قند خون بالا

هيپرگليسمى يا قند خون بالا ،یک سطح بالا ى غیر طبیعی گلوكز خون است.قند خون بالا نشانه ى مشخصی از دیابت (دیابت نوع ۱ و دیابت نوع ۲) و پیش دیابت است.

دیابت شایع ترین علت قند خون بالا است.انسولین درمان انتخابى برای افراد مبتلا به دیابت نوع ۱ و افزایش خطرناك سطوح گلوکز است.افراد مبتلا به دیابت نوع ۲ ممکن است با ترکیبی از داروهای خوراکی و تزریقی مختلف درمان شوند.

 درمان قند خون بالا

قند خون بالا ناشی از شرایط پزشکی غیر از دیابت به طور کلی با درمان وضعیت اساسی مسئول افزايش گلوكز خون درمان مى شود.

قند خون بالا یا هیپرگلیسمی چیست؟

قند خون بالا عبارت است از توصیف سطح بالا ى غير طبيعى گلوکز خون ناشتا است . قند خون با نمونه ای كه از خون ورید یا انگشت کوچک گرفته شده است اندازه گیری می شود.

 میزان قند خون در افراد سالم

هایپرگلیسمی نشانه ى مشخصی از دیابت (دیابت نوع ۱ و دیابت نوع ۲) و پیش دیابت است. محدوده ى طبیعی اندازه گيرى قند خون ممکن است بین آزمایشگاه های مختلف كمى متفاوت باشد. اما به طور کلی، ميزان گلوکز ناشتا اگر بین ۷۰-۱۰۰ میلی گرم در دسی لیتر باشد طبيعى است. سطح گلوکز ممکن است پس از غذا کمی بالاتر از این محدوده افزایش یابد. اندازه گیری قند خون به صورت تصادفی معمولا کمتر از ۱۲۵ میلی گرم در دسی لیتر است.

چه چیزی باعث قند خون بالا می شود؟

تعدادی از بیماری ها می توانند باعث بروز قند خون بالا شوند، اما شایع ترین بیماری دیابت نوع ۱ است. دیابت بیش از ۸٪ از کل جمعیت ایالات متحده را تحت تاثیر قرار می دهد. در دیابت، سطح قند خون افزایش می یابد، زیرا مقدار کافی انسولین در بدن وجود ندارد یا بدن نمی تواند از انسولین استفاده کند. به طور معمول، پانکراس پس از هر وعده غذایی انسولین را آزاد می کند به طوری که سلول های بدن می توانند از گلوکز به عنوان سوخت استفاده کنند. این میزان گلوکز خون را در محدوده ى طبیعی نگه می دارد.

می توانید مقاله درمان دیابت نوع یک را بخوانید.

 قند خون نرمال در سنین مختلف

دیابت نوع ۱ مسئول حدود ۵٪ از همه ى موارد دیابت است و از آسیب به سلول های ترشح كننده ى انسولین پانکراس ناشی می شود. دیابت نوع ۲ بسیار شایع است و به عدم توانایی بدن برای استفاده ى مؤثر از انسولین مربوط می شود. علاوه بر نوع ۱ و نوع ۲ دیابت حاملگی نوعی از دیابت است که در زنان باردار ایجاد می شود. مطالعات نشان می دهد که بین ۲ تا ۱۰ درصد از زنان باردار دیابت بارداری را تجربه می کنند.گاهی اوقات، قند خون بالا نتیجه ى دیابت نیست. سایر بیماری هايى که می توانند باعث ایجاد قند خون بالا شوند عبارتند از:

#پانکراتیت (التهاب پانكراس)
#سرطان پانکراس
#هیپرتیروئیدی (غده تیروئید بیش از حد فعال)
#سندرم کوشینگ (افزایش سطح کورتیزول خون)
#تومورهای غیر معمول هورمون ترشح مى كنند، از جمله گلوكاگونوم ، فئوکروموسیتوم و یا تومور ترشح كننده ى هورمون رشد
#تنش شدید در بدن، مانند حمله ى قلبی، سکته ىمغزی، ضربه یا بیماری های شدید، به طور موقت می توانند منجر به افزایش قند خون شوند.
#مصرف اغلب داروها، از جمله پردنیزون، استروژن ها، مسدود کننده های بتا، گلوکاگون، ضد بارداری فنوتیازین ها دهان، و دیگر می توانند سطح قند خون را افزایش دهند

علائم و نشانه های قند خون بالا چیست؟

علاوه بر افزایش سطح گلوکز خون، افراد مبتلا به قند خون بالا اغلب گلوکز را در ادرار خود تشخیص می دهند (گلیكوزوری) . معمولا ادرار بدون گلوکز است زیرا همه ى آن ها توسط کلیه دوباره جذب می شوند.

-علائم اصلی قند خون بالا 

#تشنگی

 #نیاز مکرر به ادرار

-علائم دیگر

 #سردرد

#خستگی

#گرسنگی 

#ديد مبهم 

#مشکل با تفکر یا تمرکز 

کتواسیدوز دیابتی (DKA)

قند خون به شدت بالا می تواند منجر به یک اورژانس پزشکی ( كماى ديابت ) شود . این می تواند در هر دو افراد مبتلا به ديابت نوع ۱ و دیابت نوع ۲ رخ دهد. افراد مبتلا به دیابت نوع ۱ ممکن است کتواسیدوز دیابتی (DKA) مبتلا شوند، و کسانی که دیابت نوع ۲ دارند می توانند به سندرم غير كتونى هیپراسمولار هيپرگليسمى (HHNS) مبتلا شوند. این حالت ها به اصطلاح بحران قند خون بالا ناميده مى شوند كه شرایط جدی است و اگر بلافاصله درمان نشوند تهدید کننده ى حیات می باشند. بحران قند خون بالا علت حدود ۲۴۰۰ مرگ در هر سال در آمریکا است .

 تشخیص کتواسیدوز دیابتی

در طول زمان، قند خون بالا می تواند سبب آسیب به اندام ها و بافت هاى بدن شود. قند خون بالاى طولانی مدت می تواند پاسخ ایمنی را مختل كند و منجر به ترمیم ضعیف زخم شود . همچنین می تواند آسیب های عصبی، مشکلات بینایی و آسيب به رگ های خونی و کلیه را ايجاد كند .

قند خون بالا چگونه تشخیص داده می شود؟

انواع مختلفی از آزمایشات خون وجود دارد که می توانند قند خون بالا را تشخیص دهند.

آزمایش  قند خون تصادفی

این آزمون سطح قند خون را در یک نقطه معین در زمان نشان می دهد.

مقادیر طبیعی

-به طور کلی قند خون ناشتا بايد بین ۷۰ تا ۱۰۰ میلی گرم در دسی لیتر باشد.

-قند خون غيرناشتا نيز بايد بين ۷۰ تا ۱۲۵ میلی گرم در دسی لیتر باشد.

-اگر قند خون اندازه گيرى شده ى ناشتا بيش از ۱۰۰ میلی گرم در دسی لیتر بود پيش آگهى براى ديابت يا به اصطلاح پيش ديابت است.

-اما اگر بالاى ۱۲۶ میلی گرم در دسی لیتر بود قطعا ديابت است.

آزمون تحمل گلوکز خوراکی

این یک آزمایش است که پس از مصرف دوز قند انجام می شود. این آزمایش اغلب برای تشخیص دیابت حاملگی استفاده می شود.

 تشخیص دیابت حاملگی

آزمايش Glycohemoglobin A1c

اندازه گیری گلوکز است که به گلبول های قرمز خون منتهی می شود و نشان می دهد که میزان قند خون در طی ۲ تا ۳ ماه گذشته چه ميزان تغيير كرده است.

اطلاعات کامل درباره آزمایش های قند خون دراین مقاله.

قند خون بالا چگونه درمان می شود؟

قند خون بالا ملایم یا موقت ممکن است بسته به علت، نیازی به درمان پزشکی نداشته باشد. افراد مبتلا به قند خون كمى بالا و یا پیش دیابت ، اغلب می توانند میزان گلوکز خود را با ترکیب رژیم غذایی و تغییرات در شیوه ى زندگی کاهش دهند. برای اطمینان از این که تغییرات رژیم غذایی و شیوه ى زندگی مناسب را انتخاب کرده اید، باید با متخصص مراقبت های بهداشتی خود مشورت كنيد .

انسولین درمان انتخابى برای افراد مبتلا به دیابت نوع ۱ و برای افزایش خطرناك سطح گلوکز است. افراد مبتلا به دیابت نوع ۲ ممکن است با ترکیبی از داروهای خوراکی و تزریقی مختلف درمان شوند. برخی افراد مبتلا به دیابت نوع ۲ همچنین انسولین را دریافت می کنند.

اگر علت شرایط پزشکی غیر از دیابت باشد بايد عامل ايجاد كننده را درمان كرد . در بعضی موارد، ممکن است انسولین برای تثبیت میزان گلوکز در طول این درمان مورد نیاز باشد.

عوارض قند خون بالا چیست؟

عوارض طولانی مدت هیپرگلیسمی طولانی مدت می تواند شدید باشد. این در افراد مبتلا به دیابت رخ می دهد و زمانی که شرایط ضعیف کنترل می شوند، بدتر می شوند. عوارض طولانی مدت دیابت در طول زمان به آرامی افزايش مى يابند.

خطرات قند خون بالا

برخی از عوارض قند خون بالا :

  • بیماری هاى قلبی و عروقى، که می تواند خطر سکته ى قلبی و بیماری شريانى محيطى را افزایش دهد،
  • عملکرد ضعیف کلیه در نهایت منجر به نارسایی کلیه می شود.
  • آسیب های عصبی، که می تواند منجر به سوزش ،درد و تغییر در احساس شود
  • بیماری های چشم، از جمله آسیب به گلوکوم و شبکیه و آب مروارید
  • بیماری لثه

دکتر اعظم عرفانی فر متخصص داخلی ، فوق تخصص غدد و دیابت در تهران

برای پرسش از دکتر روی لینک مشاوره پزشکی کلیک کنید.سیستم پرسش و پاسخ

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.

پیگیری سوال قبل

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

ثبت سوال جدید

امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیار سیستم

1
دیابت

مادرم 58 سالشه حدود یکماهه متوجه شدیم دیابت داره - قندش رو 750 بود که بیمارستان با انسولین قندش رو پایین آوردن الان قند ناشتاش رو 100 الی 130 هستش بعد از غذا هم تا حدود 170 الی 180 - اما عصرها قندش به حدود 200 الی 300 میرسه - با اینکه هم تحرک داره هم پرهیز غذایی علتش چی میتونه باشه ؟؟؟؟؟ روزی دوبار تزریق انسولین داره صبح 8 واحد رگولار 16 واحد انسولین شیری - عصر هم 6 واحد رگولار و 12 واحد شیری - لطفا راهنماییم کنید مشاهده پاسخ دکتر
2
سینه

روی سینه من جوشهایی وجود دارن که وقتی میخارونم خونی میشه ایا مربوط به سرطان سینه میشه مشاهده پاسخ دکتر
3
قطع پای دیابتی

سلام دکتر خدا قوت
مادرم 70 سالشونه دیابت دارن و انسولین میزنن الان 2 ماهی هست که درگیر سیاه شدن انگشتهای پاشون و قطع اونا هستن تا حالا 2تا از انگشتهاشون رو برداشتن منتهی امشب دیدیم تا مچ پاشون سیاه شده خیلی دارن عذاب میکشن الان باید چی کار کنیم اگه از مچ قطع کنیم بازم سیاه شه چی واقعا نگرانیم نمی دونیم باید چی کار کنیم ؟ خواهش می کنم راهنماییمون کنید
مشاهده پاسخ دکتر
4
دیابت

سلامم وخستهنباشید خدمت شما دیابت نوع ۲دارم حشیش وعرق ماریجوانا مصرف میکنم چقدر برام ضرر داره سیگارم میکشم اوونم زیاد .سی سالمه ۱۲۰کیلو وزن قد۱۹۳ مشاهده پاسخ دکتر
5
کم خونی

سلام
خسته نباشید
من بی حال وبی حس میشم مور مور شدن کمر ودست وپاها شبا اذیتم میکنه آب قند میخورم خوب میشه کم خونی مینورم
لطفا راهنمایی کنید
مشاهده پاسخ دکتر
6
بزرگ شدن پستان راست

سلام
پدر من 89 سال سن دارد، سینه ی راستش متورم شده است، سونوگرافی داده ایم گفتند ضایعه ای دیده نمی شود اما چند روزی است گاهگاهی درد دارد و نوک پستانش سفت شده است لازم است یادآوری کنم داروی پروستات مصرف می کند : امنیک 40 و فیناستراید
مشاهده پاسخ دکتر
7
دیابت

با سلام پدرم حدود 70 سال دارد و دچار دیابت شده انگشتهای پاهاش زخم شدن و پاها دچار ورم شدیدی هستن تا بحال چند نمونه درمانهای شیمیایی و سنتی رو از قبیل عسل درمانی رو امتهان کرده بستری هم شده اما متاسفانه جواب نگرفتیم بعضی شبها بدن درد شدیدی میگیره به حدی که داد و فریاد میزنه و هیچ مسکنی ارومش نمیکنه ایا راه درمانی وجود داره؟ ممنونم از سایت خوبتون مشاهده پاسخ دکتر
8
قند

با سِلام میخواستم بدونم دلیل اینکه بطور ناگهانی قند خون بالای ۱۰۷۵ شده چیست عوارض آن بر بیمار چیست وآیا میتوان دوباره به زندگی عادی برگردد مشاهده پاسخ دکتر
9
امكان بهبود و برگشت به حالت عادي سطح قند خون

با سلام ،
اينجانب به تازگي متوجه قند خون 132 ناشتا ام شدم ، a1c خونم هم 7.3 گزارش شده و اين آزمايش براي همين ماه هست حدود دو هفته اي با تغيير رژيم و ورزش سطخح قند خونم حدود 95 تا 100 شده (با دستگاه تست خانگي)آيا احتمال داره بتونم به سلامت قبل ام برگردم ؟ ممنون مي شم راهنماييم كنيد .در خانواده مشكل ديابت داشته ايم و من شديدا نگرانم ممنونم.
مشاهده پاسخ دکتر
10
پای دیابتی

باسلام.
پدرم بیماری دیابت داره یک انگشتش رو برداشتن ولی چون از ته برنداشتن الان اون اندازه ای که مونده فاسد شده و عفونت کرده و انگشت بغلی هم کج شده بطرف داخل خواستم بدونم به نظرتون چاره چیه؟
در ظمن تو شهرستان ما دکتر متخصص نداریم با تشکر
مشاهده پاسخ دکتر

ممکن است شما دوست داشته باشید بیشتر از نویسنده