درمان دیابت نوع ۲

در درمان دیابت نوع ۲ رژیم غذایی، ورزش و دارو با هم کار مى كنند تا قند خون شما را کنترل کنند.

در ادامه به بررسی روش های درمان دیابت نوع ۲ می پردازیم.

دیابت نوع ۲ 

بر خلاف افراد مبتلا به دیابت نوع ۱، (درمان دیابت نوع ۱ را اینجا مطالعه کنید) افراد مبتلا به دیابت نوع ۲ ،انسولین تولید می کنند. با این حال، انسولین توليد شده از پانکراس آن ها کافی نیست یا بدن به انسولین مقاوم است. هنگامی که انسولین کافی نیست یا انسولین مورد استفاده قرار نمی گیرد، گلوکز نمی تواند وارد سلول های بدن شود.
دیابت نوع دو

درمان دیابت نوع ۲

شما گزینه های زیادی برای مدیریت دیابت دارید. رژیم غذایی، ورزش و دارو با هم کار مى كنند تا قند خون را کنترل کنند.
مقاله ی روش های کنترل قند خون را حتما مطالعه کنید.
پزشک شما به شما کمک خواهد کرد که اگر نیاز به مصرف دارو داريد کدامیک برای شما مناسب است و چقدر باید آن را مصرف کنید.
در طول عمر خود، احتمالا به شیوه های مختلف به بیماری خود رسیدگی خواهید کرد. گاهی اوقات داروها کار را متوقف می کنند و شما باید آن ها را تغییر دهید. محققان به دنبال داروهای جدید دیابت و روش های درمان آن هستند.

بررسی میزان قند خون

شمار گلوکز خون به شما می گوید که درمان شما چگونه کار كرده است. پزشک شما به شما می گوید چند بار در روز بايد آن را بررسی كنيد. این موضوع بستگی به نوع داروهای دیابت شما دارد.
هنگامی که شما بیمار هستید، باید کتون خود را نيز بررسی کنید.

رژیم غذایی و ورزش

رژیم غذایی

هیچ رژیم غذایی ثابتى برای همه ى افراد مبتلا به دیابت وجود ندارد. برای کنترل قند خون خود و جلوگیری از عوارض دیابت، باید به کربوهیدرات، فیبر، چربی و نمک توجه کنید. چقدر و زمان غذا خوردنتان مهم است. برای رسيدن به رژيم غذایی مناسب براى دیابت خود با یک متخصص تغذیه مشورت کنید.

 ورزش

فعالیت فیزیکی و ورزش و انجام کارهاى خانه هر دو باعث کاهش قند خون شما می شود. این كار کمک می کند که سلول های شما از انسولین استفاده کنند. همچنین به عضلات شما کمک می کند تا از گلوکز استفاده کنند. اطمینان حاصل کنید که قند خون خود را قبل و بعد از ورزش بررسی کنید.
درمان قطعی دیابت نوع یک
خوردن درست و فعال بودن به شما کمک می کند وزن اضافی را از دست بدهید و وزن سالم خود را حفظ کنید. این امر همچنین قند خون شما را کنترل می کند.

انواع قرص ها در درمان یابت نوع ۲

داروهای خوراکی اغلب اولین درمان دارویی براى افراد مبتلا به دیابت نوع ۲ ،زمانی كه رژیم غذایی و ورزش به تنهایی به اندازه کافی برای حفظ قند خون در محدوده ى سالم نباشد است. بسیاری داروى خوراكى وجود دارد كه به روش های مختلف کار می کنند.

۱-اغلب دارويى كه پزشك به مبتلایان دیابت نوع ۲ تجویز می کند به کبد شما دستور مى دهد برخی از گلوکزى که توليد می شود را جمع کند. نام عمومی اين دارو متفورمین است.قرص قند خون۲-برخی از داروها به پانکراس اجازه می دهند تا انسولین بیشتری تولید کند. این دارو ها مگلیتینید ها و سولفونیل اوره ها هستند.

۳-یک نوع دارو بدن شما را از از بین بردن هورمون هایی به که پانکراس شما “سیگنال” توليد انسولین را مى فرستند حفظ می کند. این به این معنی است که زمانى كه شما بعد از وعده غذایی نياز به كاهش قند خون خود داريد بيشتر مهار مى كنند . آنها به عنوان مهار کننده های DPP-4 شناخته می شوند.
۴-داروهای دیگرى نيز هستند كه به بهبود عملكرد انسولین کمک می کنند. آنها مقاومت انسولین را از سلول های خود را پایین می آورند، بنابراین پانکراس شما به سختی کار نمی کند. پزشکان این داروها را تیازولیدیدون، TZD یا glitazones می نامند.
۵-برخی از دارو ها هضم غذا را با کربوهیدراتهای پیچیده مانند نان ، ماکارونی، برنج، سیب زمینی و ذرت آهسته می کنند. این باعث می شود قند خون پس از خوردن، افزايش پيدا نكند. این ها مهارکننده های الفا گلوکوزیداز هستند.
۶-بعضی از دارو ها به کلیه ها اجازه مى دهند قند اضافی را دفع كنند. آنها بازدارنده SGLT2 هستند.
۷-داروهای کاهش کلسترول به نام جداكننده هاى اسید های صفراوی همچنین می تواند باعث کاهش قند خون شما شوند.
شما می توانید این داروها را به تنهايى یا به صورت ترکیب با دیگر دارو ها ، از جمله انسولین مصرف کنید. برخی قرص ها دارای بیش از یک نوع دارو هستند.

داروهای تزریقی 

این داروها در زمان غذا خوردن به کبد می گویند که گلوکز توليد نشود.
۱-بعضی نیز به پانکراس کمک می کنند تا انسولین توليد كند. این ها آگونیست های گیرنده GLP-1 هستند. برخی از آنها را هر روز دريافت مى كنيد، در حالی که برخى دیگر را یک بار در هفته دريافت می كنيد.
انسولین دیابت نوع 2
۲-داروی دیگری كه مانند هورمون عمل مى كند، آمیلین است که انسولين را از پانکراس بيرون می فرستد. اگر شما همچنین از انسولین استفاده می کنید، فقط pramlintide (Symlin) را مصرف کنید.

انسولین  در دیابت نوع ۲

افراد مبتلا به دیابت نوع ۲ گاهی به انسولین نیاز دارند. می تواند یک بهبود کوتاه مدت برای يك موقعيت استرس زا باشد یا اینکه داروهای دیگر برای کنترل قند خون خود کافی نبوده اند.
شما می توانید با یک سوزن و سرنگ انسولین با یک دستگاه به نام قلم انسولین آن را تزریق کنید. برخی از افراد از یک پمپ انسولین استفاده می کنند تا آن را به طور مداوم دریافت كنند.
دیابت وابسته به انسولین
انواع انسولین با توجه به میزان سرعت شروع و مدت زمان تاثير آن ها، گروه بندی می شوند. شما ممکن است مجبور به استفاده از بیش از یک نوع انسولین باشید.

جراحی كاهش وزن در دیابت نوع ۲

با اين روش از شر وزن اضافی خلاص می شود. و این تنها به کنترل قند خون شما کمک می کند.
اما همچنین سطح هورمون ها در روده ى شما به نام incretins را افزایش می دهد. اینها به پانكراس می گویند تا انسولین تولید کند. با گذشت زمان، ممکن است بتوانید داروهای کمترى مصرف کنید.
این روش درمان دیابت نوع ۲ برای همه نیست و پزشکان توصیه می کنند جراحی کاهش وزن فقط برای مردانى که حداقل ۴۵ کیلو وزن اضافی دارند و زنانى كه حداقل ۳۶ کیلو وزن اضافی دارند مناسب است.

دکتر اعظم عرفانی فر متخصص داخلی ، فوق تخصص غدد و دیابت در تهران

برای پرسش از دکتر روی لینک مشاوره پزشکی کلیک کنید.سیستم پرسش و پاسخ

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.

پیگیری سوال قبل

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

ثبت سوال جدید

امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیار سیستم

هیج پرسشی یافت نشد :(

ممکن است شما دوست داشته باشید بیشتر از نویسنده