نکات سفر برای کنترل بهتر دیابت

سفر کردن یک راه فوق العاده برای کشف مکان ها و فرهنگ های جدید است. داشتن دیابت نباید شما را از تجربه ى مکان های جدید متوقف کند.

با استفاده از این نکات از انجمن دیابت آمریکا، می توانید در ماجراجویی  های خود دور از خانه سالم و بی خطر باشید !

پنج نکته برای سفر دیابتی ها

  ١ -ابتدا پزشک خود را ببینید.

داشتن دیابت به این معنی است که قبل از سفر با برنامه ریزی پیش بروید. اطمینان حاصل کنید که قبل از رفتن، دکتر خود را ببینید. بررسی کنید و مطمئن شوید که دیابت شما تحت کنترل است.

اگر برای مقصد به واکسیناسیون نیاز دارید، حداقل یک ماه قبل از خروج آنها را دریافت کنید. به این ترتیب، اگر این ارگانیسم ها شما را بیمار کنند، زمان کافی  برای  بهبودی  را خواهید داشت.

دکتر شما باید در نامه ای به طور دقیق توضیح دهد که چه چیزی  برای  کنترل دیابت شما در زمانی  که دور هستید نیاز دارید ، مانند مصرف قرص های دیابت یا انسولین، توضیح دهد. همچنین باید انسولین، سرنگ ها و سایر داروها یا دستگاه هایی که استفاده مى کنید را همراه با آلرژی و حساسیت های غذایی فهرست کند.

پزشک شما همچنین باید انسولین، داروهای دیابت و سرنگ هایی که نیاز خواهید داشت را تجویز کند. شما باید بیش از مقدار کافی دارو داشته باشید تا در طول سفر باقی  بماند . نسخه شما ممکن است در موارد اضطراری کمک کند. اگر شما به خارج از کشور سفر می کنید، درباره ی  قوانین تجویزی مقصد خود تحقیق کنید زیرا که ممکن است بسیار متفاوت تر از آنچه که در کشورتان است،باشد.آنچه نامه دکتر شما باید لیست کند:

#انسولینی  که استفاده می  کنید

#سرنگ هایی  که استفاده می  کنید

#سایر داروها یا وسایلی  که استفاده می  کنید

#آلرژی  های  شما

#حساسیت های  غذایی  شما

تجویز انسولین

٢-حمل توشه

داروها و لوازم پزشکی خود را همیشه با خود ببرید؛ هرگز آنها را در چمدان قرارندهید. دارو نیز باید به وضوح برچسب گذاری شود. انجمن دیابت آمریکا توصیه می کند که در هر زمان، یک کیف قابل حمل با وسایل مورد نیاز خود را نگه دارید که شامل:

-انسولین و سرنگ هایی  که برای  سفر خود نیاز دارید

-وسایل تست خون و ادرار (همراه با باتری های اضافی برای اندازه گیری قند خون)

-تمام داروهای خوراکی

-هر داروی  دیگر مانند گلوکاگون، داروهای ضد اسهال، پماد آنتی بیوتیک ،داروهای ضد تهوع

-کارت شناسایی  شما و کارت شناسایی دیابت

-علاوه بر داروها و وسایل، غذاى سبک برای جلوگیری  از افت قند خون همراه داشته باشید.

میان وعده های مناسب

#بسته های میان وعده شامل کراکر یا پنیر

#کره بادام زمینی

#میوه

#آبمیوه

#فراورده های  قندى (مانند آب نبات یا قرص های  گلوکز)

٣- بازرسی  فرودگاه

اگر سفر شما شامل سفر هوایی باشد، قرار دادن دیتگاه سنجش گلوکز، انسولین یا پمپ انسولین در دستگاه اشعه ایکس ایرادى ندارد.

مسافر دیابتی

۴-حفظ قند خون در حین پرواز

هنگامی که سفر می کنید، مهم است که درست بخورید . خطوط هوایی غذاهای کم شیرین، کم چربی یا کلسترول را به شما ارائه مى دهند.

اگر شما انسولین مصرف می کنید، تا زمانی  که غذا به شما داده شود صبر کنید ودرست قبل از صرف غذا، انسولین خود را دریافت کنید. اگر به تنهایی مسافرت کنید، به دلیل اضطراب زیاد بهتر است که برخی از مسافران هواپیما، پرسنل هواپیمایی و فردی که در کنار شما نشسته است را مطلع کنید که دیابت دارید و باید قبل از خوردن غذا دارو مصرف کنید.چنانچه غذای شما طول بکشد تا سرو شود یا اگر سفارش شما اشتباه باشد،داشتن یک میان وعده بسته بندی شده با شما مانع افت میزان قند خون شما خواهد شد.

همچنین، به یاد داشته باشید کابین های  هواپیما تحت فشار هستند، به این معنی که قبل از استفاده از یک سرنگ در پرواز، شما نیاز به حذف و جایگزین کردن پیستون سرنگ برای  یکسان شدن فشار خواهید داشت.

مقاله ی روش های کنترل قند خون را بخوانید.

5- به خاطر سپردن مناطق زمانی

سفر به مناطق زمانی ممکن است بر زمان و مقدار دوز انسولین شما تأثیر بگذارد. اگر شما در حال سفر به سمت شرق هستید،زمان از دست داده و در نتیجه روزتان کوتاه تر بوده و ممکن است به انسولین کمتری نیاز داشته باشید. هنگامی که شما به سمت غرب سفر می کنید، زمان بیشتری به دست می آورید، روزتان بلندتر و احتمالا نیاز به انسولین بیشتری دارید. پزشکتان می تواند هر گونه تغییراتی  را که ممکن است در رژیم انسولین شما لازم باشد را توصیه کند.

مطلب پیشنهادی: درمان قطعی دیابت

دکتر اعظم عرفانی فر متخصص داخلی ، فوق تخصص غدد و دیابت در تهران

برای پرسش از دکتر روی لینک مشاوره پزشکی کلیک کنید.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
پرسش از دکتر