چه زمانى باید به یک متخصص دیابت مراجعه کنید؟

بعضی از افراد مبتلا به دیابت، براى کنترل قند خون خود از یک پزشک عمومى یا پرستار کمک مى گیرند. بسیاری از افراد، ترجیح داده تا به یک متخصص دیابت مراجعه کنند. در این مقاله به شما میگوییم که چگونه باید دیابت خود را مدیریت کنید؟

به عنوان مثال، افراد مبتلا به دیابت نوع 2 بدون عارضه، ممکن است هرگز نیاز پیدا نکنند تا به پزشک متخصص مراجعه کنند، زیرا آن ها می توانند به راحتی با کمک پزشک عمومى دیابت خود را کنترل کنند. با این حال، ممکن است برخى مراجعه به یک متخصص را انتخاب کنند.

10 دلیل برای مراجعه به متخصص دیابت

در اینجا ده دلیل برای مراجعه ى شما به یک متخصص غدد درون ریز و یا گروه مراقبت از دیابت آورده شده است:

1- اگر پزشک شما توصیه کند که به یک متخصص دیابت مراجعه کنید.

پس از این که دیابت شما تشخیص داده شد، پزشک ممکن است به شما توصیه کند به یک متخصص برای تأیید تشخیص مراجعه کنید و مطمئن شوید که گزینه هایتان برای مدیریت بیماری را می دانید.

مراجعه به متخصص غدد
2- اگر پزشک عمومى، بیماران دیابتى زیادى را درمان نکرده باشد.

اگر پزشک شما بیماران مبتلا به دیابت بسیارى را درمان نکرده و یا شما در مورد درمان آن ها مطمئن نیستید، می توانید به یک متخصص دیابت مراجعه کنید.

3- اگر در برقراری ارتباط با پزشک خود دچار مشکل هستید.

اگر احساس می کنید که پزشک شما به شما گوش نمی دهد و یا علائم شما را درک نمی کند، می توانید به یک متخصص دیابت مراجعه کنید که به طور عمده در مورد دیابت تخصص دارد.

4- اگر نمی توانید موارد آموزشی مناسب برای کمک به خودتان را پیدا کنید.

درمان دیابت با یادگیری برای مدیریت دیابت آغاز می شود. اگر نمی توانید اطلاعات مناسب را برای کمک به مدیریت دیابت خود پیدا کنید، ممکن است بخواهید به یک تیم مراقبت از دیابت برای آموزش صحیح مراجعه کنید.

5- اگر دچار عوارض یا مشکل در مدیریت دیابت شده اید.

اگر عوارض دیابت در شما ایجاد شده است، باید فورا به یک متخصص دیابت مراجعه کنید. دیابت به طور معمول سبب مشکلاتى در چشم، کلیه و اعصاب می شود. علاوه بر این، می تواند باعث تغییر شکل و زخم های باز روی پا شود.
عوارض دیابت با گذشت زمان بدتر مى شود و می تواند موجب از بین رفتن کیفیت زندگی شود. علاوه بر این، اگر قندخون هاى پایین متناوب (هیپوگلیسمی) یا کتواسیدوز دیابتی دارید، باید به یک متخصص مراجعه کنید.

6- اگر درمان معمول براى شما کارساز نبوده است.

ممکن است پزشک عمومى شما بهترین کارها را انجام دهد، اما گزینه های درمان استاندارد همیشه برای همه کارساز نیستند. متخصص هاى غدد درون ریز و تیم مراقبت از دیابت از طیف گسترده ای از درمان ها، برای کمک به شما در کنترل دیابت استفاده می کنند.

علل دیابت
7- اگر می خواهید در مورد جدیدترین تحقیقات و گزینه های درمان اطلاع پیدا کنید.

متخصصین غدد درون ریز و مراکز تخصصی، مانند مرکز دیابت و غدد درون ریز، مراجع اصلى تحقیقات هستند. یک متخصص باید از جدیدترین تحقیقات و گزینه های درمان مطلع باشد.

٨. اگر می خواهید در پژوهش و تحقیق شرکت کنید.

اگر علاقه مند به همکارى در تحقیق در زمینه ى دیابت هستید، می توانید با متخصص مربوطه تماس بگیرید تا اطلاعات بیشتری در مورد مطالعات تحقیقاتی به دست بیاورید.

٩. اگر روزانه سه بار یا بیشتر از سرنگ انسولین استفاده می کنید.

هر چه درمان دیابت پیچیده تر شود، کنترل و مدیریت دیابت سخت تر مى شود. مراجعه به یک متخصص دیابت  به شما اطمینان مى دهد که بهترین توصیه ها برای مدیریت درمان خود را دریافت کرده و میکنید.

کنترل دیابت
١٠. اگر نیاز به یک تیم مراقبت دارید.

 اغلب فقط تشخیص و یادگیری در مورد دیابت به اندازه ى کافی به مدیریت بیماری شما کمک نمى کند. اگر به یک متخصص مراجعه کنید، او شما را به تیم مراقبت از دیابت ارجاع می دهد که اعضای آن شامل پرستار، متخصص تغذیه، داروساز، مربی ورزشى، و فیزیوتراپیست است. آن ها از تخصص های منحصر به فرد خود برای کمک به مدیریت دیابت استفاده مى کنند.

در حالی که پزشکان عمومى مراقبت های خوبی برای افراد مبتلا به دیابت ارائه می دهند، اما اگر مدیریت بیماری شما پیچیده و غیر قابل کنترل باشد، ممکن است بخواهید به یک متخصص مراجعه کنید.

متخصصین غدد درون ریز و گروه مراقبت از دیابت می توانند از تخصص، ابزار و منابع خاص خود برای تشخیص علائم و کمک به وضعیت فردی شما استفاده کنند. آنها با بررسی تمامی جوانب، بهترین گزینه ها را براى مدیریت دیابت و به دست آوردن بالاترین کیفیت زندگی به شما ارائه مى دهند.

متخصص دیابت چه کسى است؟

 متخصص دیابت با عنوان متخصص غدد درون ریز شناخته میشود. پانکراس غده ى درگیر در دیابت است. پانکراس انسولین تولید می کند، و مشکلات با انسولین، اصل کنترل قند خون شما است.

غالبا متخصصین غدد درون ریز به عنوان یک تیم با سایر متخصصین دیابت، پرستاران، متخصصین تغذیه، داروسازان، مربیان ورزشى و فیزیوتراپیست ها کار می کنند، که به بررسى هر جنبه ای از دیابت می پردازند و می توانند یک مشکل بسیار پیچیده را مدیریت کنند. بررسی تمام گزینه ها به شما کمک خواهد کرد که بهترین طرح مدیریت را پیدا کنید و بالاترین کیفیت زندگی را بدست آورید.

 

دکتر اعظم عرفانی فر متخصص داخلی ، فوق تخصص غدد و دیابت در تهران

برای پرسش از دکتر روی لینک مشاوره پزشکی کلیک کنید.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
پرسش از دکتر