درمان دیابت حاملگی

 اغلب زنان مبتلا به دیابت حاملگی نوزادانى سالم به دنيا می آورند. شما مهمترین فرد در داشتن يك بارداری سالم هستید.

درمان دیابت حاملگی شامل انتخاب تصميم هاى سالم است. اکثر زنانى که در شیوه ى غذا خوردن خود تغییر ايجاد مى كنند و اغلب آنها ورزش می کنند، می توانند سطح قند خون خود را در یک محدوده هدف حفظ کنند. کنترل قند خون کلید اصلى برای جلوگیری از مشکلات دوران بارداری و یا تولد است.
دیابت بارداری

درمان دیابت حاملگی در دوران بارداری

-خوردن وعده های غذايى متعادل

 بعد از اینکه متوجه شدید که دیابت حاملگی دارید، با یک متخصص تغذیه ديدار كنيد که یک برنامه ى غذايی سالم را توصيه کند. شما چگونگی محدود کردن مقدار کربوهیدراتى که می خورید به عنوان راهی برای کنترل قند خون خود را خواهید آموخت. از شما خواسته مى شود تا تمام چیزهایی که می خورید را بنویسید و وزن خود را پیگیری کنید. در مورد محدوده ی افزایش وزن که برای شما و کودک شما مفید است، بیشتر خواهید آموخت. رژیم گرفتن در دوران بارداری به هيچ وجه توصیه نمی شود.

-ورزش منظم

 سعی کنید حداقل ۲ ساعت و نيم در هفته ورزش متوسط ​​انجام دهيد. بهترين کار این است که ۳۰ دقیقه در روز، حداقل ۵ روز در هفته فعال باشيد. خوب است در بازه هاى ۱۰ دقیقه اى یا بیشتر در طول روز و هفته فعال يت داشته باشيد. ورزش منظم و متوسط ​​در دوران بارداری به بدن کمک می کند که بدن از انسولین بهتر استفاده کند و به کنترل قند خون کمک کند. اگر قبل از اینکه باردار شوید به طور منظم ورزش نمى كرديد قبل از شروع تمرین با پزشک خود صحبت کنید. فعالیت های کم اثر مانند راه رفتن و شنا، مخصوصا برای زنان باردار مناسب است. همچنین می توانید کلاس های مخصوص ورزش برای زنان باردار را امتحان کنید.

-بررسی سطح قند خون

بخش مهمی از درمان دیابت حاملگی ،کنترل سطح قند خون در خانه است. هر روز یک یا دو بار آزمایش خون قند خون خود را انجام دهید. دانستن اینکه سطح قند شما در محدوده هدف قرار دارد، می تواند ذهن شما را به آسانی آرام كند. با پزشک خود در مورد چگونگی آزمایش قند خون خود صحبت کنید.قبل از آن می توانید مقاله آزمایش های قند خون را بخوانید.

 دیابت بارداری در ماه آخر
-نظارت بر رشد جنین

 پزشک شما ممکن است از شما بخواهد حرکات جنین به نام شمارش ضربه ها را پيگيرى كنيد و اگر فکر می کنید کودک شما کمتر از حد معمول حرکت می کند به پزشكتان اطلاع دهيد. همچنین ممکن است سونوگرافی جنین انجام دهید تا ببینید که جنين شما به خوبى در حال رشد استيا خير. ممکن است یک تست بدون استرس برای بررسی سلامت قلب کودک شما انجام دهيد.

-انجام معاینات پزشکی منظم

 داشتن دیابت حاملگی به معنی بازدید منظم از پزشک است. در این بازدیدها، دکتر شما فشار خونتان را بررسی کرده و نمونه ای از ادرار را آزمایش می کند. همچنین میزان قند خون ، رژيم غذايى ، ميزان ورزش و ميزان افزايش وزن شما را بررسى مى كند .

-مصرف داروهای دیابت و انسولین

 اولین راه برای درمان دیابت حاملگی تغییر در نحوه خوردن و ورزش منظم است. اگر سطح قند خون شما بیش از حد بالا باشد،
ممکن است به داروهای دیابتی یا انسولین نیاز داشته باشید.

دیابت بارداری در طول زایمان

-سزارین لازم نیست

اکثر زنان مبتلا به دیابت حاملگی قادرند نوزاد خود را به صورت واژینال به دنيا آورند. دیابت حاملگی فقط به این معنی نیست که شما نیاز به سزارین دارید.
از آنجا که به دنيا آوردن سالم یک کودکى که بیش از حد رشد كرده است می تواند دشوار باشد ، پزشك شما سونوگرافی جنین را براى اطمينان خاطر انجام خواهد داد تا اندازه نوزاد اندازه گیری کند. اگر پزشک تشخيص دهد که کودک شما بیش از حد بزرگ و در معرض خطر است، ممکن است تصمیمی برای ایجاد التهاب یا انجام سزارين داشته باشد.

-بررسی میزان قند خون به طور منظم

اگر سطح قند خون شما بیش از حد بالا باشد، ممکن است مقدار کمی انسولین از طریق ورید به شما داده شود. اگر سطح قند خون شما خیلی کم باشد، ممکن است به شما مایعى که حاوی گلوکز باشد به صورت داخل وريدى ، داده شود.

بررسی ضربان قلب کودک

بررسی ضربان قلب کودک شما و اینکه چقدر قلب کودک شما به حرکت پاسخ مى دهد . نظارت بر قلب جنین به پزشک اطلاع می دهد که کودک شما در طول زایمان در چه حال است . اگر کودک بزرگ است یا به نظر نمی رسد که به خوبی انجام شود،
ممکن است نیاز به سزارين باشد .

مراقبت های دیابت حاملگی پس از زايمان

پس از زايمان باید شما و كودكتان تحت مراقب باشید.

 در چند ساعت اول، سطح قند خون شما ممکن است هر ساعت آزمایش شود. معمولا سطح قند خون به سرعت طبیعی می شود.

سطح قند خون كودك شما نیز چك می شود. اگر میزان قند خون شما در دوران بارداری بالا باشد، بدن نوزاد شما چند ساعت پس از تولد، انسولین اضافی تولید خواهد کرد. این انسولین اضافی باعث کاهش میزان قند خون کودک شما می شود.

هیپوگلیسمی

اگر میزان قند خون کودک شما خیلی پایین باشد، ممکن است به قند اضافی مانند نوشیدنی قندى یا قند داخل ورید نیاز داشته باشد. خون نوزاد شما همچنین می تواند برای کلسیم کم، بیلی روبین بالا و گلبول های قرمز اضافی بررسی شود.
هیپوگلسمی کودکان

خطر ابتلا به دیابت نوع ۲

میزان قند خون زنان مبتلا به دیابت حاملگی در عرض چند ساعت یا چند روز پس از زایمان به حالت طبیعی باز مى گردد. اگر دیابت حاملگی دارید، در معرض خطر ابتلا به آن در حاملگی آینده هستید. همچنین در معرض خطر ابتلا به دیابت نوع ۲ هستید که یک نوع دیابت دائمی است. انتخاب های سالم و تغییراتی که در دوران بارداری انجام داده اید، اگر ادامه یابد، به شما در جلوگیری از دیابت کمک می کند. اگر براى خود یا فرزندتان در مورد دیابت نوع ۲ نگران هستید، با پزشک خود صحبت کنید.
اکثر پزشکان در صورت امکان شیر مادر را برای كودك تو صيه مى كنند . به عنوان مثال، تغذیه با شیر مادر می تواند وزن کودک شما را سالم نگه دارد، که ممکن است احتمال ابتلا به دیابت را کاهش دهد. آنتی بادی ها برای تقویت سیستم ایمنی نوزاد شما فراهم می شوند. و این خطر ابتلا به انواع مختلف عفونت را کاهش می دهد. همچنین ممکن است شانس ابتلا به دیابت را در زندگی او کاهش دهد.

 

دکتر اعظم عرفانی فر متخصص داخلی ، فوق تخصص غدد و دیابت در تهران

برای پرسش از دکتر روی لینک مشاوره پزشکی کلیک کنید.سیستم پرسش و پاسخ

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.

پیگیری سوال قبل

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

ثبت سوال جدید

امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیار سیستم

1
دیابت

مادرم 58 سالشه حدود یکماهه متوجه شدیم دیابت داره - قندش رو 750 بود که بیمارستان با انسولین قندش رو پایین آوردن الان قند ناشتاش رو 100 الی 130 هستش بعد از غذا هم تا حدود 170 الی 180 - اما عصرها قندش به حدود 200 الی 300 میرسه - با اینکه هم تحرک داره هم پرهیز غذایی علتش چی میتونه باشه ؟؟؟؟؟ روزی دوبار تزریق انسولین داره صبح 8 واحد رگولار 16 واحد انسولین شیری - عصر هم 6 واحد رگولار و 12 واحد شیری - لطفا راهنماییم کنید مشاهده پاسخ دکتر
2
سینه

روی سینه من جوشهایی وجود دارن که وقتی میخارونم خونی میشه ایا مربوط به سرطان سینه میشه مشاهده پاسخ دکتر
3
قطع پای دیابتی

سلام دکتر خدا قوت
مادرم 70 سالشونه دیابت دارن و انسولین میزنن الان 2 ماهی هست که درگیر سیاه شدن انگشتهای پاشون و قطع اونا هستن تا حالا 2تا از انگشتهاشون رو برداشتن منتهی امشب دیدیم تا مچ پاشون سیاه شده خیلی دارن عذاب میکشن الان باید چی کار کنیم اگه از مچ قطع کنیم بازم سیاه شه چی واقعا نگرانیم نمی دونیم باید چی کار کنیم ؟ خواهش می کنم راهنماییمون کنید
مشاهده پاسخ دکتر
4
دیابت

سلامم وخستهنباشید خدمت شما دیابت نوع ۲دارم حشیش وعرق ماریجوانا مصرف میکنم چقدر برام ضرر داره سیگارم میکشم اوونم زیاد .سی سالمه ۱۲۰کیلو وزن قد۱۹۳ مشاهده پاسخ دکتر
5
کم خونی

سلام
خسته نباشید
من بی حال وبی حس میشم مور مور شدن کمر ودست وپاها شبا اذیتم میکنه آب قند میخورم خوب میشه کم خونی مینورم
لطفا راهنمایی کنید
مشاهده پاسخ دکتر
6
بزرگ شدن پستان راست

سلام
پدر من 89 سال سن دارد، سینه ی راستش متورم شده است، سونوگرافی داده ایم گفتند ضایعه ای دیده نمی شود اما چند روزی است گاهگاهی درد دارد و نوک پستانش سفت شده است لازم است یادآوری کنم داروی پروستات مصرف می کند : امنیک 40 و فیناستراید
مشاهده پاسخ دکتر
7
دیابت

با سلام پدرم حدود 70 سال دارد و دچار دیابت شده انگشتهای پاهاش زخم شدن و پاها دچار ورم شدیدی هستن تا بحال چند نمونه درمانهای شیمیایی و سنتی رو از قبیل عسل درمانی رو امتهان کرده بستری هم شده اما متاسفانه جواب نگرفتیم بعضی شبها بدن درد شدیدی میگیره به حدی که داد و فریاد میزنه و هیچ مسکنی ارومش نمیکنه ایا راه درمانی وجود داره؟ ممنونم از سایت خوبتون مشاهده پاسخ دکتر
8
قند

با سِلام میخواستم بدونم دلیل اینکه بطور ناگهانی قند خون بالای ۱۰۷۵ شده چیست عوارض آن بر بیمار چیست وآیا میتوان دوباره به زندگی عادی برگردد مشاهده پاسخ دکتر
9
امكان بهبود و برگشت به حالت عادي سطح قند خون

با سلام ،
اينجانب به تازگي متوجه قند خون 132 ناشتا ام شدم ، a1c خونم هم 7.3 گزارش شده و اين آزمايش براي همين ماه هست حدود دو هفته اي با تغيير رژيم و ورزش سطخح قند خونم حدود 95 تا 100 شده (با دستگاه تست خانگي)آيا احتمال داره بتونم به سلامت قبل ام برگردم ؟ ممنون مي شم راهنماييم كنيد .در خانواده مشكل ديابت داشته ايم و من شديدا نگرانم ممنونم.
مشاهده پاسخ دکتر
10
پای دیابتی

باسلام.
پدرم بیماری دیابت داره یک انگشتش رو برداشتن ولی چون از ته برنداشتن الان اون اندازه ای که مونده فاسد شده و عفونت کرده و انگشت بغلی هم کج شده بطرف داخل خواستم بدونم به نظرتون چاره چیه؟
در ظمن تو شهرستان ما دکتر متخصص نداریم با تشکر
مشاهده پاسخ دکتر

ممکن است شما دوست داشته باشید بیشتر از نویسنده