قند خون در آزمایش

هر فرد بالای ۴۵ سال توصیه می شود ابتدا یک غربالگری قند خون اولیه انجام دهد و سپس اگر نتایج طبیعی بود، هر ۳ سال بعد از آن آزمایش قند خون انجام شود.

در این مقاله به بررسی آزمایش قند خون و انواع آن می پردازیم.

آزمایش قند خون و تشخیص

علائم دیابت نوع ۱ اغلب ناگهان ظاهر می شوند و اغلب دلیل چک کردن سطح قند خون می باشند. از آنجایی که نشانه های دیگر انواع دیابت و پیش دیابت به تدریج آشکار می شود، انجمن دیابت آمریکا (ADA) توصیه های غربالگری را توصیه می کند. ADA
توصیه می کند که افراد زیر برای دیابت غربالگرى شوند:
افرادی که دارای شاخص توده بدنی بالای ۲۵ هستند، بدون در نظر گرفتن سن، دارای عوامل خطر دیگری مانند فشار خون بالا، شیوه ى زندگی بدون تحرك، سندرم تخمدان پلی کیستیک، تولد نوزاد که بیش از ۹ پوند وزن دارد، تاریخچه ى دیابت در دوران بارداری، سطح کلسترول بالا، سابقه ى بیماری قلبی و داشتن یک فرد نزدیک با دیابت
قند خون در آزمایش
هر فرد بالای ۴۵ سال توصیه می شود ابتدا یک غربالگری قند خون اولیه انجام دهد و سپس اگر نتایج طبیعی بود، هر ۳ سال بعد از آن آزمایش قند خون انجام شود.

آزمایشات دیابت نوع ۱ و ۲ و پیش ديابت

آزمايش گليكو هموگلوبین A1C

این آزمایش خون نشان دهنده ى سطح قند خون شما در طی دو تا سه ماه گذشته است. این میزان درصد قند خون متصل به هموگلوبین، پروتئین حمل کننده ى اکسیژن در گلبول های قرمز ، را اندازه گیری می کند. هر چه سطح قند خون شما بالاتر باشد، هموگلوبین بیشتری به قند متصل است . سطح A1C با ۶٫۵ درصد یا بالاتر در دو آزمایش جداگانه نشان می دهد که شما مبتلا به دیابت هستید. A1C بین ۵٫۷ و ۶٫۴ درصد نشان دهنده ى پیش دیابت است. زیر ۵٫۷ عادی است.
اگر نتایج آزمون A1C سازگار نيست، آزمون در دسترس نیست یا اگر شما شرایط خاصی دارید که تست A1C را نادرست مى كند مانند اینکه اگر باردار هستید یا یک فرم غیر معمول هموگلوبین (که به عنوان یک نوع هموگلوبین شناخته می شود) داريد.
پزشک ممکن است آزمایش قند خون  دیگری برای تشخیص دیابت استفاده کند:

-آزمایش قند خون تصادفی

یک نمونه ى خون در یک زمان تصادفی گرفته خواهد شد. صرف نظر از زمان آخرین غذا خوردن، یک قند خون ن به میزان ۲۰۰ میلی گرم در دسی لیتر (mg / dL) يا ۱۱٫۱ میلیمول در لیتر (mmol / L) یا بالاتر نشان دهنده ى دیابت است.
آزمایش قند خون ناشتا

-آزمایش قند خون ناشتا

نمونه ى خون پس از یک شب بدون غذا خوردن گرفته خواهد شد. سطح قند خون ناشتا کمتر از ۱۰۰ میلی گرم در دسی لیتر (۵٫۶ mmol / L) طبیعی است. سطح قند خون ناشتا از ۱۰۰ تا ۱۲۵ میلی گرم در دسی لیتر (۵٫۶ تا ۶٫۹ میلی مول در لیتر) پيش ديابت محسوب می شود. اگر میزان ۱۲۶ میلی گرم در دسی لیتر (۷ میلی مول در لیتر) یا بالاتر در دو آزمایش جداگانه باشد، دیابت دارید.

-آزمون تحمل گلوکز خوراکی

برای این آزمون، شما یک شب چيزى نمى خوريد و سطح قند خون ناشتا اندازه گیری می شود. سپس یک مایع شیرین را می نوشید و سطح قند خون به صورت دوره ای دو ساعت بعد آزمایش می شود. سطح قند خون کمتر از ۱۴۰ میلی گرم در دسی لیتر ( ۷٫۸ mmol / L) طبیعی است. بیش از ۲۰۰ میلی گرم در دسی لیتر (۱۱٫۱ mmol / L) بعد از دو ساعت نشان دهنده ى دیابت است. بین ۱۴۰ و ۱۹۹ میلی گرم در دسی لیتر (۷/۸ میلی مول در لیتر و ۱۱/۰ میلی مول در لیتر) نشانگر پیش ديابت است.
اگر مشكوك به دیابت نوع ۱ باشيد،بايد آزمايش ادرار بدهيد تا به دنبال وجود یک محصول جانبی تولید شده بگرديم كه در هنگام استفاده از بافت ماهیچه و بافت چربی برای انرژی استفاده مى شود ( زمانی که بدن به اندازه ى کافی انسولین برای استفاده از گلوکز موجود (کتون) ندارد) . پزشک شما همچنین احتمال دارد آزمایش قند خون دیگری درخواست كند تا ببیند آیا سلول های سیستم ایمنی مخرب مرتبط با دیابت نوع ۱ به نام اوتو آنتی بادی ها وجود دارند يا خير.
همچنین درمان قطعی دیابت را از اینجا بخوانید.

آزمایش قند خون برای دیابت حاملگی

پزشک شما به احتمال زیاد عوامل خطر ابتلا به دیابت بارداری را در اوایل بارداری شما ارزیابی می کند:
اگر شما در معرض خطر بالاى ابتلا به دیابت بارداری هستید. براى مثال اگر در ابتدای بارداری چاق هستید، در طول باردارى قبلى ديابت باردارى داشتيد ، یا مادر، پدر، خواهر یا کودک مبتلا به دیابت دارید ممکن است پزشك شما دراولین مراجعه براى ديابت درخواست کند.
آزمایش دیابت بارداری
اگر در معرض خطر متوسط ابتلا به دیابت بارداری هستید، احتمالا یک آزمایش غربالگری برای دیابت حاملگی در طول سه ماهه ى دوم باردارى شما ( به طور معمول بین هفته ى ۲۴ تا ۲۸ بارداری ) انجام شود.همچنین می توانید درمان دیابت حاملگی را مطالعه کنید.
پزشک شما ممکن است از آزمون های غربالگری زیر استفاده کند:

-تست چالش اولیه گلوکز

 شما با نوشيدن یک شربت محلول گلوکز ، آزمایش چالش گلوکز را آغاز خواهید کرد. یک ساعت بعد یک آزمایش قند خون برای اندازه گیری سطح قند خون خود خواهید داشت. سطح قند خون زیر ۱۴۰ میلی گرم در دسی لیتر (۷٫۲ تا ۷٫۸ mmol / L) معمولا در آزمون چالش گلوکز طبیعی است، اگر چه ممکن است در کلینیک ها یا آزمایشگاه های خاص متفاوت باشد. اگر سطح قند خون شما بالاتر از حد طبیعی باشد، به این معنی است که شما خطر ابتلا به دیابت بارداری دارید. پزشك شما یک آزمایش پیگیری برای تعیین اینکه آیا شما دیابت بارداری دارید يا خير درخواست مى دهد.

-پیگیری تست تحمل گلوکز

برای تست پیگیری، از شما خواسته می شود تا یک شب چيزى نخوريد و سپس سطح قند خون ناشتا را اندازه گیری مى کنند. سپس یک محلول قندى دیگر را که حاوی غلظت بالایی از گلوکز است، مى نوشيد و سطح قند خون شما هر ساعت به مدت سه ساعت بررسی می شود. اگر حداقل دو قند خون اندازه گيرى شده بالاتر از مقادیر طبیعی باشد ، شما دیابت حاملگی داريد.

دکتر اعظم عرفانی فر متخصص داخلی ، فوق تخصص غدد و دیابت در تهران

برای پرسش از دکتر روی لینک مشاوره پزشکی کلیک کنید.


سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر سامان جمعه ۲۷ بهمن ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام و عرض ادب خانم دكتر
  احترما
  من از بابلسر پيغام ميدم چون پرشك متخصص نداريم حال مادرم خيلي بده چند ماهي هست ميگه يك سمت بدنم درد ميكنه رفتيم ازمايش داديم گفتن قندش ٣٠٠ هست خانم دكتر دارو دادن ولي به داروهاي ايراني بسنده نكرديم و رفتيم داروي خارجي گرفتيم حالا پاس خيلي ورم كرده نميتونه راه بره تورو خدا بفرما چيكار كنيم ماهم بادرد تين داريم عذاب ميكشيم
  1. تصویر کاربر جمعه ۲۷ بهمن ۹۶( 1 سال پیش)
  2. تصویر کاربر جمعه ۲۷ بهمن ۹۶( 1 سال پیش)
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر زهرا جمعه ۲۷ بهمن ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام عرض ادب ...من23سال دارم ی مدتی هست با انسولین میمونم کمترین قند خونم 400هست ایا من باردار نمیشم
  1. تصویر کاربر جمعه ۲۷ بهمن ۹۶( 1 سال پیش)
  2. تصویر کاربر جمعه ۲۷ بهمن ۹۶( 1 سال پیش)
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر فرامرزی پنجشنبه ۱۲ بهمن ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  پدرم 49سالشه و دیابتداره پاش به جایی خورده و زخم شده الانم روش کاملا بسته و سفت شذه اما سفید هست و پاش کاملا قرمز و متورمه
  1. تصویر کاربر پنجشنبه ۱۲ بهمن ۹۶( 1 سال پیش)
   با سلام پدرتان حتما توسط يه همكار فوق غدد و عفوني ويزيت شد ،احتمال عفونت مطرحه كه در يك مريض ديابتي فوق العاده و مهمه.
 • تصویر کاربر حانیه پنجشنبه ۱۲ بهمن ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  توی خانواده ما همه دیابت دارند و من مدتی است در انگشتان پاهایم احساس سوزش و بی حسی میکنم حالا میخواهم بدانم از چه راهی میشه فهمید که دیابت دارم؟ آیا تنها راه فهمیدن، آزمایش خون است؟
  1. تصویر کاربر پنجشنبه ۱۲ بهمن ۹۶( 1 سال پیش)
   با سلام،افراد با سابقه خانوادگي ديابت حتما يك نوبت با مراجعه به غدد معاينه شوند و ازمايش خون بدن و طبق نتيجه ازمايش مراحل بعدي مشخص خواهدشد.
 • تصویر کاربر مهدیه پنجشنبه ۱۲ بهمن ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  با عرض سلام و ادب خدمت شما دکتر عزیز. من 12 سال است که با بیماری دیابت درگیر هستم و وقتی به پزشک تغذیه مراجعه کردم متوجه شدم 35 کیلو اضافه وزن دارم. حال سوال من این است که آیا دیابت موجب اچاقی میشود؟
  1. تصویر کاربر پنجشنبه ۱۲ بهمن ۹۶( 1 سال پیش)
   با سلام ،چاقي و ديابت يك ارتباط دو طرفه دارند ،يعني چاقي باعث ديابت و تشديد ان مي شود و داروهاي مصرفي در ديابت هم ممكنه باعث افزايش اشتها و چاقي شوند.
 • تصویر کاربر اردلان پنجشنبه ۱۲ بهمن ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  شوهر من 3 ساله که دیابت داره. مدتی است که صبح ها وقتی از خواب بیدار میشه، بالشتش پر از موست. آیا دیابت باعث ریزش مو میشه؟ تو رو خدا بگید برای من ظاهر شوهرم خیلی مهمه.
  1. تصویر کاربر پنجشنبه ۱۲ بهمن ۹۶( 1 سال پیش)
   با سلام ،اقايان با توجه به سابقه خانوادگي و ژنتيك مستعد ريزش مو هستند ولي ديابت هم مي تونه باعث ريزش يا تشديد ريزش مو شود،با مراجعه به فوق غدد و معاينه مي تونن علت و درصورت دخالت داشتن ديابت درمان لازم رو دريافت كنند.
 • تصویر کاربر maryam پنجشنبه ۱۲ بهمن ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام ، آقای دکتر من در ماه 5 بارداری هستم و تست غربالگری انجام داده ام و به من گفتند جنین هیچ مشکلی ندارد ولی در سونوگرافی که اخیرا انجام دادم دکتر من به چیزی مشکوک شد که از من خواست دو هفته دیگر مجدد به پیش او بروم تا دوباره سونو شوم. من دیابت بارداری دارم و میخواهم بدانم دیابت بارداری میتواند روی جنین تاثیر بگذارد یا نه و تا چه میزان خطرناک است؟
  1. تصویر کاربر پنجشنبه ۱۲ بهمن ۹۶( 1 سال پیش)
   با سلام ،ديابت بارداري اگر كنترل نباشد و قندا بالا باشد مي تواند باعث عوارض در جنين باشد،در زمان بارداري به خاطر ديابت حتما تحت نظر فوق غدد باشيد.
 • تصویر کاربر حاجیلی پنجشنبه ۱۲ بهمن ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  با عرض سلام و خسته نباشید. پدر و مادر من دیابتی هستند و پدرم مدت هاست که انسولین تزریق میکند. 2 تا از خواهران من هم به این بیماری دچار شده اند. خواستم بدانم آیا امکان دارد من هم به دیابت مبتلا شوم.
  1. تصویر کاربر پنجشنبه ۱۲ بهمن ۹۶( 1 سال پیش)
   با سلام ،ديابت تيپ دو از طريق خانوادگي مي تونه به ارث برسد ولي با مراجعه به موقع به فوق غدد و ازمايشات و دريافت توصيه هاي لازم مي شه روند رو به تعويق انداخت يا پيشگيري كرد.
 • تصویر کاربر ساره پنجشنبه ۱۲ بهمن ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام. پسر من 15 سال دارد و 3 سال است که متوجه شدیم دیابت دارد. میخواهم بدانم دیابت درمان قطعی دارد؟ با توجه به سن کم پسرم میخواهم بدانم تا آخر عمر مجبوره با این بیماری سر کنه یا نه؟
  1. تصویر کاربر پنجشنبه ۱۲ بهمن ۹۶( 1 سال پیش)
   با سلام در مورد فرزند شما قطعا ديابت تيپ يك دارد و اين ديابت فعلا درمان قطعي ندارد و كنترل ان با انسولين مي باشد،البته يه سري تحقيقات روي پيوند پانكراس انجام شده ولي هنوز نتيجه قطعي گرفته نشده است،ولي جاي اميدواري هست.
 • تصویر کاربر نورپاش پنجشنبه ۱۲ بهمن ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام خانم دکتر
  دخترم حدود ۲و نیم ساله که دیابت نوع یک داره مباحث زیادی تو اینترنت برای درمان قطعی وجود دارد که دستمون از همه کوتاه هست تو رو خدا اگه راه حل قطعی داره کمکمون کنید متشکرم
  1. تصویر کاربر پنجشنبه ۱۲ بهمن ۹۶( 1 سال پیش)
   با سلام اين ديابت فعلا درمان قطعي ندارد و كنترل ان با انسولين مي باشد،البته يه سري تحقيقات روي پيوند پانكراس انجام شده ولي هنوز نتيجه قطعي گرفته نشده است،ولي جاي اميدواري هست.
درحال دریافت اطلاعات

ممکن است شما دوست داشته باشید بیشتر از نویسنده

پرسش از دکتر