قند خون نرمال طبق توصیه سازمان جهانی بهداشت

هدف از درمان دیابت، پایین آوردن سطح قند خون (گلوکز) و رساندن آن به حد نرمال است. حال دانستن اندازه قند خون نرمال و این که چگونه میشود قند خون را به حالت نرمال رساند، برای این امر نیاز است.

  قند نام معمول کربوهیدرات هایی است که در آب حل شده و باعث شیرینی آن میشود. کربوهیدرات ها موادی هستند که فقط از کربن، اکسیژن و هیدروژن ساخته شده اند.

گونه های مختلفی از قندها وجود دارند. آن قندی که در بدن بیشتر استفاده میشود، گلوکز نام دارد. مابقی قندها مانند فروکتوز در میوه ها و یا لاکتوز در شیر، داخل بدن به گلوکز تبدیل شده و برای تامین انرژی استفاده میشوند. همچنین بدن توانایی تجزیه نشاسته و تبدیل آن ها به گلوکز را دارد. زمانی که بحث از قند خون میشود، منظور همان گلوکز خون است. قند خون معمولا بر اساس میلی گرم بر دسی لیتر اندازه گیری میشود.

قند خون نرمال چقدر است؟

قند خون نرمال معمولا در بین ساعات روز متغیر است. برای کسانی که دیابت ندارد معمولا قند خون نرمال ناشتا بین ۷۰-۹۹ mg/dl است. قند خون پس از ۲ ساعت از صرف غذا، باید کمتر از ۱۴۰mg/dl باشد. این ها حدودهای نرمال برای افراد غیر دیابتی هستند.

در صورت ابتلا به دیابت، طبق توصیه سازمان جهانی بهداشت بهتر است، قند خون نرمال قبل از صرف غذا بین ۸۰-۱۳۰ mg/dl و ۲ ساعت پس از صرف غذا زیر ۱۸۰ mg/dl باشد.

با این وجود، خیلی از مبتلایان به دیابت به این دلیل که احتمال بوجود آمدن عوارض دیابت در حدود قند خون نرمال کمتر است، سعی در نزدیک کردن مقدار قند خون خود به افراد غیر دیابتی دارند. کاهش دادن قند خون نیازمند یک رژیم دقیق و نظارت منظم است که برای خیلی از مردم قابل انجام است.

همچنین یک معیار دیگری در ارزشیابی قند خون وجود دارد که نشان دهنده ی مقدار قند خون در دراز مدت میباشد. هموگلوبین A1C یا HbA1c میتواند نوسان های قند خون را در ۲-۳ ماه گذشته نشان دهند. HbA1c بوسیله ی درصد بیان میشود. برای افراد غیردیابتی این عدد زیر ۵٫۷% طبیعی است و برای افراد دیابتی زیر ۷% توصیه میشود.

مقادیر تعیین شده برای قند خون توسط وزارت جهانی بهداشت

 

جدول قند خون
ناشتا
قند خون نرمال در افراد غیر دیابتی ۷۰-۹۹ mg/dl
قند خون نرمال در افراد دیابتی ۸۰–۱۳۰ mg/dl
۲ ساعت پس از صرف غذا
قند خون نرمال در افراد غیر دیابتی کمتر از ۱۴۰ mg/dl
قند خون نرمال در افراد دیابتی کمتر از ۱۸۰ mg/dl
HbA1c
حدود نرمال در افراد غیر دیابتی کمتر از ۵٫۷%
توصیه سازمان جهانی بهداشت برای کسانی که دیابت دارند  ۷% یا کمتر

با افزایش مقدار گلوکوز خون به بیشتر از حد طبیعی خود، یکسری واکنش های التهابی در عروق و اعصاب بدن رخ میدهد. در کسانی که دیابت ندارند، انسولین مقدار قند خون را در حد طبیعی نگاه میدارد. این عملکرد انسولین در افراد دیابتی مختل میشود، در نتیجه باید بوسیله ی رعایت رژیم غذایی، مصرف دارو و کاهش استرس برای مقابله با افزایش مقدار قند خون به بدن کمک کرد.

کاهش بیش از اندازه ی قند خون نیز مشکل ساز است. در صورت مصرف انسولین، سولفونیل اوره و مگلیتینید احتمال کاهش بیش از اندازه ی قند خون وجود دارد. کاهش قند خون یا هیپوگلایسمی میتواند باعث مشکلاتی مانند سرگیجه، گیجی و یا غش کردن بشود.

اندازه گیری قند خون

تست قند خون

امروزه بوسیله ی دستگاه های تست قند خون، با گرفتن خون از نوک انگشتان، میتوان مقدار قند خون را در هر زمان مورد نیاز اندازه گیری کرد. با این وجود که این کار ممکن است یک مقدار دردناک باشد، ولی میتواند اطلاعات خوبی را در اختیار افراد قرار دهد.

همچنین برای کاهش درد و عدم استفاده از سوزن های متعدد، میتوان با جایگذاری دستگاه CGM در داخل پوست ( معمولا در پوست شکم ) قند خون را در هر لحظه اندازه گیری کرد.

در افرادی که به صورت منظم در حال دریافت انسولین های کوتاه اثر یا بلند اثر هستند، باید به صورت متدوام بر روی قند خون آن ها نظارت صورت گیرد تا از کاهش بیش از اندازه ی قند خون جلوگیری شود.

در افراد دیابت تیپ ۲ که از انسولین استفاده نمی کنند، مقدار نظارت بر قند خون این افراد بستگی به مقدار کنترل مورد نیاز برای کاهش قند خون آن ها دارد.

به هرحال اندازه گیری چندباره ی قند خون در طول روز کمک زیادی به کنترل آن نمیکند و بهتر است که بر اساس نظم مناسبی این اندازه گیری ها صورت بگیرد. به عنوان مثال پس از بیدار شدن و قبل از صرف شام. این کار برای تغییر مقدار دوز دارو ها پس از استفاده کوتاه مدت از آن ها صورت میگیرد تا بهترین مقدار کافی از دارو وارد بدن بشود.

دکتر اعظم عرفانی فر متخصص داخلی ، فوق تخصص غدد و دیابت در تهران

برای پرسش از دکتر روی لینک مشاوره پزشکی کلیک کنید.سیستم پرسش و پاسخ

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.

پیگیری سوال قبل

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

ثبت سوال جدید

امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیار سیستم

1
دیابت

مادرم 58 سالشه حدود یکماهه متوجه شدیم دیابت داره - قندش رو 750 بود که بیمارستان با انسولین قندش رو پایین آوردن الان قند ناشتاش رو 100 الی 130 هستش بعد از غذا هم تا حدود 170 الی 180 - اما عصرها قندش به حدود 200 الی 300 میرسه - با اینکه هم تحرک داره هم پرهیز غذایی علتش چی میتونه باشه ؟؟؟؟؟ روزی دوبار تزریق انسولین داره صبح 8 واحد رگولار 16 واحد انسولین شیری - عصر هم 6 واحد رگولار و 12 واحد شیری - لطفا راهنماییم کنید مشاهده پاسخ دکتر
2
سینه

روی سینه من جوشهایی وجود دارن که وقتی میخارونم خونی میشه ایا مربوط به سرطان سینه میشه مشاهده پاسخ دکتر
3
قطع پای دیابتی

سلام دکتر خدا قوت
مادرم 70 سالشونه دیابت دارن و انسولین میزنن الان 2 ماهی هست که درگیر سیاه شدن انگشتهای پاشون و قطع اونا هستن تا حالا 2تا از انگشتهاشون رو برداشتن منتهی امشب دیدیم تا مچ پاشون سیاه شده خیلی دارن عذاب میکشن الان باید چی کار کنیم اگه از مچ قطع کنیم بازم سیاه شه چی واقعا نگرانیم نمی دونیم باید چی کار کنیم ؟ خواهش می کنم راهنماییمون کنید
مشاهده پاسخ دکتر
4
دیابت

سلامم وخستهنباشید خدمت شما دیابت نوع ۲دارم حشیش وعرق ماریجوانا مصرف میکنم چقدر برام ضرر داره سیگارم میکشم اوونم زیاد .سی سالمه ۱۲۰کیلو وزن قد۱۹۳ مشاهده پاسخ دکتر
5
کم خونی

سلام
خسته نباشید
من بی حال وبی حس میشم مور مور شدن کمر ودست وپاها شبا اذیتم میکنه آب قند میخورم خوب میشه کم خونی مینورم
لطفا راهنمایی کنید
مشاهده پاسخ دکتر
6
بزرگ شدن پستان راست

سلام
پدر من 89 سال سن دارد، سینه ی راستش متورم شده است، سونوگرافی داده ایم گفتند ضایعه ای دیده نمی شود اما چند روزی است گاهگاهی درد دارد و نوک پستانش سفت شده است لازم است یادآوری کنم داروی پروستات مصرف می کند : امنیک 40 و فیناستراید
مشاهده پاسخ دکتر
7
دیابت

با سلام پدرم حدود 70 سال دارد و دچار دیابت شده انگشتهای پاهاش زخم شدن و پاها دچار ورم شدیدی هستن تا بحال چند نمونه درمانهای شیمیایی و سنتی رو از قبیل عسل درمانی رو امتهان کرده بستری هم شده اما متاسفانه جواب نگرفتیم بعضی شبها بدن درد شدیدی میگیره به حدی که داد و فریاد میزنه و هیچ مسکنی ارومش نمیکنه ایا راه درمانی وجود داره؟ ممنونم از سایت خوبتون مشاهده پاسخ دکتر
8
قند

با سِلام میخواستم بدونم دلیل اینکه بطور ناگهانی قند خون بالای ۱۰۷۵ شده چیست عوارض آن بر بیمار چیست وآیا میتوان دوباره به زندگی عادی برگردد مشاهده پاسخ دکتر
9
امكان بهبود و برگشت به حالت عادي سطح قند خون

با سلام ،
اينجانب به تازگي متوجه قند خون 132 ناشتا ام شدم ، a1c خونم هم 7.3 گزارش شده و اين آزمايش براي همين ماه هست حدود دو هفته اي با تغيير رژيم و ورزش سطخح قند خونم حدود 95 تا 100 شده (با دستگاه تست خانگي)آيا احتمال داره بتونم به سلامت قبل ام برگردم ؟ ممنون مي شم راهنماييم كنيد .در خانواده مشكل ديابت داشته ايم و من شديدا نگرانم ممنونم.
مشاهده پاسخ دکتر
10
پای دیابتی

باسلام.
پدرم بیماری دیابت داره یک انگشتش رو برداشتن ولی چون از ته برنداشتن الان اون اندازه ای که مونده فاسد شده و عفونت کرده و انگشت بغلی هم کج شده بطرف داخل خواستم بدونم به نظرتون چاره چیه؟
در ظمن تو شهرستان ما دکتر متخصص نداریم با تشکر
مشاهده پاسخ دکتر

ممکن است شما دوست داشته باشید بیشتر از نویسنده