درمان گیاهی دیابت

دیابت یک بیماری جدی است که شما نمیتوانید خود را درمان کنید. پزشک شما به شما کمک خواهد کرد تا یک طرح درمان دیابت را که برای شما مناسب است درک و عملى کنید.

در این مقاله درمان دیابت شامل دارو درمانی و درمان گیاهی دیابت را بررسی می کنیم.

درمان دیابت چگونه است؟

دیابت یک بیماری جدی است که شما نمیتوانید خود را درمان کنید. پزشک شما به شما کمک خواهد کرد تا یک طرح درمان دیابت را که برای شما مناسب است درک و عملى کنید. شما ممکن است به متخصصان مراقبت های بهداشتی در تیم درمان دیابت نیز نیاز داشته باشید، از جمله یک پزشک پا، متخصص تغذیه، پزشک چشم و متخصص دیابت (به نام یک متخصص غدد درون ریز) .
درمان دیابت نیاز به نگه داشتن قند خون نزدیک به سطح قند خون طبیعى با ترکیبی از داروها، ورزش، و رژیم غذایی دارد .
خواندن مقاله ی روش های کنترل قند خون را به شما توصیه می کنیم.

داروهاى دیابت

اگر دیابت نوع 1 دارید ، پانکراس شما دیگر انسولین مورد نیاز بدن شما را تولید نمى کند . در این حالت شما به انسولین نیاز دارید به صورت تزریقى یا پمپى.
انسولین تزریقی پنج نوع است:
# سریع الاثر (اثر در عرض چند دقیقه و 2-4 ساعت طول می کشد)
# اثر کوتاه مدت (در طی 30 دقیقه و 3-6 ساعت پایدار اثر می گذارد)
# متوسط الاثر ​​(اثر در مدت 1-2 ساعت و تا 18 ساعت ادامه دارد)
# اثر طولانی مدت (طول مدت اثر 1-2 ساعت و طول عمر بیش از 24 ساعت)
# اثر فوق العاده طولانی (اثر در مدت 1-2 ساعت و 42 ساعت طول می کشد)
هر برنامه ى درمان دیابت برای افراد متفاوت است و می تواند براساس آنچه که می خورید و چقدر ورزش می کنید، استرس و بیماری، تنظیم شود. با بررسی میزان قند خون خود، شما می توانید تغییر نیازهای بدن خود برای انسولین را ردیابی کنید و با پزشک خود مشورت کنید تا از بهترین دوز انسولین استفاده کنید. افراد مبتلا به دیابت قند خون خود را تا چندین بار در روز با دستگاه قند خون بررسی می کنند.
برای بررسی کامل درمان دیابت نوع 1 این مقاله را مطالعه کنید.
درمان دیابت نوع1
برای برخی از افراد مبتلا به دیابت نوع 2، رژیم غذایی و ورزش براى کنترل دیابت کافى است. سایر افراد برای درمان دیابت به دارو نیاز دارند، که ممکن است شامل انسولین و یک داروی خوراکی باشد. داروهای دیابت نوع 2 به طرق مختلف و به منظور کاهش سطح قند خون به حالت طبیعی عمل می کنند. آنها عبارتند از:
1- دارو هایى که تولید انسولین توسط لوزالمعده را افزایش می دهد، از جمله : کلورپروپامید ( دیابینز )
2- دارو هایى که باعث کاهش جذب قند توسط روده مى شوند، مانند: آکاربوز ( پریکوز )
3- دارو هایى که چگونگى استفاده ى بدن از انسولین را بهبود مى بخشند :پیوگلیتازون ( آکتوز )
4- دارو هایى که باعث کاهش تولید قند توسط کبد و بهبود مقاومت به انسولین می شوند، مانند : متفورمین (گلوکوفاژ)
5- دارو هایى که باعث افزایش تولید انسولین از پانکراس یا سطح خونی آن و / یا کاهش تولید قند از کبد مى شوند، از جمله: سیتاگلیپتین (جانویا)
6- دارو هایى که از باز جذب گلوکز توسط کلیه و افزایش ترشحات گلوکز در ادرار، به نام سدیم جلوگیرى مى کنند مانند: داپاگلیفلوزین (فارژیگا )
برخی از قرص ها حاوی بیش از یک نوع از داروهای دیابت هستند. آنها عبارتند از empagliflozin / linagliptin (Glyxambi) که اخیرا تایید شده است. این ترکیبی از مهار کننده SGLT2 است که بارگزاری دوباره گلوکز را به کلیه ها با مهار کننده DPP-4 متوقف می کند که هورمون ها را افزایش می دهد تا پانکراس بتواند تولید انسولین بیشتری کند و کبد تولید گلوکز را کمتر کند.
برای بررسی کامل درمان دیابت نوع 2 این مقاله را مطالعه کنید.

تغذیه برای درمان دیابت

خوردن یک رژیم غذایی متعادل برای افراد مبتلا به دیابت حیاتی است، بنابراین با پزشک یا متخصص تغذیه برای یک برنامه ى غذایى مشورت کنید.
برنامه غذایی دیابتی هاتعادل سالم کربوهیدرات ها، پروتئین ها و چربی ها در رژیم غذایی شما باعث می شود که قند خون خود را به هدف برسانید.

ورزش

یکی دیگر از عوامل مهم در برنامه ى درمان دیابت ورزش است. براى هر دو نوع دیابت، قبل از شروع یک برنامه ى ورزشی، با
پزشک خود مشورت کنید. ورزش باعث بهبود استفاده ى بدن از انسولین می شود و سطح قند خون را پایین می آورد.

داروهای جایگزین برای دیابت

داروهای جایگزین هرگز نباید به تنهایی برای درمان دیابت استفاده شوند. اما مواردی که می توانید علاوه بر دارو، رژیم غذایی مناسب و تمریناتی که می توانید قند خون خود را کنترل کرده و از عوارض دیابت جلوگیری کنید، وجود دارد.
ویتامین های B6 و B12 ممکن است به کاهش درد عصب دیابتی ها کمک کنند اگر میزان ویتامین شما کم است و به درد به عصب رسیده باشد. اما در غیر این صورت، مصرف این ویتامین ها هیچ کمکى نمى کند.
ویتامین C ممکن است سطح پایین انسولین را بالا ببرد. مقدار مناسب ویتامین C ممکن است به بدن کمک کند که سطح کلسترول خوب را حفظ کند و سطح قند خون را تحت کنترل نگه دارد. اما بیش از حد می تواند باعث سنگ کلیه و مشکلات دیگر شود.
ویتامین E ممکن است به کاهش آسیب به عروق خونی و کمک به محافظت در برابر بیماری کلیوی و چشم کمک کند. اما بیش از حد می تواند منجر به مشکلات زیادی مانند خطر سکته مغزی شود.
منیزیم سطح قند خون را کنترل می کند. برخی از افراد مبتلا به دیابت دارای کمبود منیزیم هستند. مکمل های منیزیم در این مورد ممکن است عملکرد انسولین را بهبود بخشد.

درمان های گیاهی دیابت

درمان گیاهی دیابت

کرم کپسایکین، یک پماد موضعی ساخته شده با فلفل قرمز است، توسط برخی از بیماران گزارش شده است که برای کاهش درد در دست و پا از نوروپاتی دیابتی استفاده می شود. اما افرادى که احساس خستگی در دست یا پا دارند باید هنگام استفاده از کپسایسین احتیاط کنند.
می توانید مقاله ی درمان زخم پای دیابتی را مطالعه کنید.
به نظر می رسد که روغن پریموز شبانه به درد عصب دیابتی کمک کند، اما هیچ شواهد قطعی هنوز یافت نشده است. گینکو، سیر، برگ ریحان مقدس، دانه های زنجبیل، جینسنگ و زالزالک دیگر گیاهان دارویی هستند که بعضی از آنها به عنوان دارو برای علائم دیابت مورد استفاده قرار می گیرند.

 

دکتر اعظم عرفانی فر متخصص داخلی ، فوق تخصص غدد و دیابت در تهران

برای پرسش از دکتر روی لینک مشاوره پزشکی کلیک کنید.

 

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
پرسش از دکتر