قند خون در آزمایش

هر فرد بالای ۴۵ سال توصیه می شود ابتدا یک غربالگری قند خون اولیه انجام دهد و سپس اگر نتایج طبیعی بود، هر ۳ سال بعد از آن آزمایش قند خون انجام شود.

در این مقاله به بررسی آزمایش قند خون و انواع آن می پردازیم.

آزمایش قند خون و تشخیص

علائم دیابت نوع ۱ اغلب ناگهان ظاهر می شوند و اغلب دلیل چک کردن سطح قند خون می باشند. از آنجایی که نشانه های دیگر انواع دیابت و پیش دیابت به تدریج آشکار می شود، انجمن دیابت آمریکا (ADA) توصیه های غربالگری را توصیه می کند. ADA
توصیه می کند که افراد زیر برای دیابت غربالگرى شوند:
افرادی که دارای شاخص توده بدنی بالای ۲۵ هستند، بدون در نظر گرفتن سن، دارای عوامل خطر دیگری مانند فشار خون بالا، شیوه ى زندگی بدون تحرك، سندرم تخمدان پلی کیستیک، تولد نوزاد که بیش از ۹ پوند وزن دارد، تاریخچه ى دیابت در دوران بارداری، سطح کلسترول بالا، سابقه ى بیماری قلبی و داشتن یک فرد نزدیک با دیابت
قند خون در آزمایش
هر فرد بالای ۴۵ سال توصیه می شود ابتدا یک غربالگری قند خون اولیه انجام دهد و سپس اگر نتایج طبیعی بود، هر ۳ سال بعد از آن آزمایش قند خون انجام شود.

آزمایشات دیابت نوع ۱ و ۲ و پیش ديابت

آزمايش گليكو هموگلوبین A1C

این آزمایش خون نشان دهنده ى سطح قند خون شما در طی دو تا سه ماه گذشته است. این میزان درصد قند خون متصل به هموگلوبین، پروتئین حمل کننده ى اکسیژن در گلبول های قرمز ، را اندازه گیری می کند. هر چه سطح قند خون شما بالاتر باشد، هموگلوبین بیشتری به قند متصل است . سطح A1C با ۶٫۵ درصد یا بالاتر در دو آزمایش جداگانه نشان می دهد که شما مبتلا به دیابت هستید. A1C بین ۵٫۷ و ۶٫۴ درصد نشان دهنده ى پیش دیابت است. زیر ۵٫۷ عادی است.
اگر نتایج آزمون A1C سازگار نيست، آزمون در دسترس نیست یا اگر شما شرایط خاصی دارید که تست A1C را نادرست مى كند مانند اینکه اگر باردار هستید یا یک فرم غیر معمول هموگلوبین (که به عنوان یک نوع هموگلوبین شناخته می شود) داريد.
پزشک ممکن است آزمایش قند خون  دیگری برای تشخیص دیابت استفاده کند:

-آزمایش قند خون تصادفی

یک نمونه ى خون در یک زمان تصادفی گرفته خواهد شد. صرف نظر از زمان آخرین غذا خوردن، یک قند خون ن به میزان ۲۰۰ میلی گرم در دسی لیتر (mg / dL) يا ۱۱٫۱ میلیمول در لیتر (mmol / L) یا بالاتر نشان دهنده ى دیابت است.
آزمایش قند خون ناشتا

-آزمایش قند خون ناشتا

نمونه ى خون پس از یک شب بدون غذا خوردن گرفته خواهد شد. سطح قند خون ناشتا کمتر از ۱۰۰ میلی گرم در دسی لیتر (۵٫۶ mmol / L) طبیعی است. سطح قند خون ناشتا از ۱۰۰ تا ۱۲۵ میلی گرم در دسی لیتر (۵٫۶ تا ۶٫۹ میلی مول در لیتر) پيش ديابت محسوب می شود. اگر میزان ۱۲۶ میلی گرم در دسی لیتر (۷ میلی مول در لیتر) یا بالاتر در دو آزمایش جداگانه باشد، دیابت دارید.

-آزمون تحمل گلوکز خوراکی

برای این آزمون، شما یک شب چيزى نمى خوريد و سطح قند خون ناشتا اندازه گیری می شود. سپس یک مایع شیرین را می نوشید و سطح قند خون به صورت دوره ای دو ساعت بعد آزمایش می شود. سطح قند خون کمتر از ۱۴۰ میلی گرم در دسی لیتر ( ۷٫۸ mmol / L) طبیعی است. بیش از ۲۰۰ میلی گرم در دسی لیتر (۱۱٫۱ mmol / L) بعد از دو ساعت نشان دهنده ى دیابت است. بین ۱۴۰ و ۱۹۹ میلی گرم در دسی لیتر (۷/۸ میلی مول در لیتر و ۱۱/۰ میلی مول در لیتر) نشانگر پیش ديابت است.
اگر مشكوك به دیابت نوع ۱ باشيد،بايد آزمايش ادرار بدهيد تا به دنبال وجود یک محصول جانبی تولید شده بگرديم كه در هنگام استفاده از بافت ماهیچه و بافت چربی برای انرژی استفاده مى شود ( زمانی که بدن به اندازه ى کافی انسولین برای استفاده از گلوکز موجود (کتون) ندارد) . پزشک شما همچنین احتمال دارد آزمایش قند خون دیگری درخواست كند تا ببیند آیا سلول های سیستم ایمنی مخرب مرتبط با دیابت نوع ۱ به نام اوتو آنتی بادی ها وجود دارند يا خير.
همچنین درمان قطعی دیابت را از اینجا بخوانید.

آزمایش قند خون برای دیابت حاملگی

پزشک شما به احتمال زیاد عوامل خطر ابتلا به دیابت بارداری را در اوایل بارداری شما ارزیابی می کند:
اگر شما در معرض خطر بالاى ابتلا به دیابت بارداری هستید. براى مثال اگر در ابتدای بارداری چاق هستید، در طول باردارى قبلى ديابت باردارى داشتيد ، یا مادر، پدر، خواهر یا کودک مبتلا به دیابت دارید ممکن است پزشك شما دراولین مراجعه براى ديابت درخواست کند.
آزمایش دیابت بارداری
اگر در معرض خطر متوسط ابتلا به دیابت بارداری هستید، احتمالا یک آزمایش غربالگری برای دیابت حاملگی در طول سه ماهه ى دوم باردارى شما ( به طور معمول بین هفته ى ۲۴ تا ۲۸ بارداری ) انجام شود.همچنین می توانید درمان دیابت حاملگی را مطالعه کنید.
پزشک شما ممکن است از آزمون های غربالگری زیر استفاده کند:

-تست چالش اولیه گلوکز

 شما با نوشيدن یک شربت محلول گلوکز ، آزمایش چالش گلوکز را آغاز خواهید کرد. یک ساعت بعد یک آزمایش قند خون برای اندازه گیری سطح قند خون خود خواهید داشت. سطح قند خون زیر ۱۴۰ میلی گرم در دسی لیتر (۷٫۲ تا ۷٫۸ mmol / L) معمولا در آزمون چالش گلوکز طبیعی است، اگر چه ممکن است در کلینیک ها یا آزمایشگاه های خاص متفاوت باشد. اگر سطح قند خون شما بالاتر از حد طبیعی باشد، به این معنی است که شما خطر ابتلا به دیابت بارداری دارید. پزشك شما یک آزمایش پیگیری برای تعیین اینکه آیا شما دیابت بارداری دارید يا خير درخواست مى دهد.

-پیگیری تست تحمل گلوکز

برای تست پیگیری، از شما خواسته می شود تا یک شب چيزى نخوريد و سپس سطح قند خون ناشتا را اندازه گیری مى کنند. سپس یک محلول قندى دیگر را که حاوی غلظت بالایی از گلوکز است، مى نوشيد و سطح قند خون شما هر ساعت به مدت سه ساعت بررسی می شود. اگر حداقل دو قند خون اندازه گيرى شده بالاتر از مقادیر طبیعی باشد ، شما دیابت حاملگی داريد.

دکتر اعظم عرفانی فر متخصص داخلی ، فوق تخصص غدد و دیابت در تهران

برای پرسش از دکتر روی لینک مشاوره پزشکی کلیک کنید.


سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر پریوش جمعه ۳۱ فروردین ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر خدا قوت
  مادرم 70 سالشونه دیابت دارن و انسولین میزنن الان 2 ماهی هست که درگیر سیاه شدن انگشتهای پاشون و قطع اونا هستن تا حالا 2تا از انگشتهاشون رو برداشتن منتهی امشب دیدیم تا مچ پاشون سیاه شده خیلی دارن عذاب میکشن الان باید چی کار کنیم اگه از مچ قطع کنیم بازم سیاه شه چی واقعا نگرانیم نمی دونیم باید چی کار کنیم ؟ خواهش می کنم راهنماییمون کنید
  1. تصویر کاربر جمعه ۳۱ فروردین ۹۷( 1 سال پیش)
   با سلام ،بايد سونوگرافي كالر داپلر از نظرخونرساني داشته باشند و جتما بايد نزد جراح با تجربه در زمينه پاي ديابتي ببريد و حتما MRI قبل عمل از نظر عفونت داشته باشند ،چون بايد قبل از عمل و در ضمن عمل سطح استخوان عفوني رو به طور كامل برداشت كند و اگر خونرساني مختله شايد لازمه انژيو گرافي شود،هر كدوم از اينا كه كامل نباشد پروسه اين مي شه كه شما الان درگيرين و سطح درگيري افزايش مي يابد ،ضمنا قند بايد كاملا كنترل باشد و انتي بيوتيك مناسب هم دريافت كنند،در واقع درمان پاي ديابتي يك كار تيمي است.
 • تصویر کاربر kia جمعه ۳۱ فروردین ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلامم وخستهنباشید خدمت شما دیابت نوع ۲دارم حشیش وعرق ماریجوانا مصرف میکنم چقدر برام ضرر داره سیگارم میکشم اوونم زیاد .سی سالمه ۱۲۰کیلو وزن قد۱۹۳
  1. تصویر کاربر جمعه ۳۱ فروردین ۹۷( 1 سال پیش)
 • تصویر کاربر نجیبه جمعه ۳۱ فروردین ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  خسته نباشید
  من بی حال وبی حس میشم مور مور شدن کمر ودست وپاها شبا اذیتم میکنه آب قند میخورم خوب میشه کم خونی مینورم
  لطفا راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر جمعه ۳۱ فروردین ۹۷( 1 سال پیش)
 • تصویر کاربر حبیب جمعه ۳۱ فروردین ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  پدر من 89 سال سن دارد، سینه ی راستش متورم شده است، سونوگرافی داده ایم گفتند ضایعه ای دیده نمی شود اما چند روزی است گاهگاهی درد دارد و نوک پستانش سفت شده است لازم است یادآوری کنم داروی پروستات مصرف می کند : امنیک 40 و فیناستراید
  1. تصویر کاربر جمعه ۳۱ فروردین ۹۷( 1 سال پیش)
  2. تصویر کاربر جمعه ۳۱ فروردین ۹۷( 1 سال پیش)
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر محمد جمعه ۳۱ فروردین ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام پدرم حدود 70 سال دارد و دچار دیابت شده انگشتهای پاهاش زخم شدن و پاها دچار ورم شدیدی هستن تا بحال چند نمونه درمانهای شیمیایی و سنتی رو از قبیل عسل درمانی رو امتهان کرده بستری هم شده اما متاسفانه جواب نگرفتیم بعضی شبها بدن درد شدیدی میگیره به حدی که داد و فریاد میزنه و هیچ مسکنی ارومش نمیکنه ایا راه درمانی وجود داره؟ ممنونم از سایت خوبتون
  1. تصویر کاربر جمعه ۳۱ فروردین ۹۷( 1 سال پیش)
   با سلام براي درمان پاي پدرتان حتما بايد به متخصص غدد و اگرلازم شد عفوني و جراح مراجعه كنيد،بايد حتما پايشان از نظر خونرساني و عفونت بررسي و كنترل شودو تحت نظرپزشك باشد نه طب سنتي،ضمنا بايد از نظر قند كاملا كنترل باشد وگرنه درمانها اثر لازم رو ندارند.
 • تصویر کاربر سیامک جمعه ۳۱ فروردین ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سِلام میخواستم بدونم دلیل اینکه بطور ناگهانی قند خون بالای ۱۰۷۵ شده چیست عوارض آن بر بیمار چیست وآیا میتوان دوباره به زندگی عادی برگردد
  1. تصویر کاربر جمعه ۳۱ فروردین ۹۷( 1 سال پیش)
   با سلام علت شايع عدم مصرف دارو و علل تشديد كننده مثل عفونت ،سكته قلبي،و....مي تواند باشد.اگر ضايعه اي در قلب و مغز به جا نگذارد و به درستي درمان شود ،بله مي تواند به زندگي عادي برگردد.
 • تصویر کاربر رضا پنجشنبه ۲ فروردین ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام ،
  اينجانب به تازگي متوجه قند خون 132 ناشتا ام شدم ، a1c خونم هم 7.3 گزارش شده و اين آزمايش براي همين ماه هست حدود دو هفته اي با تغيير رژيم و ورزش سطخح قند خونم حدود 95 تا 100 شده (با دستگاه تست خانگي)آيا احتمال داره بتونم به سلامت قبل ام برگردم ؟ ممنون مي شم راهنماييم كنيد .در خانواده مشكل ديابت داشته ايم و من شديدا نگرانم ممنونم.
  1. تصویر کاربر پنجشنبه ۲ فروردین ۹۷( 1 سال پیش)
  2. تصویر کاربر پنجشنبه ۲ فروردین ۹۷( 1 سال پیش)
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر صادق پنجشنبه ۲ فروردین ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  باسلام.
  پدرم بیماری دیابت داره یک انگشتش رو برداشتن ولی چون از ته برنداشتن الان اون اندازه ای که مونده فاسد شده و عفونت کرده و انگشت بغلی هم کج شده بطرف داخل خواستم بدونم به نظرتون چاره چیه؟
  در ظمن تو شهرستان ما دکتر متخصص نداریم با تشکر
  1. تصویر کاربر پنجشنبه ۲ فروردین ۹۷( 1 سال پیش)
  2. تصویر کاربر پنجشنبه ۲ فروردین ۹۷( 1 سال پیش)
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر جودکی جمعه ۳۱ فروردین ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام و عرض ادب من متاسفانه در سوالات در مورد ديابت نديدم آيا شما پاسخگو هستيد و سوالم اين است كه آيا آزمايش سي پيپتايد مي تواند نمايانگر ميزان انسولين در بدن باشد.
  دخترمن دیابت نوع یک دارد در ابتدا سی پیپتاید آن 0.6 و بعد از آن 1.2 و اکنون 1.7 می باشد اما متاسفانه قند خونش بالاست آیا این هورمون همزمان با هورمون انسولین ترشح نمی شوند و مکمل یکدیکر نیستند و هر آنچه انسولین ترشح گردد این هورمون نیز ترشح میگردد, آیا مقاومت سلول در جذب مقدار اندک انسولین نیز می تواند وجود داشته باشد. ممنون از راهنمایی و پاسختان
  1. تصویر کاربر جمعه ۳۱ فروردین ۹۷( 1 سال پیش)
   با سلام بله سطح سي پپتايد مي تواند به عنوان شاخصي از ترشح انسولين باشد ولي در مورد فرزند شما اين عدد هنوز بازگوكننده ترشح كافي انسولين نيست،و بله مقاومت به انسولين در سطح سلول هم مي تواند وجود داشته باشد.
 • تصویر کاربر elnaz پنجشنبه ۲ فروردین ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام من یه سئوال دارم
  نامزدم از ۴سال قبل دیابت نوع ۱داره خودش خیلی لاغره چن روز قبل ک صحبت میکردیم بهم گفت که دکتر بهم گفته اگ شراب خوب پیدا کنی بخور برات خوبه منم واقعا خوشم نمیاد مشروب بخوره ینی اگ واقعا براش خوب باشه اجازه میدم الان دیگ نمیدونم چیکار کنم لطفا راهنماییم کنین
  1. تصویر کاربر پنجشنبه ۲ فروردین ۹۷( 1 سال پیش)
  2. تصویر کاربر پنجشنبه ۲ فروردین ۹۷( 1 سال پیش)
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
درحال دریافت اطلاعات

ممکن است شما دوست داشته باشید بیشتر از نویسنده

پرسش از دکتر