قند خون در آزمایش

هر فرد بالای 45 سال توصیه می شود ابتدا یک غربالگری قند خون اولیه انجام دهد و سپس اگر نتایج طبیعی بود، هر 3 سال بعد از آن آزمایش قند خون انجام شود.

در این مقاله به بررسی آزمایش قند خون و انواع آن می پردازیم.

آزمایش قند خون و تشخیص

علائم دیابت نوع 1 اغلب ناگهان ظاهر می شوند و اغلب دلیل چک کردن سطح قند خون می باشند. از آنجایی که نشانه های دیگر انواع دیابت و پیش دیابت به تدریج آشکار می شود، انجمن دیابت آمریکا (ADA) توصیه های غربالگری را توصیه می کند. ADA
توصیه می کند که افراد زیر برای دیابت غربالگرى شوند:
افرادی که دارای شاخص توده بدنی بالای 25 هستند، بدون در نظر گرفتن سن، دارای عوامل خطر دیگری مانند فشار خون بالا، شیوه ى زندگی بدون تحرک، سندرم تخمدان پلی کیستیک، تولد نوزاد که بیش از 9 پوند وزن دارد، تاریخچه ى دیابت در دوران بارداری، سطح کلسترول بالا، سابقه ى بیماری قلبی و داشتن یک فرد نزدیک با دیابت
قند خون در آزمایش
هر فرد بالای 45 سال توصیه می شود ابتدا یک غربالگری قند خون اولیه انجام دهد و سپس اگر نتایج طبیعی بود، هر 3 سال بعد از آن آزمایش قند خون انجام شود.

آزمایشات دیابت نوع 1 و 2 و پیش دیابت

آزمایش گلیکو هموگلوبین A1C

این آزمایش خون نشان دهنده ى سطح قند خون شما در طی دو تا سه ماه گذشته است. این میزان درصد قند خون متصل به هموگلوبین، پروتئین حمل کننده ى اکسیژن در گلبول های قرمز ، را اندازه گیری می کند. هر چه سطح قند خون شما بالاتر باشد، هموگلوبین بیشتری به قند متصل است . سطح A1C با 6.5 درصد یا بالاتر در دو آزمایش جداگانه نشان می دهد که شما مبتلا به دیابت هستید. A1C بین 5.7 و 6.4 درصد نشان دهنده ى پیش دیابت است. زیر 5.7 عادی است.
اگر نتایج آزمون A1C سازگار نیست، آزمون در دسترس نیست یا اگر شما شرایط خاصی دارید که تست A1C را نادرست مى کند مانند اینکه اگر باردار هستید یا یک فرم غیر معمول هموگلوبین (که به عنوان یک نوع هموگلوبین شناخته می شود) دارید.
پزشک ممکن است آزمایش قند خون  دیگری برای تشخیص دیابت استفاده کند:

-آزمایش قند خون تصادفی

یک نمونه ى خون در یک زمان تصادفی گرفته خواهد شد. صرف نظر از زمان آخرین غذا خوردن، یک قند خون ن به میزان 200 میلی گرم در دسی لیتر (mg / dL) یا 11.1 میلیمول در لیتر (mmol / L) یا بالاتر نشان دهنده ى دیابت است.
آزمایش قند خون ناشتا

-آزمایش قند خون ناشتا

نمونه ى خون پس از یک شب بدون غذا خوردن گرفته خواهد شد. سطح قند خون ناشتا کمتر از 100 میلی گرم در دسی لیتر (5.6 mmol / L) طبیعی است. سطح قند خون ناشتا از 100 تا 125 میلی گرم در دسی لیتر (5.6 تا 6.9 میلی مول در لیتر) پیش دیابت محسوب می شود. اگر میزان 126 میلی گرم در دسی لیتر (7 میلی مول در لیتر) یا بالاتر در دو آزمایش جداگانه باشد، دیابت دارید.

-آزمون تحمل گلوکز خوراکی

برای این آزمون، شما یک شب چیزى نمى خورید و سطح قند خون ناشتا اندازه گیری می شود. سپس یک مایع شیرین را می نوشید و سطح قند خون به صورت دوره ای دو ساعت بعد آزمایش می شود. سطح قند خون کمتر از 140 میلی گرم در دسی لیتر ( 7.8 mmol / L) طبیعی است. بیش از 200 میلی گرم در دسی لیتر (11.1 mmol / L) بعد از دو ساعت نشان دهنده ى دیابت است. بین 140 و 199 میلی گرم در دسی لیتر (7/8 میلی مول در لیتر و 11/0 میلی مول در لیتر) نشانگر پیش دیابت است.
اگر مشکوک به دیابت نوع 1 باشید،باید آزمایش ادرار بدهید تا به دنبال وجود یک محصول جانبی تولید شده بگردیم که در هنگام استفاده از بافت ماهیچه و بافت چربی برای انرژی استفاده مى شود ( زمانی که بدن به اندازه ى کافی انسولین برای استفاده از گلوکز موجود (کتون) ندارد) . پزشک شما همچنین احتمال دارد آزمایش قند خون دیگری درخواست کند تا ببیند آیا سلول های سیستم ایمنی مخرب مرتبط با دیابت نوع 1 به نام اوتو آنتی بادی ها وجود دارند یا خیر.
همچنین درمان قطعی دیابت را از اینجا بخوانید.

آزمایش قند خون برای دیابت حاملگی

پزشک شما به احتمال زیاد عوامل خطر ابتلا به دیابت بارداری را در اوایل بارداری شما ارزیابی می کند:
اگر شما در معرض خطر بالاى ابتلا به دیابت بارداری هستید. براى مثال اگر در ابتدای بارداری چاق هستید، در طول باردارى قبلى دیابت باردارى داشتید ، یا مادر، پدر، خواهر یا کودک مبتلا به دیابت دارید ممکن است پزشک شما دراولین مراجعه براى دیابت درخواست کند.
آزمایش دیابت بارداری
اگر در معرض خطر متوسط ابتلا به دیابت بارداری هستید، احتمالا یک آزمایش غربالگری برای دیابت حاملگی در طول سه ماهه ى دوم باردارى شما ( به طور معمول بین هفته ى 24 تا 28 بارداری ) انجام شود.همچنین می توانید درمان دیابت حاملگی را مطالعه کنید.
پزشک شما ممکن است از آزمون های غربالگری زیر استفاده کند:

-تست چالش اولیه گلوکز

 شما با نوشیدن یک شربت محلول گلوکز ، آزمایش چالش گلوکز را آغاز خواهید کرد. یک ساعت بعد یک آزمایش قند خون برای اندازه گیری سطح قند خون خود خواهید داشت. سطح قند خون زیر 140 میلی گرم در دسی لیتر (7.2 تا 7.8 mmol / L) معمولا در آزمون چالش گلوکز طبیعی است، اگر چه ممکن است در کلینیک ها یا آزمایشگاه های خاص متفاوت باشد. اگر سطح قند خون شما بالاتر از حد طبیعی باشد، به این معنی است که شما خطر ابتلا به دیابت بارداری دارید. پزشک شما یک آزمایش پیگیری برای تعیین اینکه آیا شما دیابت بارداری دارید یا خیر درخواست مى دهد.

-پیگیری تست تحمل گلوکز

برای تست پیگیری، از شما خواسته می شود تا یک شب چیزى نخورید و سپس سطح قند خون ناشتا را اندازه گیری مى کنند. سپس یک محلول قندى دیگر را که حاوی غلظت بالایی از گلوکز است، مى نوشید و سطح قند خون شما هر ساعت به مدت سه ساعت بررسی می شود. اگر حداقل دو قند خون اندازه گیرى شده بالاتر از مقادیر طبیعی باشد ، شما دیابت حاملگی دارید.

دکتر اعظم عرفانی فر متخصص داخلی ، فوق تخصص غدد و دیابت در تهران

برای پرسش از دکتر روی لینک مشاوره پزشکی کلیک کنید.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
پرسش از دکتر