درمان گیاهی دیابت

دیابت یک بیماری جدی است که شما نمیتوانید خود را درمان کنید. پزشك شما به شما کمک خواهد کرد تا یک طرح درمان دیابت را که برای شما مناسب است درک و عملى کنید.

در این مقاله درمان دیابت شامل دارو درمانی و درمان گیاهی دیابت را بررسی می کنیم.

درمان دیابت چگونه است؟

دیابت یک بیماری جدی است که شما نمیتوانید خود را درمان کنید. پزشك شما به شما کمک خواهد کرد تا یک طرح درمان دیابت را که برای شما مناسب است درک و عملى کنید. شما ممکن است به متخصصان مراقبت های بهداشتی در تیم درمان دیابت نيز نياز داشته باشيد، از جمله یک پزشک پا، متخصص تغذیه، پزشک چشم و متخصص دیابت (به نام یک متخصص غدد درون ریز) .
درمان دیابت نیاز به نگه داشتن قند خون نزدیک به سطح قند خون طبيعى با ترکیبی از داروها، ورزش، و رژیم غذایی دارد .
خواندن مقاله ی روش های کنترل قند خون را به شما توصیه می کنیم.

داروهاى دیابت

اگر ديابت نوع ۱ داريد ، پانکراس شما دیگر انسولین مورد نياز بدن شما را توليد نمى كند . در اين حالت شما به انسولین نیاز دارید به صورت تزريقى يا پمپى.
انسولین تزریقی پنج نوع است:
# سریع الاثر (اثر در عرض چند دقیقه و ۲-۴ ساعت طول می کشد)
# اثر کوتاه مدت (در طی ۳۰ دقیقه و ۳-۶ ساعت پایدار اثر می گذارد)
# متوسط الاثر ​​(اثر در مدت ۱-۲ ساعت و تا ۱۸ ساعت ادامه دارد)
# اثر طولانی مدت (طول مدت اثر ۱-۲ ساعت و طول عمر بیش از ۲۴ ساعت)
# اثر فوق العاده طولانی (اثر در مدت ۱-۲ ساعت و ۴۲ ساعت طول می کشد)
هر برنامه ى درمان دیابت برای افراد متفاوت است و می تواند براساس آنچه که می خورید و چقدر ورزش می کنید، استرس و بیماری، تنظیم شود. با بررسی میزان قند خون خود، شما می توانید تغيير نیازهای بدن خود برای انسولین را ردیابی کنید و با پزشک خود مشورت کنید تا از بهترين دوز انسولین استفاده کنید. افراد مبتلا به دیابت قند خون خود را تا چندین بار در روز با دستگاه قند خون بررسی می کنند.
برای بررسی کامل درمان دیابت نوع ۱ این مقاله را مطالعه کنید.
درمان دیابت نوع1
برای برخی از افراد مبتلا به دیابت نوع ۲، رژیم غذایی و ورزش براى کنترل ديابت كافى است. سایر افراد برای درمان دیابت به دارو نیاز دارند، که ممکن است شامل انسولین و یک داروی خوراکی باشد. داروهای دیابت نوع ۲ به طرق مختلف و به منظور کاهش سطح قند خون به حالت طبیعی عمل می کنند. آنها عبارتند از:
۱- دارو هايى که تولید انسولین توسط لوزالمعده را افزایش می دهد، از جمله : كلورپروپاميد ( ديابينز )
۲- دارو هايى که باعث کاهش جذب قند توسط روده مى شوند، مانند: آكاربوز ( پريكوز )
۳- دارو هايى که چگونگى استفاده ى بدن از انسولین را بهبود مى بخشند :پيوگليتازون ( آكتوز )
۴- دارو هايى که باعث کاهش تولید قند توسط کبد و بهبود مقاومت به انسولین مي شوند، مانند : متفورمین (گلوکوفاژ)
۵- دارو هايى که باعث افزایش تولید انسولین از پانکراس یا سطح خونی آن و / یا کاهش تولید قند از کبد مى شوند، از جمله: سيتاگليپتين (جانويا)
۶- دارو هايى كه از باز جذب گلوکز توسط کلیه و افزایش ترشحات گلوکز در ادرار، به نام سدیم جلوگيرى مى كنند مانند: داپاگليفلوزين (فارژيگا )
برخی از قرص ها حاوی بیش از یک نوع از داروهای دیابت هستند. آنها عبارتند از empagliflozin / linagliptin (Glyxambi) که اخیرا تایید شده است. این ترکیبی از مهار کننده SGLT2 است که بارگزاری دوباره گلوکز را به کلیه ها با مهار کننده DPP-4 متوقف می کند که هورمون ها را افزایش می دهد تا پانکراس بتواند تولید انسولین بیشتری كند و کبد تولید گلوکز را کمتر کند.
برای بررسی کامل درمان دیابت نوع ۲ این مقاله را مطالعه کنید.

تغذیه برای درمان دیابت

خوردن یک رژیم غذایی متعادل برای افراد مبتلا به دیابت حیاتی است، بنابراین با پزشک یا متخصص تغذیه برای یک برنامه ى غذايى مشورت کنید.
برنامه غذایی دیابتی هاتعادل سالم کربوهیدرات ها، پروتئین ها و چربی ها در رژیم غذایی شما باعث می شود که قند خون خود را به هدف برسانید.

ورزش

یکی دیگر از عوامل مهم در برنامه ى درمان دیابت ورزش است. براى هر دو نوع دیابت، قبل از شروع یک برنامه ى ورزشی، با
پزشک خود مشورت کنید. ورزش باعث بهبود استفاده ى بدن از انسولین می شود و سطح قند خون را پایین می آورد.

داروهای جایگزین برای دیابت

داروهای جایگزین هرگز نباید به تنهایی برای درمان دیابت استفاده شوند. اما مواردی که می توانید علاوه بر دارو، رژیم غذایی مناسب و تمریناتی که می توانید قند خون خود را کنترل کرده و از عوارض دیابت جلوگیری کنید، وجود دارد.
ویتامین های B6 و B12 ممکن است به کاهش درد عصب دیابتی ها کمک کنند اگر میزان ویتامین شما کم است و به درد به عصب رسيده باشد. اما در غیر این صورت، مصرف این ویتامین ها هيچ کمکى نمى کند.
ویتامین C ممکن است سطح پایین انسولین را بالا ببرد. مقدار مناسب ویتامین C ممکن است به بدن کمک کند که سطح کلسترول خوب را حفظ کند و سطح قند خون را تحت کنترل نگه دارد. اما بیش از حد می تواند باعث سنگ کلیه و مشکلات دیگر شود.
ویتامین E ممکن است به کاهش آسیب به عروق خونی و کمک به محافظت در برابر بیماری کلیوی و چشم کمک کند. اما بیش از حد می تواند منجر به مشکلات زیادی مانند خطر سکته مغزی شود.
منیزیم سطح قند خون را کنترل می کند. برخی از افراد مبتلا به دیابت دارای کمبود منیزیم هستند. مکمل های منیزیم در این مورد ممکن است عملکرد انسولین را بهبود بخشد.

درمان های گیاهی دیابت

درمان گیاهی دیابت

كرم کپسایکین، یک پماد موضعی ساخته شده با فلفل قرمز است، توسط برخی از بیماران گزارش شده است که برای کاهش درد در دست و پا از نوروپاتی دیابتی استفاده مي شود. اما افرادى كه احساس خستگی در دست یا پا دارند باید هنگام استفاده از کپسایسین احتیاط کنند.
می توانید مقاله ی درمان زخم پای دیابتی را مطالعه کنید.
به نظر می رسد که روغن پریموز شبانه به درد عصب دیابتی کمک کند، اما هیچ شواهد قطعی هنوز یافت نشده است. گینکو، سیر، برگ ریحان مقدس، دانه های زنجبیل، جینسنگ و زالزالک دیگر گیاهان دارویی هستند که بعضی از آنها به عنوان دارو برای علائم دیابت مورد استفاده قرار می گیرند.

 

دکتر اعظم عرفانی فر متخصص داخلی ، فوق تخصص غدد و دیابت در تهران

برای پرسش از دکتر روی لینک مشاوره پزشکی کلیک کنید.

 


سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر سامان جمعه ۲۷ بهمن ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام و عرض ادب خانم دكتر
  احترما
  من از بابلسر پيغام ميدم چون پرشك متخصص نداريم حال مادرم خيلي بده چند ماهي هست ميگه يك سمت بدنم درد ميكنه رفتيم ازمايش داديم گفتن قندش ٣٠٠ هست خانم دكتر دارو دادن ولي به داروهاي ايراني بسنده نكرديم و رفتيم داروي خارجي گرفتيم حالا پاس خيلي ورم كرده نميتونه راه بره تورو خدا بفرما چيكار كنيم ماهم بادرد تين داريم عذاب ميكشيم
  1. تصویر کاربر جمعه ۲۷ بهمن ۹۶( 1 سال پیش)
  2. تصویر کاربر جمعه ۲۷ بهمن ۹۶( 1 سال پیش)
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر زهرا جمعه ۲۷ بهمن ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام عرض ادب ...من23سال دارم ی مدتی هست با انسولین میمونم کمترین قند خونم 400هست ایا من باردار نمیشم
  1. تصویر کاربر جمعه ۲۷ بهمن ۹۶( 1 سال پیش)
  2. تصویر کاربر جمعه ۲۷ بهمن ۹۶( 1 سال پیش)
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر فرامرزی پنجشنبه ۱۲ بهمن ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  پدرم 49سالشه و دیابتداره پاش به جایی خورده و زخم شده الانم روش کاملا بسته و سفت شذه اما سفید هست و پاش کاملا قرمز و متورمه
  1. تصویر کاربر پنجشنبه ۱۲ بهمن ۹۶( 1 سال پیش)
   با سلام پدرتان حتما توسط يه همكار فوق غدد و عفوني ويزيت شد ،احتمال عفونت مطرحه كه در يك مريض ديابتي فوق العاده و مهمه.
 • تصویر کاربر حانیه پنجشنبه ۱۲ بهمن ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  توی خانواده ما همه دیابت دارند و من مدتی است در انگشتان پاهایم احساس سوزش و بی حسی میکنم حالا میخواهم بدانم از چه راهی میشه فهمید که دیابت دارم؟ آیا تنها راه فهمیدن، آزمایش خون است؟
  1. تصویر کاربر پنجشنبه ۱۲ بهمن ۹۶( 1 سال پیش)
   با سلام،افراد با سابقه خانوادگي ديابت حتما يك نوبت با مراجعه به غدد معاينه شوند و ازمايش خون بدن و طبق نتيجه ازمايش مراحل بعدي مشخص خواهدشد.
 • تصویر کاربر مهدیه پنجشنبه ۱۲ بهمن ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  با عرض سلام و ادب خدمت شما دکتر عزیز. من 12 سال است که با بیماری دیابت درگیر هستم و وقتی به پزشک تغذیه مراجعه کردم متوجه شدم 35 کیلو اضافه وزن دارم. حال سوال من این است که آیا دیابت موجب اچاقی میشود؟
  1. تصویر کاربر پنجشنبه ۱۲ بهمن ۹۶( 1 سال پیش)
   با سلام ،چاقي و ديابت يك ارتباط دو طرفه دارند ،يعني چاقي باعث ديابت و تشديد ان مي شود و داروهاي مصرفي در ديابت هم ممكنه باعث افزايش اشتها و چاقي شوند.
 • تصویر کاربر اردلان پنجشنبه ۱۲ بهمن ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  شوهر من 3 ساله که دیابت داره. مدتی است که صبح ها وقتی از خواب بیدار میشه، بالشتش پر از موست. آیا دیابت باعث ریزش مو میشه؟ تو رو خدا بگید برای من ظاهر شوهرم خیلی مهمه.
  1. تصویر کاربر پنجشنبه ۱۲ بهمن ۹۶( 1 سال پیش)
   با سلام ،اقايان با توجه به سابقه خانوادگي و ژنتيك مستعد ريزش مو هستند ولي ديابت هم مي تونه باعث ريزش يا تشديد ريزش مو شود،با مراجعه به فوق غدد و معاينه مي تونن علت و درصورت دخالت داشتن ديابت درمان لازم رو دريافت كنند.
 • تصویر کاربر maryam پنجشنبه ۱۲ بهمن ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام ، آقای دکتر من در ماه 5 بارداری هستم و تست غربالگری انجام داده ام و به من گفتند جنین هیچ مشکلی ندارد ولی در سونوگرافی که اخیرا انجام دادم دکتر من به چیزی مشکوک شد که از من خواست دو هفته دیگر مجدد به پیش او بروم تا دوباره سونو شوم. من دیابت بارداری دارم و میخواهم بدانم دیابت بارداری میتواند روی جنین تاثیر بگذارد یا نه و تا چه میزان خطرناک است؟
  1. تصویر کاربر پنجشنبه ۱۲ بهمن ۹۶( 1 سال پیش)
   با سلام ،ديابت بارداري اگر كنترل نباشد و قندا بالا باشد مي تواند باعث عوارض در جنين باشد،در زمان بارداري به خاطر ديابت حتما تحت نظر فوق غدد باشيد.
 • تصویر کاربر حاجیلی پنجشنبه ۱۲ بهمن ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  با عرض سلام و خسته نباشید. پدر و مادر من دیابتی هستند و پدرم مدت هاست که انسولین تزریق میکند. 2 تا از خواهران من هم به این بیماری دچار شده اند. خواستم بدانم آیا امکان دارد من هم به دیابت مبتلا شوم.
  1. تصویر کاربر پنجشنبه ۱۲ بهمن ۹۶( 1 سال پیش)
   با سلام ،ديابت تيپ دو از طريق خانوادگي مي تونه به ارث برسد ولي با مراجعه به موقع به فوق غدد و ازمايشات و دريافت توصيه هاي لازم مي شه روند رو به تعويق انداخت يا پيشگيري كرد.
 • تصویر کاربر ساره پنجشنبه ۱۲ بهمن ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام. پسر من 15 سال دارد و 3 سال است که متوجه شدیم دیابت دارد. میخواهم بدانم دیابت درمان قطعی دارد؟ با توجه به سن کم پسرم میخواهم بدانم تا آخر عمر مجبوره با این بیماری سر کنه یا نه؟
  1. تصویر کاربر پنجشنبه ۱۲ بهمن ۹۶( 1 سال پیش)
   با سلام در مورد فرزند شما قطعا ديابت تيپ يك دارد و اين ديابت فعلا درمان قطعي ندارد و كنترل ان با انسولين مي باشد،البته يه سري تحقيقات روي پيوند پانكراس انجام شده ولي هنوز نتيجه قطعي گرفته نشده است،ولي جاي اميدواري هست.
 • تصویر کاربر نورپاش پنجشنبه ۱۲ بهمن ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام خانم دکتر
  دخترم حدود ۲و نیم ساله که دیابت نوع یک داره مباحث زیادی تو اینترنت برای درمان قطعی وجود دارد که دستمون از همه کوتاه هست تو رو خدا اگه راه حل قطعی داره کمکمون کنید متشکرم
  1. تصویر کاربر پنجشنبه ۱۲ بهمن ۹۶( 1 سال پیش)
   با سلام اين ديابت فعلا درمان قطعي ندارد و كنترل ان با انسولين مي باشد،البته يه سري تحقيقات روي پيوند پانكراس انجام شده ولي هنوز نتيجه قطعي گرفته نشده است،ولي جاي اميدواري هست.
درحال دریافت اطلاعات

ممکن است شما دوست داشته باشید بیشتر از نویسنده

پرسش از دکتر