قند خون در آزمایش

هر فرد بالای ۴۵ سال توصیه می شود ابتدا یک غربالگری قند خون اولیه انجام دهد و سپس اگر نتایج طبیعی بود، هر ۳ سال بعد از آن آزمایش قند خون انجام شود.

در این مقاله به بررسی آزمایش قند خون و انواع آن می پردازیم.

آزمایش قند خون و تشخیص

علائم دیابت نوع ۱ اغلب ناگهان ظاهر می شوند و اغلب دلیل چک کردن سطح قند خون می باشند. از آنجایی که نشانه های دیگر انواع دیابت و پیش دیابت به تدریج آشکار می شود، انجمن دیابت آمریکا (ADA) توصیه های غربالگری را توصیه می کند. ADA
توصیه می کند که افراد زیر برای دیابت غربالگرى شوند:
افرادی که دارای شاخص توده بدنی بالای ۲۵ هستند، بدون در نظر گرفتن سن، دارای عوامل خطر دیگری مانند فشار خون بالا، شیوه ى زندگی بدون تحرك، سندرم تخمدان پلی کیستیک، تولد نوزاد که بیش از ۹ پوند وزن دارد، تاریخچه ى دیابت در دوران بارداری، سطح کلسترول بالا، سابقه ى بیماری قلبی و داشتن یک فرد نزدیک با دیابت
قند خون در آزمایش
هر فرد بالای ۴۵ سال توصیه می شود ابتدا یک غربالگری قند خون اولیه انجام دهد و سپس اگر نتایج طبیعی بود، هر ۳ سال بعد از آن آزمایش قند خون انجام شود.

آزمایشات دیابت نوع ۱ و ۲ و پیش ديابت

آزمايش گليكو هموگلوبین A1C

این آزمایش خون نشان دهنده ى سطح قند خون شما در طی دو تا سه ماه گذشته است. این میزان درصد قند خون متصل به هموگلوبین، پروتئین حمل کننده ى اکسیژن در گلبول های قرمز ، را اندازه گیری می کند. هر چه سطح قند خون شما بالاتر باشد، هموگلوبین بیشتری به قند متصل است . سطح A1C با ۶٫۵ درصد یا بالاتر در دو آزمایش جداگانه نشان می دهد که شما مبتلا به دیابت هستید. A1C بین ۵٫۷ و ۶٫۴ درصد نشان دهنده ى پیش دیابت است. زیر ۵٫۷ عادی است.
اگر نتایج آزمون A1C سازگار نيست، آزمون در دسترس نیست یا اگر شما شرایط خاصی دارید که تست A1C را نادرست مى كند مانند اینکه اگر باردار هستید یا یک فرم غیر معمول هموگلوبین (که به عنوان یک نوع هموگلوبین شناخته می شود) داريد.
پزشک ممکن است آزمایش قند خون  دیگری برای تشخیص دیابت استفاده کند:

-آزمایش قند خون تصادفی

یک نمونه ى خون در یک زمان تصادفی گرفته خواهد شد. صرف نظر از زمان آخرین غذا خوردن، یک قند خون ن به میزان ۲۰۰ میلی گرم در دسی لیتر (mg / dL) يا ۱۱٫۱ میلیمول در لیتر (mmol / L) یا بالاتر نشان دهنده ى دیابت است.
آزمایش قند خون ناشتا

-آزمایش قند خون ناشتا

نمونه ى خون پس از یک شب بدون غذا خوردن گرفته خواهد شد. سطح قند خون ناشتا کمتر از ۱۰۰ میلی گرم در دسی لیتر (۵٫۶ mmol / L) طبیعی است. سطح قند خون ناشتا از ۱۰۰ تا ۱۲۵ میلی گرم در دسی لیتر (۵٫۶ تا ۶٫۹ میلی مول در لیتر) پيش ديابت محسوب می شود. اگر میزان ۱۲۶ میلی گرم در دسی لیتر (۷ میلی مول در لیتر) یا بالاتر در دو آزمایش جداگانه باشد، دیابت دارید.

-آزمون تحمل گلوکز خوراکی

برای این آزمون، شما یک شب چيزى نمى خوريد و سطح قند خون ناشتا اندازه گیری می شود. سپس یک مایع شیرین را می نوشید و سطح قند خون به صورت دوره ای دو ساعت بعد آزمایش می شود. سطح قند خون کمتر از ۱۴۰ میلی گرم در دسی لیتر ( ۷٫۸ mmol / L) طبیعی است. بیش از ۲۰۰ میلی گرم در دسی لیتر (۱۱٫۱ mmol / L) بعد از دو ساعت نشان دهنده ى دیابت است. بین ۱۴۰ و ۱۹۹ میلی گرم در دسی لیتر (۷/۸ میلی مول در لیتر و ۱۱/۰ میلی مول در لیتر) نشانگر پیش ديابت است.
اگر مشكوك به دیابت نوع ۱ باشيد،بايد آزمايش ادرار بدهيد تا به دنبال وجود یک محصول جانبی تولید شده بگرديم كه در هنگام استفاده از بافت ماهیچه و بافت چربی برای انرژی استفاده مى شود ( زمانی که بدن به اندازه ى کافی انسولین برای استفاده از گلوکز موجود (کتون) ندارد) . پزشک شما همچنین احتمال دارد آزمایش قند خون دیگری درخواست كند تا ببیند آیا سلول های سیستم ایمنی مخرب مرتبط با دیابت نوع ۱ به نام اوتو آنتی بادی ها وجود دارند يا خير.
همچنین درمان قطعی دیابت را از اینجا بخوانید.

آزمایش قند خون برای دیابت حاملگی

پزشک شما به احتمال زیاد عوامل خطر ابتلا به دیابت بارداری را در اوایل بارداری شما ارزیابی می کند:
اگر شما در معرض خطر بالاى ابتلا به دیابت بارداری هستید. براى مثال اگر در ابتدای بارداری چاق هستید، در طول باردارى قبلى ديابت باردارى داشتيد ، یا مادر، پدر، خواهر یا کودک مبتلا به دیابت دارید ممکن است پزشك شما دراولین مراجعه براى ديابت درخواست کند.
آزمایش دیابت بارداری
اگر در معرض خطر متوسط ابتلا به دیابت بارداری هستید، احتمالا یک آزمایش غربالگری برای دیابت حاملگی در طول سه ماهه ى دوم باردارى شما ( به طور معمول بین هفته ى ۲۴ تا ۲۸ بارداری ) انجام شود.همچنین می توانید درمان دیابت حاملگی را مطالعه کنید.
پزشک شما ممکن است از آزمون های غربالگری زیر استفاده کند:

-تست چالش اولیه گلوکز

 شما با نوشيدن یک شربت محلول گلوکز ، آزمایش چالش گلوکز را آغاز خواهید کرد. یک ساعت بعد یک آزمایش قند خون برای اندازه گیری سطح قند خون خود خواهید داشت. سطح قند خون زیر ۱۴۰ میلی گرم در دسی لیتر (۷٫۲ تا ۷٫۸ mmol / L) معمولا در آزمون چالش گلوکز طبیعی است، اگر چه ممکن است در کلینیک ها یا آزمایشگاه های خاص متفاوت باشد. اگر سطح قند خون شما بالاتر از حد طبیعی باشد، به این معنی است که شما خطر ابتلا به دیابت بارداری دارید. پزشك شما یک آزمایش پیگیری برای تعیین اینکه آیا شما دیابت بارداری دارید يا خير درخواست مى دهد.

-پیگیری تست تحمل گلوکز

برای تست پیگیری، از شما خواسته می شود تا یک شب چيزى نخوريد و سپس سطح قند خون ناشتا را اندازه گیری مى کنند. سپس یک محلول قندى دیگر را که حاوی غلظت بالایی از گلوکز است، مى نوشيد و سطح قند خون شما هر ساعت به مدت سه ساعت بررسی می شود. اگر حداقل دو قند خون اندازه گيرى شده بالاتر از مقادیر طبیعی باشد ، شما دیابت حاملگی داريد.

دکتر اعظم عرفانی فر متخصص داخلی ، فوق تخصص غدد و دیابت در تهران

برای پرسش از دکتر روی لینک مشاوره پزشکی کلیک کنید.


سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر محمدی سه شنبه ۱۹ تیر ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشین
  مادر من یه چند ماهی هست قند خونش نرمال نیست . ناشتا صد و خرده ای میاد و غیر ناشتا گاهی صد و خرده ای و گاهی ۷۰ یا ۴۰ و... که از طریق پزشک عمومی قرص مصرف میکند .
  میخواستم بدونم رژیم خاصی یا داروی خاصی هست که بشه به حد نرمال برگرده یا باید قرصاشو دائم بخوره؟
  ممنون میشم کمکم کنین.
  1. تصویر کاربر سه شنبه ۱۹ تیر ۹۷( 1 سال پیش)
 • تصویر کاربر عرب سه شنبه ۱۹ تیر ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام پاي مامانم دو ماهه زخم شده انايبيوتيك سپيرو فلاكسسين ٥٠٠ مصرف ميكنه زخم هنوز باقي و درد داره ولي قرمزي كم شده بهتر شده ولي خوب نشده چه كار كنم اول تاول بود كه زخم شد
  1. تصویر کاربر سه شنبه ۱۹ تیر ۹۷( 1 سال پیش)
 • تصویر کاربر Unknown سه شنبه ۱۹ تیر ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید
  ببخشید من 6ماهی میشه که پریودم مثل سابق نیست قبلا 5روز کاملا خونریزی داشتم و 2روز آخر لک میدیدم
  اما الان به موقع پریودم رو میشم و 1روز و نیم خونریزی تقریبا کمی دارم و بعدش فقط لک میبینم تا روز 5
  از طرفی تیرویید پر کار داشتم و 4ماهه دارو مصرف میکنم و از حالت پر کاری دراومده ولی پریودم تغییری نکرده آزمایش پرولاکتین و سونوگرافی رحم و تخمدان هم دادم و هیچ مشکلی نداشتم
  لازمه اینو بگم که از وقتی عقد کردم پریودم اینطور شد لطفا کمکم کنید
  1. تصویر کاربر سه شنبه ۱۹ تیر ۹۷( 1 سال پیش)
 • تصویر کاربر وهاب یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  درمان تکرر ادرار در بیمار دیابتی چگونه هست
  1. تصویر کاربر یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۹۷( 1 سال پیش)
   با سلام ابتدا بايد علت تكرر مشخص شود و سپس با توجه به علت زمينه اي درمان خاص خود صورت گيرد.چون تكرر در بيمار ديابتي مي تواند علل متعددي داشته باشد.
 • تصویر کاربر وهاب یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  آیا قارچ کامبوجا برای درمان دیابت تاثیری دارد
  1. تصویر کاربر یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۹۷( 1 سال پیش)
   با سلام درمانهاي گياهي بسياري ممكنه براي ديابت توصيه شود ولي هيچ كدام از اينها بر مبناي مطالعات مبتني بر شواهد نيست و توصيه نمي شود شايد مثل قرص هاي سينامون پلاس كه تركيب كروم و دارچين هست به عنوان مكمل در كنار داروهاي ديابت داده شود ولي جزء درمان هاي توصيه شده در گايد لاينهاي جهاني نيست.
 • تصویر کاربر سجاد یکشنبه ۲۳ اردیبهشت ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید خدمت شما. سجاد هستم 18 سال سن دارم و میشه گفت تقریبا چهار الی پنج ساله که مشکل بزرگی سینه رو دارم. پیش دو تا متخصص هم رفتم ایشون نظرشون این بود که با دارو قابل درمان نیست و حتما باید جراحی شه و ایناها... خواستم بپرسم کدوم روش از دو روش ذاکر بهتره و جراحیش کار جراح عمومیه یا نه جراح خاص خودشو داره؟؟!!
  با تشکر
  1. تصویر کاربر یکشنبه ۲۳ اردیبهشت ۹۷( 1 سال پیش)
   با سلام ژنيكو ماستي معمولا در اقايان مي تونه در سن بلوغ ايجاد شود و برطرف مي شود واي اگه پايدار ماند و بافت فيبروزه تشكيل داد ديكه به درمان دارويي پاسخ نمي دهد بهتره از همكاران غدد مشورت بخواهيد اگه معتقد بودند كه قابل درمان دارويي نيست جهت جراحي به جراح برست يا پلاستيك مراجعه كنيد.
 • تصویر کاربر نسيم یکشنبه ۲۳ اردیبهشت ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام و وقت بخير حضور شما.سرال من در خصوص سرطان تيروئيد هرتل سل هست.اينكه خطرناك هست؟مشخصات فرد مبتلا:آقايي در سال ٨٨ با ٢٣ سال سن مبتلا شدند.كل تيروئيد جراحي شد و بعدشم يد درماني شدند.سال ٩٢ مجدد جراحي شدند و يه سري توده ها تو گلو روئت شده بود.لطفا كمكم كنيد.واقعا با جست و جوي اينترنتي به جواب قطعي نرسيدم.طول عمر اين بيماران چطور هست؟جايي خوندم كه صرف نظر از نوع آناپلاستيك اين سرطان مشكلي براي بيمار ايجاد نميكنه و طول عمر طبيعي داره.البته ايشون مادرشون هم سال ٩٣ به دليل كانسر پاپيلري جراحي شدند.ممنون بابت وقتي كه صرف ميكنيد
  1. تصویر کاربر یکشنبه ۲۳ اردیبهشت ۹۷( 1 سال پیش)
   با سلام خوشبختانه سرطان هاي پاپيلري تيروييد جزء كانسرهاي خوب هستند و پاسخ خوبي به درمان مي دهند طول عمرشان هم معمولا شبيه افراد نرمال هست ولي بدون داشتن دقيق اطلاعات و جواب پاتولوژي و ماركرهاي ازمايشگاهي در مورد اين فرد خاص و طول عمر نمي تونم اظهار نظر كنم از پزشكشان كه تو جريان بيماري هستند سوال بفرماييد.
 • تصویر کاربر مژگان جمعه ۱۴ اردیبهشت ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام خدمت شما من زني ٣٧ ساله هستم يك فرزند دارم مدتي است حالم خوش نيست و حس ميكنم تعادل ندارم حدود ٢.٥ ماه هم پريود نشدم ازمايش دادم fsh من ٧٦ بود عكس از ازمايش ميفرستم و انتي بادي هم حدود ١٧٩ به دكتر زنان مراجعه كردم گفت احتمال يائسگي زودرس وجود دارد دو تا پروزسترون زدم بعد ٩ روز پريود شدم اما خيلي كم و سبك به طوري كه فقط در حد لكه بود اما درد در كمر و دلم دارم دكتر جان توروخدا كمكم كنيد من چه مشكلي دارم ما از نظر ارثي هم در خانواده مان مشكل يائسگي زودرس نداشتيم ممكنه بخاطر مشكل غدد باشه ؟ اگر ممكنه بيام منو ويزيت كنين ممنونم
  1. تصویر کاربر جمعه ۱۴ اردیبهشت ۹۷( 1 سال پیش)
   با سلام باتوجه به ازمايشات و شرح حال احتمال يايسگي زودرس مي تونه مطرح باشه ولي بايد مجدد ازمايش بديد و معاينه شويد تا تاييد نهايي شود و بعد از اون حتما بايد براتون درمان شروع شود.بهتره توسط يكي از همكاران غدد ويزيت شويد.در يك معتبر مجددا FSH چك شود.
 • تصویر کاربر بختیاری سه شنبه ۴ اردیبهشت ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  مادرم 58 سالشه حدود یکماهه متوجه شدیم دیابت داره - قندش رو 750 بود که بیمارستان با انسولین قندش رو پایین آوردن الان قند ناشتاش رو 100 الی 130 هستش بعد از غذا هم تا حدود 170 الی 180 - اما عصرها قندش به حدود 200 الی 300 میرسه - با اینکه هم تحرک داره هم پرهیز غذایی علتش چی میتونه باشه ؟؟؟؟؟ روزی دوبار تزریق انسولین داره صبح 8 واحد رگولار 16 واحد انسولین شیری - عصر هم 6 واحد رگولار و 12 واحد شیری - لطفا راهنماییم کنید
  1. تصویر کاربر سه شنبه ۴ اردیبهشت ۹۷( 1 سال پیش)
   با سلام قطعا براي اين مشكل تحت نظر پزشك هستند بايد حتما يك چارت قند ٤تا٥نوبته به مدت چند روز چك كنيد و به رويت پزشك برسانيد احتمال زياد مادر شما به انسولين ظهر هم نياز دارند.كاش با توجه به اينكه تازه تشخيص داده شده است همكار محترم از قلم هاي انسولين تجويز مي كردند.
 • تصویر کاربر ز سه شنبه ۴ اردیبهشت ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  روی سینه من جوشهایی وجود دارن که وقتی میخارونم خونی میشه ایا مربوط به سرطان سینه میشه
  1. تصویر کاربر سه شنبه ۴ اردیبهشت ۹۷( 1 سال پیش)
   با سلام اينها ربطي به سرطان ندارد ولي با توجه به سن(كه سن شما رو نمي دونم)فرد بايد به طور دوره اي حود را معاينه كند و اگه در حال حاضر نگران هستيد بايد توسط يك پزشك معاينه شويد تا نظر قطعي رو خدمتتون بگه.
درحال دریافت اطلاعات

ممکن است شما دوست داشته باشید بیشتر از نویسنده

پرسش از دکتر