند.

در حالی که پزشکان عمومى مراقبت های خوبی برای افراد مبتلا به دیابت ارائه می دهند، اما اگر مدیریت بیماری شما پیچیده و غیر قابل کنترل باشد، ممکن است بخواهید به یک متخصص مراجعه کنيد.

متخصصین غدد درون ریز و گروه مراقبت از دیابت می توانند از تخصص، ابزار و منابع خاص خود برای تشخيص علائم و کمک به وضعیت فردی شما استفاده کنند. آنها با بررسی تمامی جوانب، بهترين گزينه ها را براى مديريت ديابت و به دست آوردن بالاترین کیفیت زندگی به شما ارائه مى دهند.

متخصص دیابت چه کسى است؟

 متخصص دیابت با عنوان متخصص غدد درون ریز شناخته میشود. پانکراس غده ى درگیر در دیابت است. پانکراس انسولین تولید می کند، و مشکلات با انسولین، اصل کنترل قند خون شما است.

غالبا متخصصين غدد درون ريز به عنوان یک تیم با سایر متخصصین دیابت، پرستاران، متخصصين تغذیه، داروسازان، مربیان ورزشى و فیزیوتراپيست ها کار می کنند، که به بررسى هر جنبه ای از دیابت می پردازند و می توانند یک مشکل بسیار پیچیده را مدیریت کنند. بررسی تمام گزینه ها به شما کمک خواهد کرد که بهترین طرح مدیریت را پيدا کنید و بالاترین کیفیت زندگی را بدست آورید.

 

دکتر اعظم عرفانی فر متخصص داخلی ، فوق تخصص غدد و دیابت در تهران

برای پرسش از دکتر روی لینک مشاوره پزشکی کلیک کنید.


سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر سامان جمعه ۲۷ بهمن ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام و عرض ادب خانم دكتر
  احترما
  من از بابلسر پيغام ميدم چون پرشك متخصص نداريم حال مادرم خيلي بده چند ماهي هست ميگه يك سمت بدنم درد ميكنه رفتيم ازمايش داديم گفتن قندش ٣٠٠ هست خانم دكتر دارو دادن ولي به داروهاي ايراني بسنده نكرديم و رفتيم داروي خارجي گرفتيم حالا پاس خيلي ورم كرده نميتونه راه بره تورو خدا بفرما چيكار كنيم ماهم بادرد تين داريم عذاب ميكشيم
  1. تصویر کاربر جمعه ۲۷ بهمن ۹۶( 1 سال پیش)
  2. تصویر کاربر جمعه ۲۷ بهمن ۹۶( 1 سال پیش)
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر زهرا جمعه ۲۷ بهمن ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام عرض ادب ...من23سال دارم ی مدتی هست با انسولین میمونم کمترین قند خونم 400هست ایا من باردار نمیشم
  1. تصویر کاربر جمعه ۲۷ بهمن ۹۶( 1 سال پیش)
  2. تصویر کاربر جمعه ۲۷ بهمن ۹۶( 1 سال پیش)
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر فرامرزی پنجشنبه ۱۲ بهمن ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  پدرم 49سالشه و دیابتداره پاش به جایی خورده و زخم شده الانم روش کاملا بسته و سفت شذه اما سفید هست و پاش کاملا قرمز و متورمه
  1. تصویر کاربر پنجشنبه ۱۲ بهمن ۹۶( 1 سال پیش)
   با سلام پدرتان حتما توسط يه همكار فوق غدد و عفوني ويزيت شد ،احتمال عفونت مطرحه كه در يك مريض ديابتي فوق العاده و مهمه.
 • تصویر کاربر حانیه پنجشنبه ۱۲ بهمن ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  توی خانواده ما همه دیابت دارند و من مدتی است در انگشتان پاهایم احساس سوزش و بی حسی میکنم حالا میخواهم بدانم از چه راهی میشه فهمید که دیابت دارم؟ آیا تنها راه فهمیدن، آزمایش خون است؟
  1. تصویر کاربر پنجشنبه ۱۲ بهمن ۹۶( 1 سال پیش)
   با سلام،افراد با سابقه خانوادگي ديابت حتما يك نوبت با مراجعه به غدد معاينه شوند و ازمايش خون بدن و طبق نتيجه ازمايش مراحل بعدي مشخص خواهدشد.
 • تصویر کاربر مهدیه پنجشنبه ۱۲ بهمن ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  با عرض سلام و ادب خدمت شما دکتر عزیز. من 12 سال است که با بیماری دیابت درگیر هستم و وقتی به پزشک تغذیه مراجعه کردم متوجه شدم 35 کیلو اضافه وزن دارم. حال سوال من این است که آیا دیابت موجب اچاقی میشود؟
  1. تصویر کاربر پنجشنبه ۱۲ بهمن ۹۶( 1 سال پیش)
   با سلام ،چاقي و ديابت يك ارتباط دو طرفه دارند ،يعني چاقي باعث ديابت و تشديد ان مي شود و داروهاي مصرفي در ديابت هم ممكنه باعث افزايش اشتها و چاقي شوند.
 • تصویر کاربر اردلان پنجشنبه ۱۲ بهمن ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  شوهر من 3 ساله که دیابت داره. مدتی است که صبح ها وقتی از خواب بیدار میشه، بالشتش پر از موست. آیا دیابت باعث ریزش مو میشه؟ تو رو خدا بگید برای من ظاهر شوهرم خیلی مهمه.
  1. تصویر کاربر پنجشنبه ۱۲ بهمن ۹۶( 1 سال پیش)
   با سلام ،اقايان با توجه به سابقه خانوادگي و ژنتيك مستعد ريزش مو هستند ولي ديابت هم مي تونه باعث ريزش يا تشديد ريزش مو شود،با مراجعه به فوق غدد و معاينه مي تونن علت و درصورت دخالت داشتن ديابت درمان لازم رو دريافت كنند.
 • تصویر کاربر maryam پنجشنبه ۱۲ بهمن ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام ، آقای دکتر من در ماه 5 بارداری هستم و تست غربالگری انجام داده ام و به من گفتند جنین هیچ مشکلی ندارد ولی در سونوگرافی که اخیرا انجام دادم دکتر من به چیزی مشکوک شد که از من خواست دو هفته دیگر مجدد به پیش او بروم تا دوباره سونو شوم. من دیابت بارداری دارم و میخواهم بدانم دیابت بارداری میتواند روی جنین تاثیر بگذارد یا نه و تا چه میزان خطرناک است؟
  1. تصویر کاربر پنجشنبه ۱۲ بهمن ۹۶( 1 سال پیش)
   با سلام ،ديابت بارداري اگر كنترل نباشد و قندا بالا باشد مي تواند باعث عوارض در جنين باشد،در زمان بارداري به خاطر ديابت حتما تحت نظر فوق غدد باشيد.
 • تصویر کاربر حاجیلی پنجشنبه ۱۲ بهمن ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  با عرض سلام و خسته نباشید. پدر و مادر من دیابتی هستند و پدرم مدت هاست که انسولین تزریق میکند. 2 تا از خواهران من هم به این بیماری دچار شده اند. خواستم بدانم آیا امکان دارد من هم به دیابت مبتلا شوم.
  1. تصویر کاربر پنجشنبه ۱۲ بهمن ۹۶( 1 سال پیش)
   با سلام ،ديابت تيپ دو از طريق خانوادگي مي تونه به ارث برسد ولي با مراجعه به موقع به فوق غدد و ازمايشات و دريافت توصيه هاي لازم مي شه روند رو به تعويق انداخت يا پيشگيري كرد.
 • تصویر کاربر ساره پنجشنبه ۱۲ بهمن ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام. پسر من 15 سال دارد و 3 سال است که متوجه شدیم دیابت دارد. میخواهم بدانم دیابت درمان قطعی دارد؟ با توجه به سن کم پسرم میخواهم بدانم تا آخر عمر مجبوره با این بیماری سر کنه یا نه؟
  1. تصویر کاربر پنجشنبه ۱۲ بهمن ۹۶( 1 سال پیش)
   با سلام در مورد فرزند شما قطعا ديابت تيپ يك دارد و اين ديابت فعلا درمان قطعي ندارد و كنترل ان با انسولين مي باشد،البته يه سري تحقيقات روي پيوند پانكراس انجام شده ولي هنوز نتيجه قطعي گرفته نشده است،ولي جاي اميدواري هست.
 • تصویر کاربر نورپاش پنجشنبه ۱۲ بهمن ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام خانم دکتر
  دخترم حدود ۲و نیم ساله که دیابت نوع یک داره مباحث زیادی تو اینترنت برای درمان قطعی وجود دارد که دستمون از همه کوتاه هست تو رو خدا اگه راه حل قطعی داره کمکمون کنید متشکرم
  1. تصویر کاربر پنجشنبه ۱۲ بهمن ۹۶( 1 سال پیش)
   با سلام اين ديابت فعلا درمان قطعي ندارد و كنترل ان با انسولين مي باشد،البته يه سري تحقيقات روي پيوند پانكراس انجام شده ولي هنوز نتيجه قطعي گرفته نشده است،ولي جاي اميدواري هست.
درحال دریافت اطلاعات

ممکن است شما دوست داشته باشید بیشتر از نویسنده

پرسش از دکتر