درمان زخم پای دیابتی

زخم پای دیابتی یک عارضه ى رایج از دیابت کنترل نشده است که در اثر شكست بافت پوست و قرار گرفتن در معرض لایه های زیر ايجاد مى شود.

زخم پای دیابتی بيشتر در زير انگشتان بزرگ پا رایج هستند و می توانند تا استخوان پا را تاثير بگذارند.همه ى افراد مبتلا به دیابت می توانند دچار زخم پای دیابتی و درد پا شوند ، اما مراقبت از پا می تواند به جلوگیری از آن ها کمک کند.
 درمان قطعی زخم پای دیابتی درمان قطعی زخم پای دیابتی
درمان زخم پای دیابتی و درد پا، بسته به علل آن ها متفاوت است. هر گونه درد و ناراحتی در پا را با پزشک خود در ميان بگذاريد تا اطمینان حاصل شود که مشکل جدی نیست، زیرا زخم های آلوده می توانند منجر به قطع عضو شوند.

درمان زخم پای دیابتی

برای جلوگیری از درد و زخم پای دیابتی خود كم تر بر روى آن بايستيد . فشار ناشى از راه رفتن می تواند عفونت را بدتر کند و زخم را گسترش دهد. در افرادی که دارای اضافه وزن هستند، فشار اضافی می تواند باعث درد پا شود.
پزشکتان ممکن است توصیه کند که لباس های خاصی برای محافظت از پاهای خود استفاده كنيد مانند کفش های دیابتی.
پزشکان می توانند زخم پای دیابتی را با حذف پوست مرده، اشیای خارجى یا عفونت هایی که ممکن است زخم را ایجاد کرده باشند، حذف کنند.
عفونت یک عارضه ى جدی زخم  پای دیابتی است و نیاز به درمان سریع دارد. همه ى عفونت ها به يك شیوه درمان نمی شوند. بافت اطراف زخم ممکن است به یک آزمایشگاه ارسال شود تا مشخص شود کدام یک از آنتی بیوتیک ها کمک خواهد کرد. اگر پزشک شما یک عفونت جدی را تشخيص دهد، ممکن است یک آزمايش اشعه ایکس برای یافتن علائم عفونت استخوانی درخواست كند.

براى جلوگيرى از عفونت زخم پای دیابتی می توان اين كار ها را انجام داد:

#حمام پا 

#خشم نگه داشتن زخم با تعويض مكرر پانسمان

#آنزیم درمانى

#پماد حاوی آلژینات های کلسیم برای مهار رشد باکتری

داروها

پزشك شما ممکن است آنتی بیوتیک ، آنتى پلاكت، یا داروى ضد لخته را تجویز کند. بسیاری از این آنتی بیوتیک ها به استافیلوکوک اورئوس، باکتری هایی که علت ایجاد عفونت های استاف هستند ، یا استرپتوكوك بتا هموليتيك ، كه معمولا در روده شما یافت می شوند، حمله می كنند.

با پزشک خود در رابطه با سایر بيمارى هايى كه داريد از جمله HIV و مشکلات کبدی كه ممكن است خطر عفونت با اين باكترى هاى خطرناك را افزايش دهند صحبت کنید.

درمان موضعى

بسیاری از درمان های موضعی برای زخم پای دیابتی موجود است از جمله:

#پماد حاوى نقره

#يا كرم نقره سولفاديازين

#پماد حاوى يد

#جراحی

پماد زخم پای دیابتی

پزشك شما ممکن است جراحى را توصیه کند. یک جراح می تواند فشار اطراف زخم را با تراشیدن استخوان پا یا از بین بردن ناهنجاری های پا مانند bunions یا hammertoes كاهش دهد.

به احتمال زیاد نیازی به جراحی براى زخم پای دیابتی شما نیست. با این حال، اگر هیچ گزینه درمان دیگر نمی تواند به بهبود زخم شما کمک کند یا عفونت، پيشرفت شديدى داشته است ، جراحی می تواند از بدتر شدن زخم شما جلوگیری کند یا جلوى قطع عضو را بگيرد.

می توانید مقاله ی درمان زخم پای دیابتی با رگراهیل را مطالعه کنید.

درمان هاى خانگى زخم پای دیابتی

-عسل

هنگامی که ناحيه ى زخم تمیز است و خونریزی متوقف شده است مقدار زیادی عسل بر روی زخم اعمال كنيد و آن را با باند بپوشانيد. عسل برای خواص ضد عفونی کننده ى آن شناخته شده است و از این رو مانع از رشد باکتری ها در زخم ها می شود. عسل به طور گسترده ای در آمریکا به عنوان درمان زخم های مزمن استفاده می شود.

ضخامت عسل از زخم ها در مقابل گرد و غبار و دیگر امور عفونت ها حفاظت مى كند. عسل نیز با کمک مایعات تولید شده بدن، زخم ها را مرطوب می کند. بر خلاف آنتی بیوتیک ها، عسل احساس سوزش ايجاد نمی کند. عسل پاستوریزه نشده که در یک مکان تاریک و سرد نگهداری می شود، بهترین درمان برای زخم هاست. يك نوع عسل از نیوزیلند نتایج دلخواهى را در بسیاری از موارد ارائه کرده است.

-پیاز

برای نتایج بهتر، شما می توانید مقدارى پیاز خالص را به عسل اضافه کنید. پیاز حاوی عامل ضد میکروبی فعال به نام آلیسین است که به بهبود سریع زخم کمک می کند. حداقل یک ساعت آن را روى زخم نگه دارید. این فرایند باید روزانه هشت بار تکرار شود.

-سير و برگ موز

زخم هاى چركى بايد با برگ يا پوست موز درمان شود. سیر با عامل ضد میکروبی آلیسین، باعث بهبودی زخم و جلوگیری از رشد باکتری ها می شود. چند قطعه سیر را له كنيد و آنها را باهم مخلوط كنيد.

مخلوط را بر روی زخم بگذاريد و حداکثر ۱۵ دقیقه نگه دارید و سپس پانسمان را برداريد. ماهیت قوی سیر باعث مى شود که پوست در تماس مدت طولانی با آن می سوزد.

-سرکه

سرکه به شدت براى زخم هايى كه آهسته بهبود می یابد موثر است اما دیابتی ها باید احساس خستگی ناشی از تماس سرکه با پوست را تحمل کنند. سرکه را با آب مخلوط کنید و مخلوط را به طور مستقیم بر روی زخم بگذارید. اگر زخم متورم شده باشد، می توانید چند قطعه یخ بر روی آن بمالید.

خواندن مقاله درمان گیاهی دیابت را به شما توصیه می کنیم.

پیشگیری از مشکلات زخم پای دیابتی

طبق گفته ى انجمن پزشکی پا درمانى آمریکا، ۱۴ تا ۲۴ درصد آمریکایی ها مبتلا به زخم های پای دیابتی آمبولیزه می شوند. مراقبت پیشگیرانه بسیار مهم است. گلوکز خون خود را کنترل کنید، چرا كه خطر ابتلا به هر گونه مشكل مربوط به ديابت با ثابت ماندن گلوكز خون در محدوده ى سالم كاعش مى يابد.
همچنین می توانید براى جلوگیری از مشکلات پاى دیابتی اقداماتى انجام دهيد از جمله:
 • شستن روزانه ى پا ها  
 • ناخن هاى پا را مرتب كوتاه كنيد اما نه خيلى كوتاه
 • پاهای خود را خشک و مرطوب نگه داريد.
 • جوراب های خود را زود به زود عوض كنيد.
 • کفش های مناسب بپوشيد .
 • زخم  پای دیابتی می تواند پس از آن كه درمان شدند بازگردند. بافت زخم می تواند آلوده شود.
 • بنابراین ممکن است پزشک به شما توصیه کند کفش های دیابتی بپوشيد تا زخم ها دوباره بر نگردند.

دکتر اعظم عرفانی فر متخصص داخلی ، فوق تخصص غدد و دیابت در تهران

برای پرسش از دکتر روی لینک مشاوره پزشکی کلیک کنید.


سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر محمدی سه شنبه ۱۹ تیر ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشین
  مادر من یه چند ماهی هست قند خونش نرمال نیست . ناشتا صد و خرده ای میاد و غیر ناشتا گاهی صد و خرده ای و گاهی ۷۰ یا ۴۰ و... که از طریق پزشک عمومی قرص مصرف میکند .
  میخواستم بدونم رژیم خاصی یا داروی خاصی هست که بشه به حد نرمال برگرده یا باید قرصاشو دائم بخوره؟
  ممنون میشم کمکم کنین.
  1. تصویر کاربر سه شنبه ۱۹ تیر ۹۷( 1 سال پیش)
 • تصویر کاربر عرب سه شنبه ۱۹ تیر ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام پاي مامانم دو ماهه زخم شده انايبيوتيك سپيرو فلاكسسين ٥٠٠ مصرف ميكنه زخم هنوز باقي و درد داره ولي قرمزي كم شده بهتر شده ولي خوب نشده چه كار كنم اول تاول بود كه زخم شد
  1. تصویر کاربر سه شنبه ۱۹ تیر ۹۷( 1 سال پیش)
 • تصویر کاربر Unknown سه شنبه ۱۹ تیر ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید
  ببخشید من 6ماهی میشه که پریودم مثل سابق نیست قبلا 5روز کاملا خونریزی داشتم و 2روز آخر لک میدیدم
  اما الان به موقع پریودم رو میشم و 1روز و نیم خونریزی تقریبا کمی دارم و بعدش فقط لک میبینم تا روز 5
  از طرفی تیرویید پر کار داشتم و 4ماهه دارو مصرف میکنم و از حالت پر کاری دراومده ولی پریودم تغییری نکرده آزمایش پرولاکتین و سونوگرافی رحم و تخمدان هم دادم و هیچ مشکلی نداشتم
  لازمه اینو بگم که از وقتی عقد کردم پریودم اینطور شد لطفا کمکم کنید
  1. تصویر کاربر سه شنبه ۱۹ تیر ۹۷( 1 سال پیش)
 • تصویر کاربر وهاب یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  درمان تکرر ادرار در بیمار دیابتی چگونه هست
  1. تصویر کاربر یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۹۷( 1 سال پیش)
   با سلام ابتدا بايد علت تكرر مشخص شود و سپس با توجه به علت زمينه اي درمان خاص خود صورت گيرد.چون تكرر در بيمار ديابتي مي تواند علل متعددي داشته باشد.
 • تصویر کاربر وهاب یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  آیا قارچ کامبوجا برای درمان دیابت تاثیری دارد
  1. تصویر کاربر یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۹۷( 1 سال پیش)
   با سلام درمانهاي گياهي بسياري ممكنه براي ديابت توصيه شود ولي هيچ كدام از اينها بر مبناي مطالعات مبتني بر شواهد نيست و توصيه نمي شود شايد مثل قرص هاي سينامون پلاس كه تركيب كروم و دارچين هست به عنوان مكمل در كنار داروهاي ديابت داده شود ولي جزء درمان هاي توصيه شده در گايد لاينهاي جهاني نيست.
 • تصویر کاربر سجاد یکشنبه ۲۳ اردیبهشت ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید خدمت شما. سجاد هستم 18 سال سن دارم و میشه گفت تقریبا چهار الی پنج ساله که مشکل بزرگی سینه رو دارم. پیش دو تا متخصص هم رفتم ایشون نظرشون این بود که با دارو قابل درمان نیست و حتما باید جراحی شه و ایناها... خواستم بپرسم کدوم روش از دو روش ذاکر بهتره و جراحیش کار جراح عمومیه یا نه جراح خاص خودشو داره؟؟!!
  با تشکر
  1. تصویر کاربر یکشنبه ۲۳ اردیبهشت ۹۷( 1 سال پیش)
   با سلام ژنيكو ماستي معمولا در اقايان مي تونه در سن بلوغ ايجاد شود و برطرف مي شود واي اگه پايدار ماند و بافت فيبروزه تشكيل داد ديكه به درمان دارويي پاسخ نمي دهد بهتره از همكاران غدد مشورت بخواهيد اگه معتقد بودند كه قابل درمان دارويي نيست جهت جراحي به جراح برست يا پلاستيك مراجعه كنيد.
 • تصویر کاربر نسيم یکشنبه ۲۳ اردیبهشت ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام و وقت بخير حضور شما.سرال من در خصوص سرطان تيروئيد هرتل سل هست.اينكه خطرناك هست؟مشخصات فرد مبتلا:آقايي در سال ٨٨ با ٢٣ سال سن مبتلا شدند.كل تيروئيد جراحي شد و بعدشم يد درماني شدند.سال ٩٢ مجدد جراحي شدند و يه سري توده ها تو گلو روئت شده بود.لطفا كمكم كنيد.واقعا با جست و جوي اينترنتي به جواب قطعي نرسيدم.طول عمر اين بيماران چطور هست؟جايي خوندم كه صرف نظر از نوع آناپلاستيك اين سرطان مشكلي براي بيمار ايجاد نميكنه و طول عمر طبيعي داره.البته ايشون مادرشون هم سال ٩٣ به دليل كانسر پاپيلري جراحي شدند.ممنون بابت وقتي كه صرف ميكنيد
  1. تصویر کاربر یکشنبه ۲۳ اردیبهشت ۹۷( 1 سال پیش)
   با سلام خوشبختانه سرطان هاي پاپيلري تيروييد جزء كانسرهاي خوب هستند و پاسخ خوبي به درمان مي دهند طول عمرشان هم معمولا شبيه افراد نرمال هست ولي بدون داشتن دقيق اطلاعات و جواب پاتولوژي و ماركرهاي ازمايشگاهي در مورد اين فرد خاص و طول عمر نمي تونم اظهار نظر كنم از پزشكشان كه تو جريان بيماري هستند سوال بفرماييد.
 • تصویر کاربر مژگان جمعه ۱۴ اردیبهشت ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام خدمت شما من زني ٣٧ ساله هستم يك فرزند دارم مدتي است حالم خوش نيست و حس ميكنم تعادل ندارم حدود ٢.٥ ماه هم پريود نشدم ازمايش دادم fsh من ٧٦ بود عكس از ازمايش ميفرستم و انتي بادي هم حدود ١٧٩ به دكتر زنان مراجعه كردم گفت احتمال يائسگي زودرس وجود دارد دو تا پروزسترون زدم بعد ٩ روز پريود شدم اما خيلي كم و سبك به طوري كه فقط در حد لكه بود اما درد در كمر و دلم دارم دكتر جان توروخدا كمكم كنيد من چه مشكلي دارم ما از نظر ارثي هم در خانواده مان مشكل يائسگي زودرس نداشتيم ممكنه بخاطر مشكل غدد باشه ؟ اگر ممكنه بيام منو ويزيت كنين ممنونم
  1. تصویر کاربر جمعه ۱۴ اردیبهشت ۹۷( 1 سال پیش)
   با سلام باتوجه به ازمايشات و شرح حال احتمال يايسگي زودرس مي تونه مطرح باشه ولي بايد مجدد ازمايش بديد و معاينه شويد تا تاييد نهايي شود و بعد از اون حتما بايد براتون درمان شروع شود.بهتره توسط يكي از همكاران غدد ويزيت شويد.در يك معتبر مجددا FSH چك شود.
 • تصویر کاربر بختیاری سه شنبه ۴ اردیبهشت ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  مادرم 58 سالشه حدود یکماهه متوجه شدیم دیابت داره - قندش رو 750 بود که بیمارستان با انسولین قندش رو پایین آوردن الان قند ناشتاش رو 100 الی 130 هستش بعد از غذا هم تا حدود 170 الی 180 - اما عصرها قندش به حدود 200 الی 300 میرسه - با اینکه هم تحرک داره هم پرهیز غذایی علتش چی میتونه باشه ؟؟؟؟؟ روزی دوبار تزریق انسولین داره صبح 8 واحد رگولار 16 واحد انسولین شیری - عصر هم 6 واحد رگولار و 12 واحد شیری - لطفا راهنماییم کنید
  1. تصویر کاربر سه شنبه ۴ اردیبهشت ۹۷( 1 سال پیش)
   با سلام قطعا براي اين مشكل تحت نظر پزشك هستند بايد حتما يك چارت قند ٤تا٥نوبته به مدت چند روز چك كنيد و به رويت پزشك برسانيد احتمال زياد مادر شما به انسولين ظهر هم نياز دارند.كاش با توجه به اينكه تازه تشخيص داده شده است همكار محترم از قلم هاي انسولين تجويز مي كردند.
 • تصویر کاربر ز سه شنبه ۴ اردیبهشت ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  روی سینه من جوشهایی وجود دارن که وقتی میخارونم خونی میشه ایا مربوط به سرطان سینه میشه
  1. تصویر کاربر سه شنبه ۴ اردیبهشت ۹۷( 1 سال پیش)
   با سلام اينها ربطي به سرطان ندارد ولي با توجه به سن(كه سن شما رو نمي دونم)فرد بايد به طور دوره اي حود را معاينه كند و اگه در حال حاضر نگران هستيد بايد توسط يك پزشك معاينه شويد تا نظر قطعي رو خدمتتون بگه.
درحال دریافت اطلاعات

ممکن است شما دوست داشته باشید بیشتر از نویسنده

پرسش از دکتر