چه زمانى باید به یک متخصص دیابت مراجعه کنيد؟

بعضی از افراد مبتلا به دیابت، براى کنترل قند خون خود از يک پزشک عمومى یا پرستار کمک مى گيرند. بسیاری از افراد، ترجیح داده تا به یک متخصص دیابت مراجعه کنند. در این مقاله به شما میگوییم که چگونه باید دیابت خود را مدیریت کنيد؟

به عنوان مثال، افراد مبتلا به دیابت نوع ۲ بدون عارضه، ممکن است هرگز نیاز پیدا نکنند تا به پزشک متخصص مراجعه کنند، زیرا آن ها می توانند به راحتی با کمک پزشک عمومى ديابت خود را کنترل کنند. با این حال، ممکن است برخى مراجعه به یک متخصص را انتخاب کنند.

۱۰ دلیل برای مراجعه به متخصص ديابت

در اینجا ده دلیل برای مراجعه ى شما به یک متخصص غدد درون ریز و یا گروه مراقبت از دیابت آورده شده است:

۱- اگر پزشک شما توصیه کند که به يک متخصص دیابت مراجعه کنید.

پس از این که دیابت شما تشخيص داده شد، پزشک ممکن است به شما توصیه کند به يک متخصص برای تأیید تشخیص مراجعه کنيد و مطمئن شوید که گزینه هایتان برای مدیریت بیماری را می دانید.

مراجعه به متخصص غدد
۲- اگر پزشک عمومى، بیماران دیابتى زيادى را درمان نکرده باشد.

اگر پزشک شما بیماران مبتلا به دیابت بسيارى را درمان نکرده و یا شما در مورد درمان آن ها مطمئن نیستید، می توانید به يک متخصص دیابت مراجعه کنيد.

۳- اگر در برقراری ارتباط با پزشک خود دچار مشکل هستید.

اگر احساس می کنید که پزشک شما به شما گوش نمی دهد و یا علائم شما را درک نمی کند، می توانید به يک متخصص دیابت مراجعه کنيد که به طور عمده در مورد دیابت تخصص دارد.

۴- اگر نمی توانید موارد آموزشی مناسب برای کمک به خودتان را پیدا کنید.

درمان دیابت با یادگیری برای مدیریت دیابت آغاز می شود. اگر نمی توانید اطلاعات مناسب را برای کمک به مدیریت دیابت خود پیدا کنید، ممکن است بخواهید به يک تیم مراقبت از دیابت برای آموزش صحيح مراجعه کنيد.

۵- اگر دچار عوارض یا مشکل در مدیریت دیابت شده ايد.

اگر عوارض دیابت در شما ایجاد شده است، باید فورا به يک متخصص دیابت مراجعه کنيد. دیابت به طور معمول سبب مشکلاتى در چشم، کلیه و اعصاب می شود. علاوه بر این، می تواند باعث تغییر شکل و زخم های باز روی پا شود.
عوارض دیابت با گذشت زمان بدتر مى شود و می تواند موجب از بين رفتن کیفیت زندگی شود. علاوه بر این، اگر قندخون هاى پايين متناوب (هیپوگلیسمی) یا کتواسیدوز دیابتی دارید، باید به یک متخصص مراجعه کنيد.

۶- اگر درمان معمول براى شما کارساز نبوده است.

ممکن است پزشک عمومى شما بهترین کارها را انجام دهد، اما گزینه های درمان استاندارد همیشه برای همه کارساز نيستند. متخصص هاى غدد درون ریز و تيم مراقبت از دیابت از طیف گسترده ای از درمان ها، برای کمک به شما در کنترل دیابت استفاده می کنند.

علل دیابت
۷- اگر می خواهید در مورد جديدترين تحقيقات و گزینه های درمان اطلاع پيدا کنيد.

متخصصین غدد درون ریز و مراکز تخصصی، مانند مرکز دیابت و غدد درون ريز، مراجع اصلى تحقیقات هستند. یک متخصص بايد از جديدترين تحقيقات و گزینه های درمان مطلع باشد.

٨. اگر می خواهید در پژوهش و تحقيق شرکت کنید.

اگر علاقه مند به همکارى در تحقیق در زمینه ى دیابت هستید، می توانید با متخصص مربوطه تماس بگیرید تا اطلاعات بیشتری در مورد مطالعات تحقیقاتی به دست بياوريد.

٩. اگر روزانه سه بار یا بیشتر از سرنگ انسولین استفاده می کنید.

هر چه درمان ديابت پیچیده تر شود، کنترل و مديريت ديابت سخت تر مى شود. مراجعه به یک متخصص دیابت  به شما اطمینان مى دهد که بهترین توصیه ها برای مدیریت درمان خود را دریافت کرده و میکنید.

کنترل دیابت
١٠. اگر نیاز به یک تیم مراقبت دارید.

 اغلب فقط تشخیص و یادگیری در مورد دیابت به اندازه ى کافی به مدیریت بیماری شما کمک نمى کند. اگر به یک متخصص مراجعه کنيد، او شما را به تیم مراقبت از دیابت ارجاع می دهد که اعضای آن شامل پرستار، متخصص تغذیه، داروساز، مربی ورزشى، و فیزیوتراپيست است. آن ها از تخصص های منحصر به فرد خود برای کمک به مديريت ديابت استفاده مى کنند.

در حالی که پزشکان عمومى مراقبت های خوبی برای افراد مبتلا به دیابت ارائه می دهند، اما اگر مدیریت بیماری شما پیچیده و غیر قابل کنترل باشد، ممکن است بخواهید به یک متخصص مراجعه کنيد.

متخصصین غدد درون ریز و گروه مراقبت از دیابت می توانند از تخصص، ابزار و منابع خاص خود برای تشخيص علائم و کمک به وضعیت فردی شما استفاده کنند. آنها با بررسی تمامی جوانب، بهترين گزينه ها را براى مديريت ديابت و به دست آوردن بالاترین کیفیت زندگی به شما ارائه مى دهند.

متخصص دیابت چه کسى است؟

 متخصص دیابت با عنوان متخصص غدد درون ریز شناخته میشود. پانکراس غده ى درگیر در دیابت است. پانکراس انسولین تولید می کند، و مشکلات با انسولین، اصل کنترل قند خون شما است.

غالبا متخصصين غدد درون ريز به عنوان یک تیم با سایر متخصصین دیابت، پرستاران، متخصصين تغذیه، داروسازان، مربیان ورزشى و فیزیوتراپيست ها کار می کنند، که به بررسى هر جنبه ای از دیابت می پردازند و می توانند یک مشکل بسیار پیچیده را مدیریت کنند. بررسی تمام گزینه ها به شما کمک خواهد کرد که بهترین طرح مدیریت را پيدا کنید و بالاترین کیفیت زندگی را بدست آورید.

 

دکتر اعظم عرفانی فر متخصص داخلی ، فوق تخصص غدد و دیابت در تهران

برای پرسش از دکتر روی لینک مشاوره پزشکی کلیک کنید.


سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر محمدی سه شنبه ۱۹ تیر ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشین
  مادر من یه چند ماهی هست قند خونش نرمال نیست . ناشتا صد و خرده ای میاد و غیر ناشتا گاهی صد و خرده ای و گاهی ۷۰ یا ۴۰ و... که از طریق پزشک عمومی قرص مصرف میکند .
  میخواستم بدونم رژیم خاصی یا داروی خاصی هست که بشه به حد نرمال برگرده یا باید قرصاشو دائم بخوره؟
  ممنون میشم کمکم کنین.
  1. تصویر کاربر سه شنبه ۱۹ تیر ۹۷( 1 سال پیش)
 • تصویر کاربر عرب سه شنبه ۱۹ تیر ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام پاي مامانم دو ماهه زخم شده انايبيوتيك سپيرو فلاكسسين ٥٠٠ مصرف ميكنه زخم هنوز باقي و درد داره ولي قرمزي كم شده بهتر شده ولي خوب نشده چه كار كنم اول تاول بود كه زخم شد
  1. تصویر کاربر سه شنبه ۱۹ تیر ۹۷( 1 سال پیش)
 • تصویر کاربر Unknown سه شنبه ۱۹ تیر ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید
  ببخشید من 6ماهی میشه که پریودم مثل سابق نیست قبلا 5روز کاملا خونریزی داشتم و 2روز آخر لک میدیدم
  اما الان به موقع پریودم رو میشم و 1روز و نیم خونریزی تقریبا کمی دارم و بعدش فقط لک میبینم تا روز 5
  از طرفی تیرویید پر کار داشتم و 4ماهه دارو مصرف میکنم و از حالت پر کاری دراومده ولی پریودم تغییری نکرده آزمایش پرولاکتین و سونوگرافی رحم و تخمدان هم دادم و هیچ مشکلی نداشتم
  لازمه اینو بگم که از وقتی عقد کردم پریودم اینطور شد لطفا کمکم کنید
  1. تصویر کاربر سه شنبه ۱۹ تیر ۹۷( 1 سال پیش)
 • تصویر کاربر وهاب یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  درمان تکرر ادرار در بیمار دیابتی چگونه هست
  1. تصویر کاربر یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۹۷( 1 سال پیش)
   با سلام ابتدا بايد علت تكرر مشخص شود و سپس با توجه به علت زمينه اي درمان خاص خود صورت گيرد.چون تكرر در بيمار ديابتي مي تواند علل متعددي داشته باشد.
 • تصویر کاربر وهاب یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  آیا قارچ کامبوجا برای درمان دیابت تاثیری دارد
  1. تصویر کاربر یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۹۷( 1 سال پیش)
   با سلام درمانهاي گياهي بسياري ممكنه براي ديابت توصيه شود ولي هيچ كدام از اينها بر مبناي مطالعات مبتني بر شواهد نيست و توصيه نمي شود شايد مثل قرص هاي سينامون پلاس كه تركيب كروم و دارچين هست به عنوان مكمل در كنار داروهاي ديابت داده شود ولي جزء درمان هاي توصيه شده در گايد لاينهاي جهاني نيست.
 • تصویر کاربر سجاد یکشنبه ۲۳ اردیبهشت ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید خدمت شما. سجاد هستم 18 سال سن دارم و میشه گفت تقریبا چهار الی پنج ساله که مشکل بزرگی سینه رو دارم. پیش دو تا متخصص هم رفتم ایشون نظرشون این بود که با دارو قابل درمان نیست و حتما باید جراحی شه و ایناها... خواستم بپرسم کدوم روش از دو روش ذاکر بهتره و جراحیش کار جراح عمومیه یا نه جراح خاص خودشو داره؟؟!!
  با تشکر
  1. تصویر کاربر یکشنبه ۲۳ اردیبهشت ۹۷( 1 سال پیش)
   با سلام ژنيكو ماستي معمولا در اقايان مي تونه در سن بلوغ ايجاد شود و برطرف مي شود واي اگه پايدار ماند و بافت فيبروزه تشكيل داد ديكه به درمان دارويي پاسخ نمي دهد بهتره از همكاران غدد مشورت بخواهيد اگه معتقد بودند كه قابل درمان دارويي نيست جهت جراحي به جراح برست يا پلاستيك مراجعه كنيد.
 • تصویر کاربر نسيم یکشنبه ۲۳ اردیبهشت ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام و وقت بخير حضور شما.سرال من در خصوص سرطان تيروئيد هرتل سل هست.اينكه خطرناك هست؟مشخصات فرد مبتلا:آقايي در سال ٨٨ با ٢٣ سال سن مبتلا شدند.كل تيروئيد جراحي شد و بعدشم يد درماني شدند.سال ٩٢ مجدد جراحي شدند و يه سري توده ها تو گلو روئت شده بود.لطفا كمكم كنيد.واقعا با جست و جوي اينترنتي به جواب قطعي نرسيدم.طول عمر اين بيماران چطور هست؟جايي خوندم كه صرف نظر از نوع آناپلاستيك اين سرطان مشكلي براي بيمار ايجاد نميكنه و طول عمر طبيعي داره.البته ايشون مادرشون هم سال ٩٣ به دليل كانسر پاپيلري جراحي شدند.ممنون بابت وقتي كه صرف ميكنيد
  1. تصویر کاربر یکشنبه ۲۳ اردیبهشت ۹۷( 1 سال پیش)
   با سلام خوشبختانه سرطان هاي پاپيلري تيروييد جزء كانسرهاي خوب هستند و پاسخ خوبي به درمان مي دهند طول عمرشان هم معمولا شبيه افراد نرمال هست ولي بدون داشتن دقيق اطلاعات و جواب پاتولوژي و ماركرهاي ازمايشگاهي در مورد اين فرد خاص و طول عمر نمي تونم اظهار نظر كنم از پزشكشان كه تو جريان بيماري هستند سوال بفرماييد.
 • تصویر کاربر مژگان جمعه ۱۴ اردیبهشت ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام خدمت شما من زني ٣٧ ساله هستم يك فرزند دارم مدتي است حالم خوش نيست و حس ميكنم تعادل ندارم حدود ٢.٥ ماه هم پريود نشدم ازمايش دادم fsh من ٧٦ بود عكس از ازمايش ميفرستم و انتي بادي هم حدود ١٧٩ به دكتر زنان مراجعه كردم گفت احتمال يائسگي زودرس وجود دارد دو تا پروزسترون زدم بعد ٩ روز پريود شدم اما خيلي كم و سبك به طوري كه فقط در حد لكه بود اما درد در كمر و دلم دارم دكتر جان توروخدا كمكم كنيد من چه مشكلي دارم ما از نظر ارثي هم در خانواده مان مشكل يائسگي زودرس نداشتيم ممكنه بخاطر مشكل غدد باشه ؟ اگر ممكنه بيام منو ويزيت كنين ممنونم
  1. تصویر کاربر جمعه ۱۴ اردیبهشت ۹۷( 1 سال پیش)
   با سلام باتوجه به ازمايشات و شرح حال احتمال يايسگي زودرس مي تونه مطرح باشه ولي بايد مجدد ازمايش بديد و معاينه شويد تا تاييد نهايي شود و بعد از اون حتما بايد براتون درمان شروع شود.بهتره توسط يكي از همكاران غدد ويزيت شويد.در يك معتبر مجددا FSH چك شود.
 • تصویر کاربر بختیاری سه شنبه ۴ اردیبهشت ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  مادرم 58 سالشه حدود یکماهه متوجه شدیم دیابت داره - قندش رو 750 بود که بیمارستان با انسولین قندش رو پایین آوردن الان قند ناشتاش رو 100 الی 130 هستش بعد از غذا هم تا حدود 170 الی 180 - اما عصرها قندش به حدود 200 الی 300 میرسه - با اینکه هم تحرک داره هم پرهیز غذایی علتش چی میتونه باشه ؟؟؟؟؟ روزی دوبار تزریق انسولین داره صبح 8 واحد رگولار 16 واحد انسولین شیری - عصر هم 6 واحد رگولار و 12 واحد شیری - لطفا راهنماییم کنید
  1. تصویر کاربر سه شنبه ۴ اردیبهشت ۹۷( 1 سال پیش)
   با سلام قطعا براي اين مشكل تحت نظر پزشك هستند بايد حتما يك چارت قند ٤تا٥نوبته به مدت چند روز چك كنيد و به رويت پزشك برسانيد احتمال زياد مادر شما به انسولين ظهر هم نياز دارند.كاش با توجه به اينكه تازه تشخيص داده شده است همكار محترم از قلم هاي انسولين تجويز مي كردند.
 • تصویر کاربر ز سه شنبه ۴ اردیبهشت ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  روی سینه من جوشهایی وجود دارن که وقتی میخارونم خونی میشه ایا مربوط به سرطان سینه میشه
  1. تصویر کاربر سه شنبه ۴ اردیبهشت ۹۷( 1 سال پیش)
   با سلام اينها ربطي به سرطان ندارد ولي با توجه به سن(كه سن شما رو نمي دونم)فرد بايد به طور دوره اي حود را معاينه كند و اگه در حال حاضر نگران هستيد بايد توسط يك پزشك معاينه شويد تا نظر قطعي رو خدمتتون بگه.
درحال دریافت اطلاعات

ممکن است شما دوست داشته باشید بیشتر از نویسنده

پرسش از دکتر