روش های کنترل قند خون

 هنگامی که استرس زیاد است ، هورمون کورتیزول در بدن شما نیز زیاد است. مقدار بیش از حد آن را با کنترل قند خون تداخل پیدا مى کند.

در این مقاله راهنمایی هایى در زندگی روزمره برای کنترل قند خون (هنگامی که دیابت نوع 2 دارید) برای شما داریم.

قند خون خود را مرتبا اندازه گیرى کنید.

میزان قند خون خود را حداقل یک بار در روز با دستگاه قند خون اندازه گیرى کنید و اندازه ها را یادداشت کنید. بدانید که چه میزان عادی، بالا و کماست. شما می توانید الگوها را مشخص کنید و به تیم مراقبت های بهداشتی خود اطلاعات مورد نیاز را یدهید تا یک برنامه ى درمانى برای شما ارائه دهند.
آزمایش قند خون ناشتا

به بخش هاى غذایى توجه داشته باشید.

حتی وقتی غذای سالم می خورید، می توانید از چیزهای خوب زیادی استفاده کنید. یک قاعده ى خوب: نیمی از بشقاب خود را با میوه ها و سبزیجات پر کنید و نیم دیگر را بین پروتئین کم چربى و دانه ها تقسیم کنید.

فیبر زیاد مصرف کنید.

این روش خوبی برای وعده های غذایی شماست. و از آنجا که بدن شما آن را هضم نمی کند، قند خون را افزایش نمی دهد. 50 گرم در روز رازهدف قرار دهید . میوه ها و سبزیجات با پوست ، دانه ها و حبوبات همه منابع خوبی هستند.

هوشمندانه کربوهیدرات مصرف کنید.

کربوهیدرات ها پس از خوردن به گلوکز تبدیل می شودن. بنابراین بسیار مهم است که آنها را چک کنید. هنگامی که کربوهیدرات را انتخاب می کنید، مواد غذایی مناسب را وارد بدن خود بکنید: میوه ها، سبزیجات، غلات و حبوبات. از گزینه هایى مثل نان سفید و برنج سفید کم تر استفاده کنید.

 برای دیابت چی بخوریم؟

خودتان را خنک نگه دارید.

هنگامی که شما مبتلا به دیابت هستید، گرماى بیشتری نسبت به دیگران احساس می کنید. بدن گرم نیز با قند خون مقابله نمی کند. لباس های خنک، بپوشید تا زمانی که دما بالا می رود خنک باشید.

منظم ورزش کنید.

فعالیت فیزیکی باعث بهبود عملکرد انسولین در بدن شما می شود. فعال شدن برای کاهش قند خون ضروری است، بنابراین نوع فعالیت خود را پیدا کنید. پیاده روی، شنا، یوگا، رقص، چیزهایی که لذت می برید را پیدا کنید و آن ها را بخشی از هر روز خود قرار دهید.

مراقب وزن خود باشید.

اضافه وزن فشار بر روى بدن شما ایجاد مى کند و قند خون را افزایش مى دهد. تغییرات کوچک روزانه می تواند شما را به سوی وزن سالم تر حرکت دهد. هر روز وعده های غذایی و تنقلات خود را بنویسید تا تصویری بهتر از چیزی که می خورید به دست آورید. حداقل 30 دقیقه در روز به خود حرکتى بدهید. حتی کاهش وزن 10-15 پوند می تواند تفاوت بزرگی ایجاد کند.

از دارو هایتان غافل نشوید.

برخی از افراد مبتلا به دیابت نوع 2 می توانند وضعیت خود را بدون نیاز به دارو کنترل کنند. فقط پزشک شما می تواند این تصمیم را بگیرد. اگر شما نیاز به انسولین یا داروهای دیگرى دارید، حتی اگر احساس خوبی داشته باشید، آن ها را همانطور که باید، مصرف کنید. آن ها تاثیر مستقیمی روی سطح قند خون شما دارند و به شما کمک می کنند تا وضعیت وخیم را کنترل کنید.

استرس را از خود دور کنید.

هنگامی که استرس زیاد است ، هورمون کورتیزول در بدن شما نیز زیاد است. مقدار بیش از حد آن را با کنترل قند خون تداخل پیدا مى کند . اگر مى توانید استرس را از زندگی خود دور کنید، آن را انجام دهید. اگر نه، واکنشى که به آن نشان می دهید را تغییر دهید: مدیتیشن انجام دهید، خوب غذا بخورید و به خوبی بخوابید، مشاوره کنید و تمرین کنید. مراقبت از سلامت روان شما باعث افزایش سلامت جسمی شما نیز می شود.
 اثر استرس بر قند خون

چربی های خود را فیلتر کنید.

بدن شما به انرژی نیاز دارد. اما مواردی مانند چربی اشباع شده و ترانس می تواند برای قند خون شما دشوار باشد. از چربی های سالم مانند امگا 3 و غیر اشباع استفاده کنید. به جای گوشت قرمز ، ماهی و گوشت گاو مصرف کنید. از غذاهای سرخ شده اجتناب کنید. لبنیات کم چرب را انتخاب کنید و به سس ها نه بگوئید.

آب فراوان بنوشید.

دیابت می تواند بدن شما را خشک کند . هنگامی که این اتفاق می افتد، خون شما تلاش می کند تا میزان قند را پایین نگه دارد. این باعث می شود که شما به دستشویى بروید که باعث می شود شما حتی بیشتر از آن آب بخورید. صبر نکنید تا احساس تشنگینکنید. یک بطری آب که دوست دارید پیدا کنید و آن را همه جا حمل کنید. هدف شما حداقل 8 فنجان آب در روز است. همچنین کافئین نیز کمکتان کنید.

 

دکتر اعظم عرفانی فر متخصص داخلی ، فوق تخصص غدد و دیابت در تهران

برای پرسش از دکتر روی لینک مشاوره پزشکی کلیک کنید.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
پرسش از دکتر