علائم بیماری دیابت

علائم دیابت می توانند بسیار ملایم باشند. بعضی از مردم متوجه علائم دیابت خود تا زمانی که از آسیب های طولانی مدت ناشی از این بیماری ناراحت شوند ، نمى شوند.

چگونه می توان گفت که بیماری دیابت دارید؟ بیشتر علائم دیابت به دلیل قند خون بالا است .
علائم دیابت می توانند بسیار ملایم باشند که شما متوجه آن ها نشوید. به خصوص در مورد دیابت نوع 2 است. علائم دیابت     نوع 1 ،معمولا به سرعت یا چند روز یا چند هفته اتفاق می افتد. که بسیار شدید هستند.

علائم رایج دیابت

علائم دیابت در هر دو نوع آن می تواند مشابه باشد.

1-گرسنگی و خستگی

 بدن شما غذایى که مى خورید را به گلوکز تبدیل مى کند که سلول های شما برای انرژی از آن استفاده می کنند. اما سلول های شما نیاز به انسولین دارند تا گلوکز را وارد سلول کنند.
اگر بدن شما به اندازه کافی یا هیچ انسولین نتولید نکند یا سلول های شما در برابر انسولین ى که بدن شما ایجاد مى کند مقاومت کنند، گلوکز نمی تواند وارد سلول شود و شما انرژی اى نخواهید داشت. این باعث می شود که شما گرسنه تر و خسته تر از معمول باشید.

علاِم اولیه دیابت
2-تکرر ادرار و احساس تشنگى بیشتر

به طور متوسط ​​افراد معمولا 4 تا 7 بار در 24 ساعت شبانه روز ادرار مى کنند، اما افراد مبتلا به دیابت ممکن است خیلی بیشتر از دیگران ادوار کنند.
چرا؟ به طور معمول بدن شما گلوکز را از طریق کلیه هایتان بازجذب می کند. اما وقتی که دیابت قند خون خود را بالا می برد، کلیه های شما ممکن است قادر به بازجذب آن نباشند. این حالت باعث می شود که بدن ادرار بیشتری تولید کند و به مایعات بیشترى نیاز باشد.

3-دهان خشک و خارش پوست

از آنجا که بدن شما از مایعات برای ایجاد ادرار استفاده می کند، برای چیزهای دیگر رطوبت کمتری مى ماند. ممکن است دهیدراته شوید و دهانتان خشک شود. پوست خشک می تواند باعث خارش شود.

4-تاری دید

تغییر سطح مایع در بدن شما می تواند باعث ایجاد تورم در لنز چشم شما شود. آنها تغییر شکل می دهند و توانایی تمرکز خود را از دست می دهند.

دیگر علائم دیابت نوع 2

این علائم پس از اینکه گلوکز برای مدت طولانی بالا باشد نمایان مى شوند.

1-عفونت مخمر

هم مردان و هم زنان مبتلا به دیابت می توانند دچار آن شوند. مخمر از گلوکز تغذیه می کند، بنابراین وجود مقدار زیادی گلوکز در اطرافش باعث رشد آن می شود. عفونت ها می توانند در هر محل گرم و مرطوب پوست رشد کنند.از جمله:
-بین انگشتان دست و پا
-در زیر سینه
-در داخل یا اطراف ارگان هاى جنسى
می توانید مقاله ی درمان زخم پای دیابتی را مطالعه کنید.
زخم هایى که آهسته خوب مى شوند . با گذشت زمان، قند خون بالا می تواند جریان خون شما را تحت تاثیر قرار دهد و موجب آسیب عصبی شود . این حالت باعث می شود بدن شما بع سختى زخم ها را بهبود بخشد.عوارض دیابت را در این مقاله بخوانید.

2-درد و یا بی حسی در پا

این حالت یک نتیجه ى دیگر از آسیب عصبی است.
زخم دیابتی

سایر علائم دیابت نوع 1

1-کاهش وزن بدون برنامه ریزی شده

اگر بدن شما نتواند انرژی خود را از غذا دریافت کند، به جای آن، شروع به استفاده از عضله و چربی را برای تولید انرژی خواهد کرد.

2-تهوع و استفراغ

هنگامی که بدن شما به سوزاندن چربی ها شروع کند ، “کتون ها” را می سازد. این می تواند در خون شما به سطوح خطرناکى برسند.ممکن است خالتى به نام کتواسیدوز دیابتی را ایجاد کنند که تهدید کننده ى حیات است.

 

دکتر اعظم عرفانی فر متخصص داخلی ، فوق تخصص غدد و دیابت در تهران

برای پرسش از دکتر روی لینک مشاوره پزشکی کلیک کنید.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
پرسش از دکتر