پیشگیری از زخم پای دیابتی

زخم پای دیابتی یک عارضه ی رایج از دیابت کنترل نشده است، که در نتیجه آسیب پوست تشکیل می شود.

زخم پای دیابتی در زیر انگشتان بزرگ پا رایج است و می تواند از انگشتان به سمت استخوان پیش رود.

همه کسانی که دیابت دارند می توانند زخم پای دیابتی و یا درد پا داشته باشند اما مراقبت مناسب می تواند از این اتفاق پیشگیری کند. درمان زخم پای دیابتی بستگی به کیس مورد نظر متفاوت است.

درد و ناراحتی پای خود را با پزشک در میان بگذارید که اطمینان حاصل شود مشکل جدی نیست، زیرا زخم های آلوده می تواند منجر به قطع عضو شود.

علائم و نشانه ها

یکی از اولین نشانه های زخم پا، درناژ (زهکشی) از پای شما است که ممکن است جوراب های شما را از بین ببرد و یا در کفش شما نشت کند. تورم غیر معمول، تحریک، قرمزی و بوی بد از یک یا هر دو پا نیز از علائم اولیه زخم پای دیابتی است. نشانه قابل ملاحظه ای از یک زخم پا، بافت سیاهی است که به آن اسکار می گویند و در اطراف زخم قرار دارد که به دلیل عدم وجود جریان خون مناسب در اطراف زخم است.

گانگرن جزئی یا کامل که به دلیل عفونت در اطراف زخم است می تواند دلیل مرگ بافتی باشد. در این حالت درد و بی حسی رخ می دهد. علائم زخم پا همیشه آشکار نیستند گاهی اوقات علائم زخم تا وقتی عفونی نشده اند ایجاد نمی شود. اگر شروع به دیدن تغییر رنگ پوست، به ویژه بافتی که سیاه شده و یا احساس درد در اطراف کردید حتما به پزشک خود مراجعه کنید.

قطع پا

تشخیص زخم پای دیابتی

پزشک شما با استفاده از سه معیار زیر زخم را تشخیص می دهد.

۱- زخمی وجود ندارد ولی پا در معرض خطر است.

۲- وجود زخم بدون عفونت

۳- زخم های گسترده و آبسه عفونی

علل درد زخم های پای دیابتی

زخم های دیابتی اغلب به دلایل زیر رخ می دهند:

۱- گردش خون ضعیف

۲- قند خون بالا(هیپرگلیسمی)

۳- آسیب عصبی

۴- پای زخم شده یا تحریک شده

گردش خون ضعیف یکی از بیماری های عروقی است که در آن خون به طور مؤثر در پاها جریان ندارد.

البته گردش خون ضعیف در بعضی موارد می تواند باعث بهبودی زخم ها شود. قند خون بالا می تواند روند بهبودی زخم پا را کاهش دهد. بنابراین مدیریت قند خون حیاتی است. افراد مبتلا به دیابت نوع ۲، اغلب زمان بیشتری را برای مبارزه با عفونت زخم می گذرانند.

آسیب عصبی یک اثر طولانی مدت دارد که می تواند منجر به از دست دادن حس پاها شود. البته اعصاب آسیب دیده در ابتدا احساس درد را در فرد ایجاد می کند. اعصاب آسیب دیده می تواند باعث زخم شود. پوست خشک در دیابت شایع است و پاها بیشتر در معرض ترک خوردن قرار دارند. همچنین ممکن است خونریزی در زخم ها اتفاق بیفتد.

ریسک فاکتورهای ابتلا به زخم های دیابتی

تمام افراد دیابتی در معرض خطر زخم های دیابتی قرار دارند که می تواند علل مختلفی داشته باشد.

برخی از عواملی که می تواند خطر ابتلا به زخم های دیابتی را افزایش دهد شامل موارد زیر است:

۱- کفش های با کیفیت پایین

۲- بهداشت ضعیف (شستشوی نامنظم پاها)

۳- برداشتن نامناسب ناخن ها

۴- مصرف الکل

۵- بیماری های چشم ناشی از دیابت

۶- بیماری قلبی

۷- بیماری های کلیوی

۸- چاقی مفرط

۹- مصرف دخانیات

زخم های دیابتی در افراد مسن شایعتر است.

عوارض دیابت

درمان زخم های پای دیابتی

برای جلوگیری از درد و زخم پای خود بایستید که برای تمام انواع زخم های دیابتی مفید است. فشار در هنگام پیاده روی می تواند عفونت را بدتر و آن را گسترش دهد و اضافه وزن می تواند این فشار را بیشتر کند و درد تداوم داشته باشد. پزشک شما ممکن است برای محافظت از پای شما استفاده از وسایل خاصی را توصیه کند:

۱- کفش های دیابتی استفاده شود.

۲- استفاده از غذاهای مخصوص.

پزشکان می توانند لایه های مرده پوست، اشیای خارجی و یا عفونت را با لایه برداری از زخم بردارند.

عفونت یک عارضه ی جدی زخم پا است و نیاز به درمان فوری دارد. همه عفونت ها به یک شیوه درمان نمی شوند. ممکن است بافت اطراف زخم به یک آزمایشگاه ارسال شود تا مشخص شود کدام یک از آنتی بیوتیک ها مفید خواهند بود. اگر پزشک یک عفونت جدی را تشخیص دهد ممکن است برای بررسی استخوان درخواست x-ray بکند.

جلوگیری از عفونت زخم پای دیابتی

برای جلوگیری از عفونت زخم پای دیابتی باید کارهای زیر انجام شود:

۱- حمام پا

۲- ضد عفونی کردن پوست اطراف زخم

۳- درمان های آنزیمی

۴- سم زدایی(حاوی آلژینات کلسیم)

برای مهار رشد باکتری.

داروی زخم پای دیابتی

داروی زخم پای دیابتی

پزشک شما ممکن است آنتی بیوتیک، ضد پلاکت یا داروی ضد انعقادی را برای درمان زخم تجویز کند. بسیاری از این آنتی بیوتیک ها به استافیلوکوک اورئوس یا استرپتوکوک گروه B حمله می کند. با پزشک خود در مورد سایر شرایط بهداشتی که احتمال عفونت را بالا می برد از جمله HIV  و مشکلات کبدی صحبت کنید.

مطلب مرتبط: درمان زخم پای دیابتی با رگراهیل

درمان های دیگر زخم پای دیابتی

بسیاری از درمان های معمول برای زخم پای دیابتی وجود دارد از جمله:

۱- پانسمان حاوی نقره و یا کرم سولفادیازین

۲- ژل یا محلول  چندهگزانید( polyhexamethylen biguanid)

۳- محلول ید

جراحی زخم پای دیابتی

روش های جراحی

پزشک ممکن است پای شما را جراحی کند. یک جراح می تواند با اصلاح کردن استخوان یا از بین بردن ناهنجاری پا به کاهش فشار در اطراف زخم کمک کند. به احتمال زیاد پای شما احتیاج به جراحی ندارد. اما اگر هیچ روش درمانی دیگری نتواند به بهبود زخم و عفونت شما کمک کند، جراحی می تواند باعث جلوگیری از زخم شود.

پیشگیری از مشکلات پای دیابتی

طبق گفته انجمن پزشکی podiatric امریکا، ۱۴ تا ۲۴ درصد از امریکایی ها با زخم پای دیابتی قطع عضو (Amputation) می کنند. مراقبت پیشگیرانه بسیار مهم است. گلوکز خون خود را به طور دقیق کنترل کنید زیرا وقتی قند خون شما پایدار باشد احتمال مبتلا شدن به عوارض دیابت کم است.

زخم پا در صورت درمان مجددا ممکن است برگردد. بافت مرده ممکن است عفونی شود بنابراین ممکن است پزشک شما توصیه کند که کفش های دیابتی خود را بپوشید تا از بازگشت زخم جلوگیری شود.

ملاقات با پزشک

اگر گوشت سیاه در اطراف ناحیه ی بی حس شده، مشاهده کردید، با پزشک خود در میان بگذارید تا اقدام به درمان زخم عفونی بکند. اگر درمانی صورت نگیرد زخم ها می توانند ایجاد آبسه بکنند و به نواحی مختلف پا گسترش پیدا کند. در این مرحله زخم اغلب توسط جراحی، قطع عضو یا جایگزینی پوست توسط جایگزین کننده های مصنوعی پوست درمان شوند.

نتیجه گیری

عفونت های غیرقابل درمان باعث قطع عضو می شوند. زمانی که زخم شما در حال بهبودی است روی پای خود بایستید و برنامه درمان خود را دنبال کنید. زخم های پای دیابتی می تواند چندین هفته طول بکشد. اگر قند خون بالا و فشار ثابت روی زخم وجود داشته باشد بهبودی زخم طولانی تر می شود. داشتن رژیم غذایی و کاهش فشار روی زخم یکی از مؤثرترین روش ها برای بهبود زخم است. وقتی زخم شما در حال بهبودی می باشد مراقبت های پیشگیرانه از برگشت زخم جلوگیری می کند.

 

دکتر اعظم عرفانی فر متخصص داخلی ، فوق تخصص غدد و دیابت در تهران

برای پرسش از دکتر روی لینک مشاوره پزشکی کلیک کنید.


سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر محمدی سه شنبه ۱۹ تیر ۹۷( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشین
  مادر من یه چند ماهی هست قند خونش نرمال نیست . ناشتا صد و خرده ای میاد و غیر ناشتا گاهی صد و خرده ای و گاهی ۷۰ یا ۴۰ و... که از طریق پزشک عمومی قرص مصرف میکند .
  میخواستم بدونم رژیم خاصی یا داروی خاصی هست که بشه به حد نرمال برگرده یا باید قرصاشو دائم بخوره؟
  ممنون میشم کمکم کنین.
  1. تصویر کاربر سه شنبه ۱۹ تیر ۹۷( 5 ماه پیش)
 • تصویر کاربر عرب سه شنبه ۱۹ تیر ۹۷( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام پاي مامانم دو ماهه زخم شده انايبيوتيك سپيرو فلاكسسين ٥٠٠ مصرف ميكنه زخم هنوز باقي و درد داره ولي قرمزي كم شده بهتر شده ولي خوب نشده چه كار كنم اول تاول بود كه زخم شد
  1. تصویر کاربر سه شنبه ۱۹ تیر ۹۷( 5 ماه پیش)
 • تصویر کاربر Unknown سه شنبه ۱۹ تیر ۹۷( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید
  ببخشید من 6ماهی میشه که پریودم مثل سابق نیست قبلا 5روز کاملا خونریزی داشتم و 2روز آخر لک میدیدم
  اما الان به موقع پریودم رو میشم و 1روز و نیم خونریزی تقریبا کمی دارم و بعدش فقط لک میبینم تا روز 5
  از طرفی تیرویید پر کار داشتم و 4ماهه دارو مصرف میکنم و از حالت پر کاری دراومده ولی پریودم تغییری نکرده آزمایش پرولاکتین و سونوگرافی رحم و تخمدان هم دادم و هیچ مشکلی نداشتم
  لازمه اینو بگم که از وقتی عقد کردم پریودم اینطور شد لطفا کمکم کنید
  1. تصویر کاربر سه شنبه ۱۹ تیر ۹۷( 5 ماه پیش)
 • تصویر کاربر وهاب یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۹۷( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  درمان تکرر ادرار در بیمار دیابتی چگونه هست
  1. تصویر کاربر یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۹۷( 6 ماه پیش)
   با سلام ابتدا بايد علت تكرر مشخص شود و سپس با توجه به علت زمينه اي درمان خاص خود صورت گيرد.چون تكرر در بيمار ديابتي مي تواند علل متعددي داشته باشد.
 • تصویر کاربر وهاب یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۹۷( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  آیا قارچ کامبوجا برای درمان دیابت تاثیری دارد
  1. تصویر کاربر یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۹۷( 6 ماه پیش)
   با سلام درمانهاي گياهي بسياري ممكنه براي ديابت توصيه شود ولي هيچ كدام از اينها بر مبناي مطالعات مبتني بر شواهد نيست و توصيه نمي شود شايد مثل قرص هاي سينامون پلاس كه تركيب كروم و دارچين هست به عنوان مكمل در كنار داروهاي ديابت داده شود ولي جزء درمان هاي توصيه شده در گايد لاينهاي جهاني نيست.
 • تصویر کاربر سجاد یکشنبه ۲۳ اردیبهشت ۹۷( 7 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید خدمت شما. سجاد هستم 18 سال سن دارم و میشه گفت تقریبا چهار الی پنج ساله که مشکل بزرگی سینه رو دارم. پیش دو تا متخصص هم رفتم ایشون نظرشون این بود که با دارو قابل درمان نیست و حتما باید جراحی شه و ایناها... خواستم بپرسم کدوم روش از دو روش ذاکر بهتره و جراحیش کار جراح عمومیه یا نه جراح خاص خودشو داره؟؟!!
  با تشکر
  1. تصویر کاربر یکشنبه ۲۳ اردیبهشت ۹۷( 7 ماه پیش)
   با سلام ژنيكو ماستي معمولا در اقايان مي تونه در سن بلوغ ايجاد شود و برطرف مي شود واي اگه پايدار ماند و بافت فيبروزه تشكيل داد ديكه به درمان دارويي پاسخ نمي دهد بهتره از همكاران غدد مشورت بخواهيد اگه معتقد بودند كه قابل درمان دارويي نيست جهت جراحي به جراح برست يا پلاستيك مراجعه كنيد.
 • تصویر کاربر نسيم یکشنبه ۲۳ اردیبهشت ۹۷( 7 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام و وقت بخير حضور شما.سرال من در خصوص سرطان تيروئيد هرتل سل هست.اينكه خطرناك هست؟مشخصات فرد مبتلا:آقايي در سال ٨٨ با ٢٣ سال سن مبتلا شدند.كل تيروئيد جراحي شد و بعدشم يد درماني شدند.سال ٩٢ مجدد جراحي شدند و يه سري توده ها تو گلو روئت شده بود.لطفا كمكم كنيد.واقعا با جست و جوي اينترنتي به جواب قطعي نرسيدم.طول عمر اين بيماران چطور هست؟جايي خوندم كه صرف نظر از نوع آناپلاستيك اين سرطان مشكلي براي بيمار ايجاد نميكنه و طول عمر طبيعي داره.البته ايشون مادرشون هم سال ٩٣ به دليل كانسر پاپيلري جراحي شدند.ممنون بابت وقتي كه صرف ميكنيد
  1. تصویر کاربر یکشنبه ۲۳ اردیبهشت ۹۷( 7 ماه پیش)
   با سلام خوشبختانه سرطان هاي پاپيلري تيروييد جزء كانسرهاي خوب هستند و پاسخ خوبي به درمان مي دهند طول عمرشان هم معمولا شبيه افراد نرمال هست ولي بدون داشتن دقيق اطلاعات و جواب پاتولوژي و ماركرهاي ازمايشگاهي در مورد اين فرد خاص و طول عمر نمي تونم اظهار نظر كنم از پزشكشان كه تو جريان بيماري هستند سوال بفرماييد.
 • تصویر کاربر مژگان جمعه ۱۴ اردیبهشت ۹۷( 7 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام خدمت شما من زني ٣٧ ساله هستم يك فرزند دارم مدتي است حالم خوش نيست و حس ميكنم تعادل ندارم حدود ٢.٥ ماه هم پريود نشدم ازمايش دادم fsh من ٧٦ بود عكس از ازمايش ميفرستم و انتي بادي هم حدود ١٧٩ به دكتر زنان مراجعه كردم گفت احتمال يائسگي زودرس وجود دارد دو تا پروزسترون زدم بعد ٩ روز پريود شدم اما خيلي كم و سبك به طوري كه فقط در حد لكه بود اما درد در كمر و دلم دارم دكتر جان توروخدا كمكم كنيد من چه مشكلي دارم ما از نظر ارثي هم در خانواده مان مشكل يائسگي زودرس نداشتيم ممكنه بخاطر مشكل غدد باشه ؟ اگر ممكنه بيام منو ويزيت كنين ممنونم
  1. تصویر کاربر جمعه ۱۴ اردیبهشت ۹۷( 7 ماه پیش)
   با سلام باتوجه به ازمايشات و شرح حال احتمال يايسگي زودرس مي تونه مطرح باشه ولي بايد مجدد ازمايش بديد و معاينه شويد تا تاييد نهايي شود و بعد از اون حتما بايد براتون درمان شروع شود.بهتره توسط يكي از همكاران غدد ويزيت شويد.در يك معتبر مجددا FSH چك شود.
 • تصویر کاربر بختیاری سه شنبه ۴ اردیبهشت ۹۷( 7 ماه پیش) مشاهده پرسش
  مادرم 58 سالشه حدود یکماهه متوجه شدیم دیابت داره - قندش رو 750 بود که بیمارستان با انسولین قندش رو پایین آوردن الان قند ناشتاش رو 100 الی 130 هستش بعد از غذا هم تا حدود 170 الی 180 - اما عصرها قندش به حدود 200 الی 300 میرسه - با اینکه هم تحرک داره هم پرهیز غذایی علتش چی میتونه باشه ؟؟؟؟؟ روزی دوبار تزریق انسولین داره صبح 8 واحد رگولار 16 واحد انسولین شیری - عصر هم 6 واحد رگولار و 12 واحد شیری - لطفا راهنماییم کنید
  1. تصویر کاربر سه شنبه ۴ اردیبهشت ۹۷( 7 ماه پیش)
   با سلام قطعا براي اين مشكل تحت نظر پزشك هستند بايد حتما يك چارت قند ٤تا٥نوبته به مدت چند روز چك كنيد و به رويت پزشك برسانيد احتمال زياد مادر شما به انسولين ظهر هم نياز دارند.كاش با توجه به اينكه تازه تشخيص داده شده است همكار محترم از قلم هاي انسولين تجويز مي كردند.
 • تصویر کاربر ز سه شنبه ۴ اردیبهشت ۹۷( 7 ماه پیش) مشاهده پرسش
  روی سینه من جوشهایی وجود دارن که وقتی میخارونم خونی میشه ایا مربوط به سرطان سینه میشه
  1. تصویر کاربر سه شنبه ۴ اردیبهشت ۹۷( 7 ماه پیش)
   با سلام اينها ربطي به سرطان ندارد ولي با توجه به سن(كه سن شما رو نمي دونم)فرد بايد به طور دوره اي حود را معاينه كند و اگه در حال حاضر نگران هستيد بايد توسط يك پزشك معاينه شويد تا نظر قطعي رو خدمتتون بگه.
درحال دریافت اطلاعات

ممکن است شما دوست داشته باشید بیشتر از نویسنده

پرسش از دکتر